ODS si v komunálních volbách výrazně pohoršila i ve středních Čechách. Ilustrační foto

ODS si v komunálních volbách výrazně pohoršila i ve středních Čechách. Ilustrační foto

Barvy se změnily, Středočeský kraj jako bašta ODS skončil

  • 3
Nové koalice jsou po volbách jasné už ve všech deseti okresních středočeských městech. Politické barvy se změnily téměř na všech radnicích. Nucené vyklízení pozic se příští týden chystají řešit i krajské špičky ODS.

Po letošních komunálních volbách Středočeský kraj definitivně ztratil přezdívku "bašta ODS". Při pohledu na politickou mapu je evidentní, že region hraje několika barvami, na dvou okresních radnicích modrá dokonce úplně chybí.

Občanští demokraté musí vyklidit radnici v Kolíně, kde je zničila korupční aféra místostarosty Romana Pekárka, a v Kutné Hoře, kde pravicové pozice převzala TOP 09. ODS tam končí, přesně podle vůle voličů. Strana de facto posílila pouze v Mladé Boleslavi, získala tu jeden zastupitelský mandát navíc a obhájila primátorský post.

Situací v ODS se bude zabývat i její středočeské vedení. "Regionální sněm to bude řešit příští týden," řekl předseda krajského sdružení a poslanec Petr Bendl. Sněm by podle něj měl odpovědět i na otázku, zda krajské špičky strany budou z voleb vyvozovat politickou odpovědnost.

Nejvíc štěkalo štěně vpravo

Soudě z povolebních jednání se zdá, že největším nepřítelem ODS nebyla letos sociální demokracie nebo mnohdy velmi silná sdružení nezávislých kandidátů. Nejagresivněji se vůči občanským demokratům vymezoval ambiciózní spoluhráč z vládní koalice TOP 09.

"Topka měla z centra pokyn odstranit ODS z radnic každou cenu," řekl politolog Metropolitní univerzity Jan Bureš. Knížecí dres teprve několik měsíců staré strany přitom často oblékli politici z SNK-ED, která s ODS dřív vždy "držela basu".

Podle Bureše je proto přirozené, že se ODS po volbách domluvila se sociálními demokraty, i když tím šéfové místních sdružení jednali proti vůli předsedy strany a vlády Petra Nečase.

"Jsou to partneři, kteří se důvěrně znají, proto si dali přednost před nejistými spojenci. Je logické, že komunální politici hledají především stabilní řešení, jde jim o to, aby koalice vydržely," poukazuje Bureš na nečitelnost TOP 09.

Nezávislí ovládli kutnohorskou radnici

Jednoznačným vítězem voleb v kraji jsou nezávislá sdružení, která dosud bodovala hlavně v malých obcích. Nyní budou mít několik starostů i v okresních městech. Šance pro Kutnou Horu dokonce obsadí křesla dvou místostarostů a sedm míst v radě.

Naproti tomu je zajímavý debakl Věcí veřejných. Původně protestní strana, která měla sbírat hlasy nezávislých, se zdiskreditovala vládním angažmá. Stala se automatickým kývačem takzvaných politických dinosaurů. Před květnovými volbami do Sněmovny přitom spolustraníci Radka Johna tvrdili, že v parlamentu udělají průvan.

"Další otázkou je, jak Věci veřejné vedly kampaň. Často byla nenávistná a používala nefér argumenty. To voliče odradilo," doplnil politolog Bureš.

NOVÍ STAROSTOVÉ OKRESNÍCH MĚST

Dosud měla ODS v okresních městech osm starostů a primátorů. Nyní budou maximálně čtyři - v Kladně, Mladé Boleslavi, Berouně a pravděpodobně také v Rakovníku.

Sociální demokracie držela dosud jednoho starostu okresního města, a to v Příbrami. Přibyli jí dva - v Nymburku a Mělníku.

Benešov, Kolín a Kutnou Horu povedou starostové místních uskupení.

Z deseti starostů okresních měst je pět nových.