Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulý Avishai Cohen se vrací do Prahy, zahraje s mladičkým klavíristou

  8:01aktualizováno  8:01
Proslulý izraelský kontrabasista, skladatel a zpěvák Avishai Cohen se po roce opět vrací do Prahy. V rámci hudební série Jazz Meets World zahraje v neděli v divadle Hybernia. Tato výrazná osobnost současné jazzové scény loni vyprodala dva koncerty a festival Struny podzimu musel přidávat jedno vystoupení.

Avishai Cohen | foto: Jazz Meets World

Českému publiku dobře známý jazzový muzikant loni v Praze zahrál především skladby ze svého oceňovaného alba Seven Seas. Před vyprodaným sálem divadla Hybernia ale zazpíval i několik písní z alba Aurora. Jazz okořeněný arabskou a izraelskou hudbou lidi nadchl, festival Struny podzimu musel přidat ještě jeden koncert (viz loňský článek).

Už tuto neděli 21. října zahraje v Hybernii znovu. Tentokrát v rámci série Jazz Meets World spolu se sotva dvacetiletým klavíristou Nitaiem Hershkovitsem. Své duo nazvali Duende, což se dá ze španělštiny přeložit jako duch nebo šotek. "To slovo má naprosto úchvatný sound. Je to atmosféra, která dává úrodnou půdu hudbě! Duende, pro duo. Mohl bych dát dohromady další trio (Nitai Hershkovits vystřídal v triu Shai Maestra v roce 2011), ale mezi Nitaiem a mnou se vytvořilo tak silné pouto, že jsem se bál, aby to další nástroj nepokazil. Musel jsem se držet této vzácné příležitosti," vysvětluje Avishai Cohen.

Cohen se narodil poblíž Jeruzaléma 20. dubna 1970, světovým kontrabasistou se stal v pouhých 21 letech. Na počátku 90. let vytvořil svůj osobitý sound, vyučil se řemeslu ve stínu es jako jsou Chick Corea a Andy Gonzalez. Byl z první generace izraelských velikánů etablujících se v New Yorku. Což nebyl případ Nitaie, který vyrůstal v ortodoxní rodině. A přesto zažehnul jiskru mládí v Avishai Cohenovi. "Začali jsme přirozeně spolu hrát u mne. Takový druh spříznění je opravdu vzácný. Pro začátek jsme jen procházeli mými i ostatními skladbami repertoáru." Záhy se shodli natolik, že to bylo jako telepatie, s neformálním povídáním, přecházejícím do zasvěceného dialogu mezi oběma novými spolupracovníky.

"Nitai má od přírody dar swingu, s mírnou autoritou; to je zřídka k vidění u mladých pianistů. Nitaiův svěží způsob hry mi připomíná Brada Melhdaua, aniž bych je srovnával. Chce stejně jako on udělat z každé skladby svou vlastní. Přiměl mě k tomu, abych se vrátil tam, kde jsem si myslel, že jsem už skončil."

Fotogalerie

Takže z toho byl dialog, forma, kterou dřív použil jen v pozoruhodné nahrávce Eternal Child s Chick Coreou v albu Lyla z roku 2004. "Duo je velice klasická a velmi náročná forma. Jako k tangu musí být dva. Daniel Barenboim a Itzhak Perlman, v duetu nebo sólu, vydají za celý orchestr, když hrají Mozarta. Totéž platí i pro neuvěřitelné Beyond The Sky Missouri mezi Charliem Hadenem a Hankem Jonesem. Můžete znít bohatěji, prostorněji. Mám dojem, že tato nahrávka něco takového nabízí: Rozsáhlejší horizont než kdykoliv před tím."

Od přelomu tisíciletí pracuje nejžádanější kontrabasista naplno jako kapelník nahrávající převratná alba. Počínaje newyorkskými, jako Lyla (hebrejsky Noc) a vrcholným senzačním triem Gently Disturbed; a dvěma posledními na labelu Blue Note, Aurora a Seven Seas, nahranými po návratu do Izraele. Těmito dvěma alby, čímsi na způsob komorního klasického jazzového folku, se rozešel s hvězdnou minulostí své kariéry a pustil se do něčeho nového.

V Duende se Avishai Cohen odvážil změnit svou cestu a dal přednost sestavě kontrabas a klavír. "Překvapení je klíčovým prvkem v životě a tvůrčí atmosféře. Tak dlouho, dokud budu schopen hrát, mě povede tento pocit svobody. Ať v duetu nebo kvintetu, stále jsem to já. A v tomhle duetu jsme tu trochu oba dva: Nitai je více než pouhý partner. Tenhle muzikant, který se přišel učit, mě hodně naučil. Patří ke generaci, která chce o všem vědět. Ale současně už má tolik rozumu, že se dokáže distancovat od záplavy informací. Věřte mi, je jedinečný!"

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Řidiči se hádali na Pražském okruhu, jeden pak druhému vysklil okénko

Hádka dvou řidičů zkomplikovala dopravu na Pražském okruhu. (25.9.2018)

Hádka dvou řidičů zkomplikovala ráno dopravu na Pražském okruhu. Oba popojížděli v koloně a navzájem se uráželi....

Najdete na iDNES.cz