Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staroměstský orloj má opět apoštoly, změna ciferníku bude následovat

  17:01aktualizováno  17:01
Do věže pražské Staroměstské radnice se vrátili apoštolové. Kvůli opravám historického orloje byly sochy několik měsíců v restaurátorských dílnách, kde dostaly novou povrchovou úpravu, barevnost, pozlacení a nové laky, aby dlouho vydržely. Památkáři také schválili změnu astronomického ciferníku.

„Orloj bude spuštěn tak, jak bylo slíbeno, v původním termínu. Zatím to vypadá na 28. září, na svatého Václava by mělo být slavnostní spuštění orloje,“ řekl vedoucí magistrátního provozního oddělení Lukáš Stránský.

Práce v těchto týdnech finišují.

„Jdeme od shora. Budeme teď dělat apoštoly, bude se osazovat astroláb a potom se bude dávat stroj,“ řekla Mariana Nesnídalová z restaurátorské firmy L. Hainz, která se o orloj stará už od 19. století.

Apoštolové budou vycházet z nových dvířek, která jsou tvořena skleněnými vitrážemi v modrých barvách. Před demontováním byla na orloji plechová dvířka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě.

Původně se počítalo s tím, že sochám představujícím hříchy a ctnosti budou odebrány atributy dodané sochařem Vojtěchem Suchardou. Nakonec však sochám dalekohled, loutna nebo kniha v rukou zůstane.

Změní se astroláb

„Sochy zůstanou tak, jak byly. Zůstanou původní i s těmi atributy,“ dodala Nesnídalová. Astronomický ciferník však restaurátoři změní.

PŘÍMÝ PŘENOS: Sledujte rekonstrukci Staroměstské radnice

„V minulém týdnu bylo vydáno závazné stanovisko odboru památkové péče, které ponechává vzhled astrolábu v téměř nezměněné podobě jako před rekonstrukcí. Z astronomického pohledu budou na orloji provedeny pouze nepodstatné změny,“ sdělil pro iDNES.cz mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Dále řekl, že se změní středová zeměkoule a také typy odstínů barev na astronomickém ciferníku. Výsledný návrh změny však ani po žádosti redakce neposkytl.

Proti změně se stavěli někteří astronomové i další lidé, kteří se o orloj zajímají. Bývalý pracovník Matematického ústavu Akademie věd Antonín Vrba se dříve pro MF DNES vyjádřil, že případná změna podoby astronomického ciferníku nebude odpovídat tomu, jak vypadal dříve.

Fotogalerie

Orloj byl letos poprvé od poválečných let kompletně demontován. Mechanika stroje se vrátí do podoby z 60. let 19. století.

Většina součástek v orloji je z 15. století. Rám, ozubená kola a hřídele jsou z roku 1410 od Mikuláše z Kadaně, který jej zhotovil. V orloji jsou ale také modernější díly z období baroka a z 19. i 20. století.

Elektrický pohon z roku 1948 se na věž nevrátí. Nahradí jej původní mechanismus, konopná lana navíjená na dřevěné lanové bubny, díky nimž bude orloj poháněn tak, jak byl poháněn původně.

Po většinu času, kdy orloj nebyl na věži, jej nahrazovala obrazovka. Od 14. března do 7. srpna mohli návštěvníci metropole alespoň vidět projekci orloje, na které byly vidět všechny pohyby apoštolů a ciferníku, které doprovázelo i kokrhání kohouta a zvonění kostlivce.

Podívejte se do orloje očima apoštolů:

V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci.

V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové do letošních oslav 100. výročí vzniku Československa. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 61,2 milionu korun bez DPH.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Najdete na iDNES.cz