Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové odkryli v Klementinu jezuitskou školu i středověké hroby

  12:10aktualizováno  12:10
Památkáři si připsali další významné objevy v areálu pražského Klementina. Našli učebny jezuitské školy z 16. století a také dva ženské hroby pocházející z raného středověku. Nálezy jsou součástí záchranného archeologického výzkumu, který probíhá kvůli revitalizaci Klementina.

Raně středověký hrob na studentském nádvoří v areálu pražského Klementina. | foto: NPÚ Praha

Pod dnešním takzvaným Studentským nádvořím odkryli archeologové Národního památkového ústavu čtyři učebny nejstarší jezuitské stavby, kterou byla školní budova. Podle písemných pramenů byla dostavěna roku 1577, jednadvacet let po příchodu jezuitského řádu do Čech.

Jako své působiště si jezuité tehdy vybrali středověký dominikánský klášter, který byl však ve velmi špatném stavu. Z renesanční školy se dodnes dochovala pouze jižní obvodová zeď, dveřní a okenní otvory jednotlivých místností, vnitřní příčky a podlaha tvořená drobnými opukovými kameny.

V průběhu užívání byla stavba několikrát upravena, při jedné z přestaveb byly zvýšeny podlahy a kamennou dlažbu nahradila keramická.

"Podle jednoho ze zachovalých plánů se podařilo i přesně určit, že v nalezených třídách byly na konci 17. století vyučovány předměty jako fyzika, logika, rétorika a poetika," uvedl vedoucí archeolog Jan Havrda.

Interiér jezuitské školy v areálu pražského Klementina.

Interiér jezuitské školy v areálu pražského Klementina.

Jezuitská škola, která sloužila k výuce přes osmdesát let, musela někdy okolo roku 1660 ustoupit výstavbě monumentální raně barokní jezuitské koleje.

Nalezené zdi dělníci při současných stavebních pracích nezbourají. Poté, co je archeologové zadokumentují, budou zakryty a zůstanou zachovány pod zemí jako významná památka, vypovídající o historii areálu prohlášeného za národní kulturní památku.

Studentské nádvoří ukrývalo i devět středověkých hrobů

 V západní polovině Studentského nádvoří našli archeologové u vnější strany zmíněné stavby středověké pohřebiště, které lze spojit s existencí středověkého dominikánského kláštera. Jeho pozůstatky jezuité po svém příchodu využili právě při stavbě školní budovy.

Nalezeno bylo celkem devět hrobů, většina z nich však byla porušena při pozdějších stavebních úpravách. Překvapivým objevem byly dva osamocené hroby s ostatky dvou žen, které se podařilo odkrýt v severovýchodní části nádvoří. Jedna z pohřbených u sebe měla malý nůž.

"Byl to nečekaný objev, nalezené hroby pocházejí už z druhé poloviny 9. nebo z první poloviny 10. století a souvisí s pohřebišti, která jsou z této doby známa hlavně z pravého břehu Vltavy," vysvětlil archeolog Havrda.

V současné době byla ukončena dílčí část výzkumu v místech budoucí nové kanalizace budované při severním okraji Studentského nádvoří. V následujících měsících se zájem archeologů přesune na jeho východní stranu.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

Najdete na iDNES.cz