Lidé kritizují scénku s židovským lichvářem. Byla to recese, říká pořadatel

  11:41aktualizováno  11:41
Prvorepublikový den, který se v neděli konal v Praze na Žižkově, vzbudil živou diskuzi na sociálních sítích. Vášně vzbudila jedna ze scének s židovským lichvářem, která podle některých podporuje antisemitismus. Organizátoři akce i radnice kritiku odmítají.

Byla to jen malá část z nedělního programu akce, která se konala 2. září na Vítkově. Scénka situovaná do období první republiky se ale na sociálních sítích dočkala velké pozornosti. 

Ve vystoupení se objevil lichvář - ortodoxní Žid, který požadoval od postavy účetního peníze. „Ale tady jsou lidi,“ bránil se účetní. 

„To já vím, a proto jsem také přišel, protože od vás peníze jinak nedostanu,“ odpovídal lichvář.

Následně se k nim přidává policista s varováním pro lichváře: „Rosenkrantz, my se známe, co ta lichva minulej rok?“

Vystoupení natočila jedna z divaček a video publikovala na Facebooku. Video pak kritizovaly desítky lidí. 

„Praha 3 pořádala ke stoletému výročí vzniku Československa antisemitskou taškařici. Žid v kaftanu - lichvář recidivista je po zásluze potrestán a dav se směje,“ uvedla ke scénce jedna z diskutujících.

O scénce informují také izraelská média. Napsal o ní například list The Times of Israel. Odkazuje se na novinářku žijící v Praze, která scénku označila za nechutnou.

Lichva jako recese

Celá akce byla podle organizátorů pojatá jako sled různých skečů, kde vystupovalo dohromady sedm archetypálních postav. 

Podle pořadatelů to měly být karikatury vtipně zobrazující nešvary jednotlivých postav. Proto zde byl kromě židovského lichváře i četník, co se nechá uplatit, nebo mladý továrník, který si půjčuje peníze a nevrací.

„Na první pohled bylo jasné, že šlo o komické postavičky, zkrátka recese. Necílili jsme na Židy, pro nás to byl lichvář a v minulosti to byli především Židé. Proto také existuje rčení ‚nekřesťanské peníze‘, protože jste si je půjčovali od někoho, kdo nebyl křesťan,“ řekl iDNES.cz Michal Illich ze sdružení Plzeňský Landfrýd, které scénku připravilo. Pro Illicha byla reakce diváků překvapením.

Se svou skupinou Illich pořádá scénky a divadlo z různých historických období a dosud si nikdo na jejich obsah nestěžoval. 

„Nevím, jestli si lidé stěžují i na hru Williama Shakespeara a jeho Kupce benátského, nebo jestli herci Al Pacinovi, který ve filmu Shyloka ztvárnil, nadávají do antisemitů,“ dodal Illich.

Nebyla to podpora antisemitismu, říká radnice

Kritiku odmítá také radnice, podle které nešlo o podporu antisemitismu. „Praha 3 nesdílí protižidovské postoje a je nám líto, pokud někdo nabyl tohoto dojmu,“ sdělila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Podle Luňáčkové pro scénky sloužila jako inspirace různá známá díla z kinematografie a literatury jako Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky, Dobrý voják Švejk či Uctivá poklona, pane Kohn, kde jsou vykresleny podobné stereotypy.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Trampolínovou halu někdo zapálil úmyslně, vybavení v ní zůstalo

Požár haly v pražských Vysočanech, ve které do října fungovalo trampolínové...

Vyšetřovatelé hasičů i policie jsou přesvědčeni, že noční požár haly trampolínového centra v pražských Vysočanech někdo...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Další z rubriky

Praha v plamenech: Hasiče propadlého do ohně těžce opařil vlastní pot

Ohořelý zásahový oblek Jiřího Čmakala

Další díl seriálu Praha v plamenech přináší velmi osobní příběh, doslova osudový. Hasič Jiří Čmakal vyjel v roce 1999...

Budu řídit město s čistým štítem, řekl nově zvolený primátor Prahy Hřib

Nový primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přijímá gratulace ke zvolení na ustavujícím...

Ustavující schůze pražského zastupitelstva zvolila primátorem hlavního města Zdeňka Hřiba z řad Pirátů. Ti mají spolu s...

Tragický požár hotelu v centru Prahy způsobila něčí nedbalost nebo úmysl

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Pražští hasiči ukončili vyšetřování požáru hotelu v Náplavní ulici v centru Prahy. Vyšetřovatelé zjistili že, příčinou...

Najdete na iDNES.cz