(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MP Praha

Štědrý bonus pro nováčky zatím moc nezafungoval, přibyli jen dva strážníci

  • 31
Městská policie v Praze zavedla na začátku roku stotisícový příspěvek pro ty, kdo nově nastoupí do jejích řad. Slibuje si od toho větší zájem o práci strážníka. Za první čtvrtletí se ale počet městských policistů zvýšil jen o dva lidi. Vedení doufá, že zavedení benefitu se projeví se zpožděním. Počet zájemců ve výběrových řízení totiž skutečně narostl.

V současnosti chybí v Praze zhruba 280 strážníků. Vedení městské policie se snaží získat nové lidi i díky příspěvku 100 tisíc korun, který je určený pro nováčky (podrobnosti o jeho vyplácení zde). Za první čtvrtletí letošního roku vstoupilo do řad městské policie 45 lidí. Zhruba stejný počet strážníků se však s tímto zaměstnavatelem rozloučil, konkrétně 43 lidí.

Reálný přírůstek o pouhé dva strážníky při vynaložení 4,5 milionu korun kritizuje odborář Richard Krbek. Nelíbí se mu, že městská policie vynakládá prostředky na nové lidi, aniž by se podle něj zaměřila na udržení stávajících zaměstnanců. Například z těch, kteří v prvních třech měsících roku 2017 rozvázali pracovní poměr, jich polovina odešla na vlastní žádost, z toho devět kvůli tomu, že si našli jiné zaměstnání.

Podle mluvčí pražské městské policie Michaely Teplé je na hodnocení stotisícového benefitu ještě brzy. „Doba od okamžiku, kdy se někdo rozhodne stát pražským strážníkem, do faktického nástupu k Městské policii hlavního města Prahy, může být i 5 až 6 měsíců,“ uvedla Teplá. Pozitivní trend podle ní naznačuje výrazně vyšší počet lidí, kteří o práci strážníka projevili zájem. Například tím, že navštívili část webových stránek městské policie, věnovanou náboru, nebo že městskou policii kontaktovali kvůli zaměstnání například e-mailem či telefonicky.

Více než dvojnásobně se zvýšil také počet uchazečů, kteří se zúčastnili výběrového řízení. Zatímco v posledních třech měsících loňského roku to bylo 106 lidí, od ledna do března 2017 prošlo výběrovým řízením 222 uchazečů. Doporučeno k uzavření pracovního poměru jich bylo 65.

S nedostatkem lidí se potýkají i další bezpečnostní sbory v Praze. Může za to velká konkurence na trhu práce, kdy schopní lidé odcházejí za vyššími platy, než jaké jsou dané tabulkami závaznými pro policii, strážníky či například příslušníky Vězeňské služby. Například republiková policie dočasně stáhla z ostatních krajů 200 lidí, aby vypomáhali v Praze a středních Čechách (více o tomto problému zde).

Personální situaci u obecních a městských policií zhoršila změna v zákoně o obecní policii, která vyžaduje vzdělání ukončené maturitní zkouškou. Praha kvůli tomu přišla loni o 82 zaměstnanců, letos o dalších devět. Důvodem opožděných odchodů je to, že někteří strážníci dostali neplacené volno na doplnění studia, které měli ukončit koncem roku 2016. Problémy s nedostatkem strážníků jsou i v jiných regionech (čtěte zde).