Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nástupce Azos může v Nymburku vyrábět, podle soudu zápachem neobtěžuje

  14:29aktualizováno  14:29
Nymburk prohrál soudní spor s lakovnou a zinkovnou Azos, respektive její nástupnickou společností Automotive Painting Partners. Rozsudek okresního soudu dnes potvrdil krajský soud, použil ale jinou právní argumentaci. Firma podle něj neobtěžuje zápachem více než ostatní provozy v průmyslové zóně.

Vjezd do areálu firmy. | foto: ČTK

Nymburk se žalobou domáhal, aby lakovna snížila zápach z provozu. Okresní soud loni městu nevyhověl. Argumentoval tím, že se neprokázalo, že tento zápach obtěžuje obyvatele více než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně. 

Krajský soud však pro svůj rozsudek použil jinou právní argumentaci. Zatímco okresní soud řekl, že se neprokázalo, že zápach obtěžuje obyvatele víc než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně, krajský přeformuloval rozsudek tak, že firma neobtěžuje zápachem více než ostatní provozy. 

Nymburk se nejspíš odvolá k Nejvyššímu soudu

„Zarazila nás změna odůvodnění. Na minulém stání upozorňoval náš právní zástupce na to, aby se vyjádřily obě strany, pokud se soudu nelíbí interpretace,“ reagoval starosta Nymburka Pavel Fojtík (STAN) s tím, že se město pravděpodobně odvolá k Nejvyššímu soudu.

„Nejsme spokojeni hlavně s postupem. Bývá zvykem, že si soud pozve svědky, snaží se také dobrat odpovědi, ale tady žádný svědek povolán nebyl. Necítil jsem vůli soudu se tím nějak vůbec zabývat,“ upozornil Fojtík.

„Opět se potvrdilo, co říkáme od samého začátku - náš nymburský provoz funguje naprosto v souladu s platnou legislativou. Žádné zákony, předpisy ani normy neporušuje,“ řekl ČTK po soudním jednání mediální zástupce Automotive Painting Partners (APP) Karel Samec.

Firma funguje v bývalé obrobně ze 60. let minulého století čtvrtým rokem. Podle vedení města ale načerno, bez kolaudace. Navíc ihned po spuštění provozu si lidé začali stěžovat na zápach. Nejprve více než dva tisíce obyvatel čtvrti Zálabí, nyní je prý štiplavé ovzduší  po celém městě. Lidé také tvrdí, že mají zdravotní problémy.

Splňujeme veškeré předpisy, říká firma

Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy. Její právnička Eva Krbcová zdůraznila, že Azos dostal od ministerstva životního prostředí dotace, které by situaci mohly zlepšit. Firma je ale kvůli řadě námitek a stížností nemůže začít čerpat, protože nemá ukončené stavební řízení. 

Město se nejprve u okresního soudu domáhalo dvou věcí - zastavit provoz firmy a zápach snížit. Část o zastavení provozu postoupil soud úřadům, protože soudkyně nemá kompetenci ve věci rozhodovat. Nyní tedy řeší případ mladoboleslavský stavební úřad.

„Toto soudní jednání je věcí města a podle mě nemělo šanci na úspěch, protože žaloba byla podaná na něco, co nemá právní oporu. Měla se podat žaloba ne na zápach, ale na postup úřadů s tím, že došlo k pochybení, protože podnik nemá kolaudaci,“ reagoval Jaroslav Štencl ze spolku Permanent, který proti zinkovně dlouhodobě bojuje.

Podle něj ještě tento týden přijedou do Nymburka na kontrolu úředníci ze stavebního odboru v Mladé Boleslavi. „Podle jejich zjištění budeme reagovat, toto totiž bude rozhodnutí, které má váhu,“ dodal Štencl.

Firma Azos oznámila své rozdělení koncem loňského roku. Od ledna fungují její nástupnické společnosti Colegium Reality a APP. Kvůli tomu musel právník města požádat, aby se spor nadále vedl proti APP.

Lidé proti zápachu protestovali

Město Nymburk se minulý rok u soudu odvolávalo na výpověď znalkyně Petry Auterské, která měla podpořit tvrzení města, že zápach ze zinkovny obtěžuje okolí nad míru přiměřenou poměrům. Auterská provedla měření u devíti ze třinácti závodů v průmyslové zóně Zálabí.

Tam Auterská podle výpovědi naměřila v okolí Azosu 30 až 80 pachových jednotek na metr krychlový. V zahraničí, třeba v Holandsku, je podle ní v obytné zástavbě povolena jedna taková jednotka na metr krychlový.

Okresní soud tehdy rozhodl, že město Nymburk neprokázalo, že Azos obtěžuje obyvatele zápachem nad míru a žalobu zamítl. V druhé části žaloby, aby se Azos zdržel užívání stavby, soud rozhodl o postoupení stavebnímu úřadu města.

Rozsudek zásadně odmítli místní obyvatelé, kteří tvrdí, že ze zápachu také mají zdravotní problémy a proti provozu podniku v minulosti protestovali.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Policie obnovila pátrání po lovci pokladů, potvrdila identitu utonulé ženy

Policie hledá v pražském podzemí lovce pokladů

Pražští policisté v neděli pokračují v pátrání po člověku, který se při geocachingu ztratil v soustavě kanálů...

Ve Vltavě našli tělo keškaře, který se ztratil v podzemí po přívalovém dešti

Policisté z Vltavy nedaleko Slovanského ostrova vytáhli mrtvého muže. Mohlo by...

Ve Vltavě u Slovanského ostrova v Praze odpoledne našli lidské tělo. Policisté po několika hodinách oznámili, že je to...VIDEO: Výstup z metra Anděl je znovu otevřený, ruské eskalátory zmizely

Nové eskalátory ve stanice metra Anděl (10. června 2018)

V Praze se v pondělí po devítiměsíční rekonstrukci otevřel výstup ze stanice metra Anděl směrem k obchodnímu centru....

Restaurátoři našli v soše ze Staroměstského orloje tajný vzkaz

Apoštol z orloje na Staroměstské radnici ukrýval tajný vzkaz

Při rekonstrukci orloje na Staroměstské radnici našli restaurátoři v jedné ze soch apoštolů tajnou schránku se vzkazem...

Geocaching je bezpečný, většinou ho zvládnou i děti, říká hledač kešek

Ilustrační snímek

Tragické úmrtí hledačky kešek a dosud neúspěšné pátrání po jejím kolegovi přivedlo pozornost k populárnímu geocachingu....

Další z rubriky

Studie má napovědět, jestli lze sídliště Ďáblice zahustit dalšími paneláky

Letecký pohled na sídliště Ďáblice. Čísla 1až 4 označují polohu plánovaných...

Praha nechá vypracovat územní studii sídliště v Ďáblicích, která má určit jeho budoucí rozvoj. Dokument vypracuje...

Muž spal na oblouku mostu. Hasiči ho sundávali dolů výškovou technikou

Středočeští hasiči zachraňovali muže, který spal na jednom z oblouků mostu Dr....

Středočeští hasiči v neděli zachraňovali muže, který spal na jednom z oblouků mostu Dr. Edvarda Beneše ve Štěchovicích....

Brdy hlásí doznačeno, pro pěší je připraveno 250 kilometrů tras

Z Trokavce vede cyklostezka do vojenského újezdu, míří k Padrťským rybníkům....

Dobrovolníci Klubu českých turistů dokončují značení tras pro pěší v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Kompletně hotovo...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz