Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na konci Revoluční ulice v centru Prahy má stát dům od Evy Jiřičné

  18:31aktualizováno  18:31
V proluce na konci Revoluční ulice, která rozhádala ochránce památek, má stát dům od nejúspěšnější české architektky Evy Jiřičné. Před ní se o návrh budovy, která by místo důstojně zaplnila, pokoušely desítky architektů. Společnost, která chce dům v předpolí Štefánikova mostu stavět, Jiřičnou sama oslovila.

Nový dům na konci Revoluční ulice v centru Prahy by měla vyprojektovat architekta Eva Jiřičná. | foto: DaM architekti

Zdá se to být ostuda, že zřejmě nejznámější česká architektka současnosti Eva Jiřičná nemá dosud v Praze významnější projekt. Výjimkou je snad jen Oranžerie na Pražském hradě.

S ambicí změnit tento stav nyní přišla společnost RSJ Private Equity, která chce stavět dům na konci Revoluční ulice. A oslovila právě Jiřičnou, která od roku 1968 pracuje v Londýně.

"Neřekla jsem okamžitě ano, protože vím, jak je strašně těžké navrhovat dům v samém jádru Prahy. Navíc naproti tamnímu baroknímu domečku či paláci Merkur přes ulici. Ale pokušení se s tím potýkat bylo silnější než zdravý rozum," řekla k nabídce Jiřičná.

Fotogalerie

Světové jméno by tak mohlo pomoci unikátnímu místu, které směrem k Vltavě už přes 70 let obrací jen slepé štíty domů. Aby se tu za války vytočila německá vojska s těžkou technikou, musela zmizet monumentální budova Eliščiných lázní. Od té doby je na konci Revoluční "díra", nad jejímž zacelením si architekti lámou hlavu desítky let.

Nechci, aby můj dům "křičel"

Pokud lze ulice označit za živoucí tepny vedoucí do srdce města a nárožní domy za honosné brány, není v Praze podivnějšího vjezdu do centra.

"Právě proto jsme výběru nového architekta věnovali velikou péči a jsme si jisti, že společně s paní Jiřičnou vybudujeme bránu do Revoluční ulice, která obohatí architekturu hlavního města," řekl zástupce investora Lukáš Musil.

Návrh zatím nemá konkrétní podobu, nicméně Jiřičná by podle svých slov ráda postavila dům, který bude nositelem současné moderní architektury a přitom nebude křičet: "Podívejte se na mě".

Právě tak podle investora působil původní projekt pražského ateliéru DaM. Stavba abstraktního tvaru s fasádou pokrytou perforovaným plechem byla spíše skulpturou nežli domem a kritici jí vyčítali "sobeckost" vůči sousedním budovám.

Strašně nerada něco bourám, ale v Revoluční to bude nutné

Jiřičná uvedla, že k projektu bude přistupovat s co největším respektem k okolí. Je však jasné, že s budoucností vedle stojícího novorenesančního domu příliš nepočítá. "Strašně nerada něco bourám, ale myslím, že tahle budova nemá příliš šancí, aby se přestavěla," vysvětlila architektka.

Eva Jiřičná

Narodila se roku 1939 ve Zlíně. Vystudovala architekturu na ČVUT, poté AVU. V srpnu 1968 odjela na stáž do Londýna, komunisté jí však návrat znemožnili. V Anglii pracovala i se slavným architektem Richardem Rogersem. Proslavily ji především interiéry londýnských a newyorských módních obchodů a butiků. Deset let byla partnerkou zesnulého architekta Jana Kaplického. V Praze o její služby usilují další developeři.

Ochránci památek však o demolici nechtějí slyšet. Původní architektonické návrhy proto hlasitě kritizovali.

"Ač si paní profesorky nesmírně vážím, je nutné ji v tomto případě vnímat jako architekta, který hájí svou zakázku. My jsme stále proti bourání, když bude beze smyslu," reagovala předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.

Podle investora je památková hodnota tohoto domu nulová.

"Dříve prováděné stavební zásahy zcela zničily interiér budovy, tedy onu historicky cennou část. Vnější fasáda představuje standardní práci z daného období, která není ničím zajímavá a v kontextu s okolními budovami ani nedotváří architektonickou linku," podotkl zástupce investora Musil.

Lokalita takzvané Novomlýnské brány je podle něj velmi unikátní, takže chápe, že plánovaná proměna vzbuzuje velký zájem i emoce.

Kanceláře, obchody i byty

Společnost RSJ plánuje především kancelářskou budovu s obchody v přízemí. Zároveň nevylučuje ani možnost v části domu vybudovat byty s jedinečným výhledem na Pražský hrad a Letnou.

Vše je téměř na samém začátku. A zřejmě bude trvat roky, než se dům skutečně postaví. Pokud vůbec. Z historie tohoto místa známe neúspěšných příkladů opravdu mnoho.

Autor:Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Pět ze šesti obětí výbuchu v Kralupech jsou Rumuni, nádrž se nepoužívala

Hasiči a záchranáři zasahují po výbuchu v areálu chemičky ve středočeských...

Pět ze šesti obětí výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou byli Rumuni. Zástupci rumunské ambasády v Praze...

Zdrogovaný šofér utíkal policistům Blankou, předtím je v tunelu naboural

Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla...

V tunelu Blanka skončila dopolední honička pražských policistů se sedmadvacetiletým šoférem audi. Muž jim uvnitř tunelu...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz