Staroměstský orloj má opět apoštoly, změna ciferníku bude následovat

  17:01aktualizováno  17:01
Do věže pražské Staroměstské radnice se vrátili apoštolové. Kvůli opravám historického orloje byly sochy několik měsíců v restaurátorských dílnách, kde dostaly novou povrchovou úpravu, barevnost, pozlacení a nové laky, aby dlouho vydržely. Památkáři také schválili změnu astronomického ciferníku.

„Orloj bude spuštěn tak, jak bylo slíbeno, v původním termínu. Zatím to vypadá na 28. září, na svatého Václava by mělo být slavnostní spuštění orloje,“ řekl vedoucí magistrátního provozního oddělení Lukáš Stránský.

Práce v těchto týdnech finišují.

„Jdeme od shora. Budeme teď dělat apoštoly, bude se osazovat astroláb a potom se bude dávat stroj,“ řekla Mariana Nesnídalová z restaurátorské firmy L. Hainz, která se o orloj stará už od 19. století.

Apoštolové budou vycházet z nových dvířek, která jsou tvořena skleněnými vitrážemi v modrých barvách. Před demontováním byla na orloji plechová dvířka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě.

Původně se počítalo s tím, že sochám představujícím hříchy a ctnosti budou odebrány atributy dodané sochařem Vojtěchem Suchardou. Nakonec však sochám dalekohled, loutna nebo kniha v rukou zůstane.

Změní se astroláb

„Sochy zůstanou tak, jak byly. Zůstanou původní i s těmi atributy,“ dodala Nesnídalová. Astronomický ciferník však restaurátoři změní.

PŘÍMÝ PŘENOS: Sledujte rekonstrukci Staroměstské radnice

„V minulém týdnu bylo vydáno závazné stanovisko odboru památkové péče, které ponechává vzhled astrolábu v téměř nezměněné podobě jako před rekonstrukcí. Z astronomického pohledu budou na orloji provedeny pouze nepodstatné změny,“ sdělil pro iDNES.cz mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Dále řekl, že se změní středová zeměkoule a také typy odstínů barev na astronomickém ciferníku. Výsledný návrh změny však ani po žádosti redakce neposkytl.

Proti změně se stavěli někteří astronomové i další lidé, kteří se o orloj zajímají. Bývalý pracovník Matematického ústavu Akademie věd Antonín Vrba se dříve pro MF DNES vyjádřil, že případná změna podoby astronomického ciferníku nebude odpovídat tomu, jak vypadal dříve.

Fotogalerie

Orloj byl letos poprvé od poválečných let kompletně demontován. Mechanika stroje se vrátí do podoby z 60. let 19. století.

Většina součástek v orloji je z 15. století. Rám, ozubená kola a hřídele jsou z roku 1410 od Mikuláše z Kadaně, který jej zhotovil. V orloji jsou ale také modernější díly z období baroka a z 19. i 20. století.

Elektrický pohon z roku 1948 se na věž nevrátí. Nahradí jej původní mechanismus, konopná lana navíjená na dřevěné lanové bubny, díky nimž bude orloj poháněn tak, jak byl poháněn původně.

Po většinu času, kdy orloj nebyl na věži, jej nahrazovala obrazovka. Od 14. března do 7. srpna mohli návštěvníci metropole alespoň vidět projekci orloje, na které byly vidět všechny pohyby apoštolů a ciferníku, které doprovázelo i kokrhání kohouta a zvonění kostlivce.

Podívejte se do orloje očima apoštolů:

V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci.

V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Nyní následuje oprava orloje a kaple Staroměstské radnice. Vše by mělo být hotové do letošních oslav 100. výročí vzniku Československa. Za kompletní rekonstrukci hlavní město zaplatí 61,2 milionu korun bez DPH.

Autoři: ,

Nejčtenější

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

SLEPÁ MAPA: Od Aše po Užhorod. Najděte města v Československu

Ilustrační snímek

Prověřte si své znalosti zeměpisu na slepé mapě prvorepublikového Československa, jehož součástí byla i Podkarpatská...

Další z rubriky

Vrátného v divadle svázali lupiči z firmy, která tam dříve pracovala

Prvního ze zlodějů zadrželi policisté pár hodin po loupeži ve Zlína v

Policisté vypátrali a obvinili dva muže z toho, že loni v prosinci přepadli hlídače Švandova divadla v Praze. Maskovaní...

Pošta chce prodat klášter sv. Gabriela v Praze, nikdo ho však nechce

Klášter svatého Gabriela v Praze.

Unikátní a neprodejný, takový je osud kláštera sv. Gabriela. Areál zůstává podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v...

Rodina Pánkova obnovila vzácnou fresku na svém domě v Kutné Hoře

Průčelí domu U tří králů s číslem popisným 603 na Havlíčkově náměstí v Kutné...

Průčelí domu U tří králů s číslem popisným 603 na Havlíčkově náměstí v Kutné Hoře zdobí rozsáhlá freska,...

Najdete na iDNES.cz