Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzikanti se těší do bohnické léčebny na tvůrčí atmosféru plnou pohody

  8:52aktualizováno  8:52
Víkend plný hudby a divadla v psychiatrické léčebně na festivalu Mezi ploty je příjemně stráveným časem nejen pro návštěvníky, ale i ty, kteří na něm vystupují. Hudebníci se shodují, že na akci je klid a tvůrčí atmosféra. A vůbec nevadí, že se tu neservíruje alkohol.

Na pohodu a pocit svobody a volnosti se těší i kytarová legenda Radim Hladík se svou kapelou Blue Effect. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pohodový, vyklidněný festival. Tak hodnotí účinkující hudebně-divadelní přehlídku Mezi ploty. "Tenhle fesťák je vždycky dobrej," soudí Xavier Baumaxa, který uvede svůj koncertní blok v sobotu ve 14:45. "Krásné prostředí."

Baumaxa už za svou kariéru sjezdil festivalů bezpočet, takže může srovnávat. "Mě baví kočovný život, protože mě baví být sám v autě. A taky mě baví se válet na louce v různých částech republiky." A že se Mezi ploty neservíruje alkohol? "To je jedno. Já umím hrát i střízlivej. I když to není tak dobrý," směje se.

Bohnickou atmosféru si pochvaluje i kytarista Honza Štrup, který působil ve skupině Medvěd 009 a nyní rozšířil řady Rybiček 48. Ostatně, obě skupiny se během víkendu představí: Medvěd v sobotu ve 13:30 a Rybičky v neděli v 19:45.

Mezi ploty

Výběr z hudebního programu:

sobota 26. května:

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Sto zvířat, Krucipüsk, Žlutý pes, Marta Töpferová, Švihadlo, Gipsy.cz, Traband, Abraxas a další

neděle 27. května:

Hudba Praha, Vypsaná fixa, Vltava, Toxique, Chinaski, Cocotte Minute, Garage, Plastic People of the Universe, Jablkoň, Už jsme doma

Mezi ploty

"Pamatuju si tenhle festival už z dob Medvěda," vzpomíná muzikant. "Popsal bych jej jako rodinnou akci. Co se mi hodně líbí, je tvůrčí atmosféra: různé dílny, workshopy a podobně. I ten areál je sám o sobě pěkný, prostě zahrada."

Štrup zná bohnickou akci i z druhé strany pódia, chodíval sem jako návštěvník. "Mám to rád. Je to takové jiné, nepije se tam, což je celkem v pohodě," shrnul své dojmy. "Prostředí blázince má zřejmě terapeutické účinky. Lidé se tady mohou zastavit, být konečně sami sebou bez jakýchkoliv tlaků, které je v běžném životě svazují," soudí duchovní otec festivalu a jeho ředitel Robert Kozler.

Myšlenka zorganizovat představení uznávaných umělců a duševně nemocných lidí v jednom časoprostoru je podle Kozlera českou specialitou. "Nikde ve světě nic podobného neexistuje. Myslím, že už to vypovídá hodně o českém národu, jako lidech, kteří jsou schopni se vcítit do druhých," tvrdí Kozler.

Na atmosféru svobody se těší matadoři i neokoukané tváře

Krom toho pořadatelé festivalu dokáží naservírovat výběr toho nejzajímavějšího, co je na české scéně k vidění. K častým hostům tu patří třeba mladou, živou vodou pokropený Blue Effect s legendárním kytarovým matadorem Radimem Hladíkem. "Zaplaťpánbůh, že je ten festival takový, jaký je: totiž jiný. To musím ocenit. Čiší z toho pohoda. Mezi ploty mívám takový pocit svobody a volnosti," vyznal se Radim Hladík. "Snad vydrží počasí, má se ochladit."

V Bohnicích nebudou chybět ani méně známé a ne tak okoukané, ale o to možná zajímavější tváře. Mix hip hopu s luxusním ženským vokálem předvede Vladimír 518 s Terezou Černochovou, zadumanou inspiraci britskými kořeny zase písničkář Niceland.

Zajímavostí by pak mohlo být vystoupení Michala Šepse. Pamatujete? Právě on zásoboval soutěž Československo má talent parádním českým reggae, proklidněnou, uvolněnou muzikou. A přesně takové jsou i Mezi ploty.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Opilec se dožadoval změny trasy autobusu MHD a tvrdil, že má zbraň

Ilustrační snímek

Opilý muž v neděli večer vyhrožoval řidiči MHD na pražském Smíchově s tím, že má u sebe zbraň. Chtěl po něm změnu...

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Najdete na iDNES.cz