Prototyp funkčního přístřešku pro bezdomovce vyrobený z nalezených materiálů.

Prototyp funkčního přístřešku pro bezdomovce vyrobený z nalezených materiálů. | foto: Ateliér Ting

Architekti postavili z odpadu příbytek pro bezdomovce, za pár dní zmizel

  • 39
Dva pražští architekti navrhli přístřešek pro bezdomovce. Použili materiál, který se dá po městě volně najít. A dokonce vymysleli i způsob, jak by se v provizorním příbytku mohlo topit v případě velkých mrazů. Obydlí v pátek zkušebně postavili v Karlíně. Už si ho ale někdo stačil odnést.

"Všimli jsme si, jak nyní v krutých mrazech někteří bezdomovci přežívají. Náš návrh je určený pro individualisty, kteří odmítají společné noclehárny a stany," říká architekt Štěpán Toman z ateliéru Ting.

S kolegou vyrobili čtyři návrhy, z nichž po konzultaci se sociálními pracovníky jeden vybrali a vytvořili funkční prototyp. Použili materiál, který se po Praze dá najít. Na podlážku dali dřevěné palety, střechu tvoří do půlkruhu ohnutá železná síť. Na izolaci vrchního pláště se použije starý textil, přední a zadní strana se zavře fólií.

S topením se architekti podle svých slov inspirovali mimo jiné i v knížkách o polárníkovi Janu Eskymo Welzelovi. "Je to vymyšleno tak, že pod příbytkem je částečně v zemi zakopaná trubka, která je propojena s venkovním ohništěm. Kolem trubky zůstane zem teplá až do rána," vysvětluje Toman. Při mírnější zimě se prý dá přežít v malém prostoru i bez topení.

Prototyp funkčního přístřešku pro bezdomovce vyrobený z nalezených materiálů.

Lůžko na délku měří přes dva metry, široké je necelý metr a půl. Obydlí architekti v pátek postavili u cementárny v pražském Karlíně. I se zatopením v provizorních kamnech jim to trvalo hodinu.

Příbytek ale do středečního rána zmizel. "Nejspíš si ho někdo odnesl. Možná si po svém vyložil nápis, který jsme umístili před vchod: 'Volně k použití'. Jen doufáme, že ho využil k účelu, pro který jsme ho vytvořili. Pokud ano, pak nás to svým způsobem těší, že zaujal," říká Toman.

Architekti chtějí obydlí pro bezdomovce ještě vylepšit

Zároveň přiznal, že by svůj prototyp přístřešku pro lidi bez domova ještě rádi o trochu vylepšili a vytvořili v pořadí druhou verzi. "Protože jsme se stavbou pospíchali a neměli tolik času na hledání vhodného materiálu, koupili jsme pár komponentů v obchodě, například vrchní plachtu. Přitom bychom ale chtěli, aby byl postaven skutečně jen z věcí, které někdo vyhodil a už je nebude potřebovat," vysvětluje architekt.

Podle jeho slov utratili za materiál zhruba sedm set korun. Stavbu pak na místě konzultovali i s tamními bezdomovci. "Rozhodli jsme se umístit ji zkušebně na Rohanském ostrově, protože tam byla v posledních dnech velká koncentrace lidí bez střechy nad hlavou. Kromě toho se zrovna tady dá najít spousta vhodného materiálu pro stavbu," říká Toman. Novou verzi příbytku ale prý pravděpodobně postaví někde jinde.

Sociální pracovníci, kteří se o bezdomovce starají, iniciativu architektů vesměs oceňují. "Pro sólisty, kteří nevyužívají našich služeb, to může být zajímavá nabídka," míní vedoucí holešovické ubytovny Armády spásy Miloslav Pípal.

Bezdomovci by podle něj mohli setrvat v lokalitě, na níž jsou zvyklí a kde kolikrát nocují v těžkých podmínkách. Nápad vítá i ředitel pražského Centra sociálních služeb Tomáš Ján. Nedokáže však odhadnout, jestli se ujme.

,