Balanescu Quartet | foto: Archiv Paláce Akropolis

Balanescu Quartet přiveze do Prahy balkánský folklor i elektroniku

  • 0
Smyčcové uskupení Balanescu Quartet připomene svou pětadvacetiletou existenci. Kapela se věnuje moderní vážné hudbě, proslavila je spolupráce s Kraftwerk nebo Davidem Byrnem. V Paláci Akropolis doplní balkánské rytmy cestovatelská beseda i ochutnávka tradičních specialit z Rumunska.

V Akropoli vypukne ve středu 27. března rumunský večírek Planet Connection. Hlavním hostem bude legendární smyčcové těleso Balanescu Quartet, které zde připomene čtvrtstoletí své existence.

Balanescu Quartet

27. března Palác Akropolis

V Praze vystoupí uskupení v sestavě Alexander Balanescu (housle), James Shenton (housle), Katie Wilkinson (housle) a Nick Holland (cello).

Balanescu Quartet

Skupinu proslavily na počátku devadesátých let smyčcové interpretace skladeb Kraftwerk, v dalších projektech propojovali klasiku s balkánským folklorem či elektronikou. Spolupracovali i s Davidem Byrnem, Michaelem Nymanem či Spiritualized.

"Housle existují už více než dvě století a my se je snažíme přivést do harmonie s moderními kompozičními postupy,“ vysvětluje svůj přístup zakladatel kvartetu, houslista a skladatel Alexander Bălănescu.

Narodil se v rumunské Bukurešti v roce 1954 a poprvé koncertoval jako dětský virtuóz už v devíti letech. Na konci šedesátých let jeho rodina zemi opustila a on mohl absolvovat prvotřídní hudební vzdělání v Londýně a New Yorku.

V osmdesátých letech se stal žákem významných minimalistických skladatelů jako byli Michael Nymana a Gavin Bryars a po dlouholetých zkušenostech v jejich kvartetech založil v roce 1987 svůj vlastní.

zdroj: www.youtube.com

V počátcích své kariéry natáčel Balanescu Quartet kompozice Davida Byrneho či Johna Lurieho a v roce 1992 přišel i výrazný komerční úspěch se smyčcovými interpretacemi skladeb elektronické skupiny Kraftwerk.

Cestovatelská beseda

s Martinem Krajíčkem

"Rumunsko je zemí, kde se stále dají najít hory bez záplavy turistů - stačí jen vědět kdy a kam se vydat. Ze svých jedenácti výprav Vám představím místa nejkrásnější. Prolezeme jeskyně na Bihoru, zdoláme strmý hřeben Piarty Craiului, barevný podzim nás zastihne na Muntele Mare a první sníh na Retezatu. Zažijeme také putování po horách v zimě na sněžnicích, spaní ve stanu a záhrabu. Na závěr se vypravíme na týdenní dobrodružnou plavbu na nafukovací kanoi deltou Dunaje až do Černého moře."

Desku Possessed vydala proslavená značka Mute a Balanescu Quartet se tak stali kolegy třeba Depeche Mode nebo Nicka Cavea. Následné album Luminitza (1994) už představilo Balanescovy vlastní kompozice, v nichž objevoval své rumunské hudební kořeny, ale třeba také inovativně používal elektrické rytmy a samply.

Čtvrtstoletí Balanescu Quartet je ale hlavně ve znamení spolupráce s hudebníky napříč žánrovými škatulkami - od psychedelických rockerů Spiritualized (s nimiž nahráli oceňované album Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space), přes libanonského hráče na úd Rabih Abou Khalila až po klasiky tanečního popu Pet Shop Boys, které na konci osmdesátých let doprovázeli na turné.

Alexander Bălănescu je také podepsaný pod soundtracky k filmům Andělé a hmyz či Jak jsem strávil konec světa a jeho housle zní například z většiny snímků Petera Greenawaye. Zatím posledním velkým projektem je divadelní cyklus The Island & God's Playground s herečkou Adou Mileaovou.