Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nástupce Azos může v Nymburku vyrábět, podle soudu zápachem neobtěžuje

  14:29aktualizováno  14:29
Nymburk prohrál soudní spor s lakovnou a zinkovnou Azos, respektive její nástupnickou společností Automotive Painting Partners. Rozsudek okresního soudu dnes potvrdil krajský soud, použil ale jinou právní argumentaci. Firma podle něj neobtěžuje zápachem více než ostatní provozy v průmyslové zóně.

Vjezd do areálu firmy. | foto: ČTK

Nymburk se žalobou domáhal, aby lakovna snížila zápach z provozu. Okresní soud loni městu nevyhověl. Argumentoval tím, že se neprokázalo, že tento zápach obtěžuje obyvatele více než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně. 

Krajský soud však pro svůj rozsudek použil jinou právní argumentaci. Zatímco okresní soud řekl, že se neprokázalo, že zápach obtěžuje obyvatele víc než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně, krajský přeformuloval rozsudek tak, že firma neobtěžuje zápachem více než ostatní provozy. 

Nymburk se nejspíš odvolá k Nejvyššímu soudu

„Zarazila nás změna odůvodnění. Na minulém stání upozorňoval náš právní zástupce na to, aby se vyjádřily obě strany, pokud se soudu nelíbí interpretace,“ reagoval starosta Nymburka Pavel Fojtík (STAN) s tím, že se město pravděpodobně odvolá k Nejvyššímu soudu.

„Nejsme spokojeni hlavně s postupem. Bývá zvykem, že si soud pozve svědky, snaží se také dobrat odpovědi, ale tady žádný svědek povolán nebyl. Necítil jsem vůli soudu se tím nějak vůbec zabývat,“ upozornil Fojtík.

„Opět se potvrdilo, co říkáme od samého začátku - náš nymburský provoz funguje naprosto v souladu s platnou legislativou. Žádné zákony, předpisy ani normy neporušuje,“ řekl ČTK po soudním jednání mediální zástupce Automotive Painting Partners (APP) Karel Samec.

Firma funguje v bývalé obrobně ze 60. let minulého století čtvrtým rokem. Podle vedení města ale načerno, bez kolaudace. Navíc ihned po spuštění provozu si lidé začali stěžovat na zápach. Nejprve více než dva tisíce obyvatel čtvrti Zálabí, nyní je prý štiplavé ovzduší  po celém městě. Lidé také tvrdí, že mají zdravotní problémy.

Splňujeme veškeré předpisy, říká firma

Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy. Její právnička Eva Krbcová zdůraznila, že Azos dostal od ministerstva životního prostředí dotace, které by situaci mohly zlepšit. Firma je ale kvůli řadě námitek a stížností nemůže začít čerpat, protože nemá ukončené stavební řízení. 

Město se nejprve u okresního soudu domáhalo dvou věcí - zastavit provoz firmy a zápach snížit. Část o zastavení provozu postoupil soud úřadům, protože soudkyně nemá kompetenci ve věci rozhodovat. Nyní tedy řeší případ mladoboleslavský stavební úřad.

„Toto soudní jednání je věcí města a podle mě nemělo šanci na úspěch, protože žaloba byla podaná na něco, co nemá právní oporu. Měla se podat žaloba ne na zápach, ale na postup úřadů s tím, že došlo k pochybení, protože podnik nemá kolaudaci,“ reagoval Jaroslav Štencl ze spolku Permanent, který proti zinkovně dlouhodobě bojuje.

Podle něj ještě tento týden přijedou do Nymburka na kontrolu úředníci ze stavebního odboru v Mladé Boleslavi. „Podle jejich zjištění budeme reagovat, toto totiž bude rozhodnutí, které má váhu,“ dodal Štencl.

Firma Azos oznámila své rozdělení koncem loňského roku. Od ledna fungují její nástupnické společnosti Colegium Reality a APP. Kvůli tomu musel právník města požádat, aby se spor nadále vedl proti APP.

Lidé proti zápachu protestovali

Město Nymburk se minulý rok u soudu odvolávalo na výpověď znalkyně Petry Auterské, která měla podpořit tvrzení města, že zápach ze zinkovny obtěžuje okolí nad míru přiměřenou poměrům. Auterská provedla měření u devíti ze třinácti závodů v průmyslové zóně Zálabí.

Tam Auterská podle výpovědi naměřila v okolí Azosu 30 až 80 pachových jednotek na metr krychlový. V zahraničí, třeba v Holandsku, je podle ní v obytné zástavbě povolena jedna taková jednotka na metr krychlový.

Okresní soud tehdy rozhodl, že město Nymburk neprokázalo, že Azos obtěžuje obyvatele zápachem nad míru a žalobu zamítl. V druhé části žaloby, aby se Azos zdržel užívání stavby, soud rozhodl o postoupení stavebnímu úřadu města.

Rozsudek zásadně odmítli místní obyvatelé, kteří tvrdí, že ze zápachu také mají zdravotní problémy a proti provozu podniku v minulosti protestovali.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Najdete na iDNES.cz