Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové našli pod budoucí Havlovou knihovnou lidské kosti

  11:28aktualizováno  11:28
Nádvoří domu U Drahomířina sloupu u pražského Loretánského náměstí na Hradčanech, který chce podnikatel Zdeněk Bakala přestavět na knihovnu Václava Havla, vydalo zajímavý nález. Příkop s lidskými ostatky, který by podle archeologů mohl pocházet ze 13. století.

Středověký příkop, který vyplňovaly vrstvy splavené ze hřbitova s četnými nálezy lidských kostí, našli archeologové při záchranném výzkumu na nádvoří hradčanského domu U Drahomířina sloupu v Loretánské ulici. | foto: ARUP

Lidské ostatky se do zhruba šest metrů širokého a čtyři metry hlubokého příkopu dostaly pravděpodobně z blízkého středověkého pohřebiště.

"Zatím ho neumíme přesně datovat, ale předpokládáme, že pochází z období raného středověku, což je kolem 13. století. Využíval se do století 16.," vysvětlila archeoložka Gabriela Blažková a upozornila, že tak rozsáhlý objekt nebyl doposud na Hradčanech objeven. Experti předpokládají, že se jedná o součást opevnění.

Fotogalerie

Co nadchlo archeology, však nepotěšilo investora Zdeňka Bakalu, který chce v domě U Drahomířina sloupu vybudovat Havlovu knihovnu, a zejména svou soukromou rezidenci. Kvůli unikátnímu nálezu musí totiž nechat přepracovat projekt, podle kterého se měla do podzemí v místě nádvoří umístit technologická zařízení budovy.

"Musíme ustoupit. Dlouho jsme čekali, co nám archeologové vezmou, teď víme, že je to velká část dvora a my se s tím musíme technicky poprat. Ta omezení jsou celkem rozsáhlá," řekl architekt Marek Tichý, který na projektu přestavby pracuje.

Už dříve se musel investor potýkat s tím, že se původní záměr zdál Národnímu památkovému ústavu příliš razantní, což vyvolalo vášnivé diskuse v rovině: bohatý investor versus památková péče. Památkáře vyděsilo zejména plánované umístění velkých agregátů na střeše i zásahy do podzemí (více čtěte zde). Na tak citlivém místě jsou totiž pravidla pro rekonstrukce velmi přísná a stavebníci je musí dodržovat.

Příkop vydal lidské kosti a šperk

Archeologové na místě nenalezli jen příkop vyhloubený našimi předky. Na jeho dně vykopali kromě běžných keramických střepů i lidské kosti či drobné klenoty.

"Ostatky nebyly na tomto místě uloženy primárně, ale patrně se sem dostaly při běžných přírodních pohybech či kvůli mladší stavbě v témže místě," tvrdí Blažková. Na nedalekém Loretánském náměstí bylo totiž v raném středověku rozsáhlé pohřebiště.

Při výzkumu ve 30. letech minulého století tu odkryli na šest stovek hrobů. Stejným způsobem pak byly podle Blažkové do příkopu "splaveny" i další cenné předměty. "Vyzdvihla bych dvě záušnice (ozdoba vplétaná do vlasů) z 11. století a minci Vratislava II. raženou v téže době," popsala archeoložka z ústavu Akademie věd s tím, že nyní bude část příkopu zakonzervována a ponechána pro příští generace.

V domě, kde jistou dobu žila i manželka prezidenta Edvarda Beneše, archeologové již dříve objevili historickou studnu. "Tu jsme ponechali a do projektu zakomponovali," řekl k nálezu architekt Tichý.

V chráněné památce pracují dělníci již víc než rok a půl. A inspekce ministerstva kultury v červnu některé úpravy označila za nepovolené. Investor se ale bránil, že jde o průzkumné práce, na něž povolení nepotřebuje. Nynější stavební práce jim povolili magistrátní památkáři.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

O Smíchov se povede ve volbách tuhý boj, v úspěch věří Piráti i STAN

(Ilustrační snímek)

Během necelých čtyř let si v Praze 5 všech osm politických uskupení zvolených do zdejšího zastupitelstva vyzkoušelo...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz