Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové našli u Dolních Břežan sedm tisíc let starou vesnici

  13:23aktualizováno  13:23
Badatelé v Dolních Břežanech na okraji Prahy odkryli vesnici starou sedm a půl tisíce let. Jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů ve středních Čechách. Na místě, kde zkoumali, vzniká už několik týdnů vědecký areál superlaseru ELI, který se otevře v roce 2015.

Archeologický průzkum v Dolních Břežanech přinesl přes dva tisíce nalezených předmětů od pravěku po novověk. | foto: ARUP

Experti z archeologického ústavu odkryli v Dolních Břežanech rozsáhlou vesnici prvních zemědělců z doby zhruba pět a půl tisíce let před naším letopočtem a objev pokládají za největší za poslední dva roky.

"Nálezů je skutečně hodně, podařilo se zachytit přes dva tisíce objektů sídlištního charakteru," popsala vedoucí výzkumu Michaela Mácalová. Kromě víceméně obvyklých objektů bylo nalezeno několik pozůstatků otopných a výrobních objektů včetně dehtařské pece, studna a také zahloubený dům se šesti pecemi umístěnými po obvodu stavby.

Fotogalerie

"Velmi zajímavý byl též relikt polozemnice, v jejímž interiéru se dochovalo velké množství vypálené mazanice původně tvořící omaz nosné stěny objektu," pokračuje archeoložka.

Přes dvě stě banánových beden archeologové zaplnili cennými nálezy, jako je třeba sedm tisíc let stará neolitická keramika, broušené i štípané kamenné nástroje či unikátní kostěný šperk.

"Je tam také kus nádoby, která pochází až z východního Slovenska. Je to důkaz toho, že lidé v té době měli takovéto dálkové kontakty," říká vedoucí oddělení záchranných výzkumů Jan Frolík.

Přestože se polykulturní sídliště rozkládalo na poměrně rozsáhlé ploše, stopy pohřebních aktivit jsou zde jen mizivé. Jediným dokladem pohřbívání je "chudý" hrob s poměrně dobře zachovalou kostrou dítěte.

Pravěká zvířata doplňují kostry z místního JZD

"Kromě těchto lidských ostatků jsme objevili ještě několik zvířecích koster. Některé nálezy sice zjevně souvisely s existencí původních objektů JZD, ale ve výplni jedné ze zahloubených pravěkých chat byla odkryta lebka koně," vysvětluje Mácalová.

Nálezy se však samozřejmě netýkají pouze neolitu, ale i dalších etap lidských dějin. Z nalezených artefaktů lze vypíchnout bronzovou jehlici z doby bronzové či dva keramické kotoučky ve tvaru slunce ze starší doby železné.

"Z úspěchů pracovníků archeologického ústavu, tedy našich kolegů z Akademie věd, máme radost. I pro nás bude příjemné pracovat na místě, které má tak dlouhou historii," tvrdí Jan Řídký z Fyzikálního ústavu AV, jenž na stavbu superlaseru dohlíží. Doplnil, že množství nálezů překvapilo i samotné archeology.

Co se už našlo v kraji

Nymburk V roce 1994 byla odhalena mohyla z hlíny a opukových kamenů, ve které byla schránka s ostatky muže starými přibližně 5,5 tisíce let. Jeho kosti byly zpřeházené, proto se archeologové domnívají, že zemřel násilnou smrtí.

Královice (u Prahy) O opevněném mohutném hradu, který byl přibližně velký jako Pražský hrad, se ví už dlouho. Díky zachovalým dřevěným roštům archeologové loni na podzim určili přesnější rok vzniku. Ten připadl přibližně na rok 950, k počátkům české státnosti.

Bašť (u Prahy) V roce 2010 byly náhodou odhaleny tři hroby s kosterními pozůstatky ze starší doby laténské, tj. 4. stol. př. n. l. V jednom z nich byl pochován keltský bojovník vyzbrojený kopím, nožem a nejlépe zachovaným železným mečem v bronzové pochvě.

Lochovice (Berounsko) V roce 2010 bylo nalezeno neolitické sídliště. V jednom z objektů odborníci podle šperků určili keltský ženský hrob, který se datuje do dob přibližně 30 let př. n. l.

Mladá Boleslav Před vstupem do hradu v Mladé Boleslavi bylo před třemi lety objeveno téměř padesát hrobů z raného středověku, tedy přibližně z 11. století našeho letopočtu. Další mladoboleslavské nálezy pocházejí z doby bronzové.

Kosmonosy (Mladoboleslavsko) Při opravách historického centra v roce 2010 objevili dělníci pravěkou odpadní jámu a dvě zdi z přechodné doby mezi eneolitem a dobou bronzovou, tedy přibližně před 4 tisíci lety.

Autoři:


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Do Posázaví na vlastní kůži i virtuálně, turisty provede herní brožura

Hrad Skalice na původním místě dnes již nenajdete, místo něj na výrazném...

Česká počítačová hra ze středověku vzbudila zájem o vesnice, hrady a kostely v okolí Sázavy. Fanoušci hry vyráží na...

Radnice Prahy 1 jedná se spolkem. Pro cyklisty by mohl vzniknout koridor

V Železné ulici v Praze 1 se objevila jedna z prvních značek omezující...

Vedení radnice Prahy 1 se sešlo se zástupci sdružení Automat, aby projednali řešení omezení pohybu cyklistů na pěších...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Najdete na iDNES.cz