Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benešovští strážníci budou mít nového velitele, jejich pohyb ohlídá GPS

  9:35aktualizováno  9:35
Benešovskou městskou policii čekají změny. Opouští ji dosavadní velitel Vojtěch Gergelits. Město chystá lokalizování jednotlivých strážníků pomocí systému GPS. A čeká, zda rozdělení města na rajony ulehčí lidem komunikaci se strážníky. V Příbrami mají s rozčleněním města na části dobré zkušenosti.
Benešov zvažuje, že každého strážníka vybaví GPS zařízením, městským policistům se nápad ale moc nelíbí. (Ilustrační snímek)

Benešov zvažuje, že každého strážníka vybaví GPS zařízením, městským policistům se nápad ale moc nelíbí. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dosavadní velitel benešovských strážníků Vojtěch Gergelits ze své funkce odchází. Podal již výpověď, na konci prosince na tomto postu končí a vrací se do Říčan, kde pracoval dříve.

Gergelits pouze naznačil, že ho k tomuto rozhodnutí vedly neshody s vedením města. Jako velitel městské policie působil v Benešově asi sedm měsíců.

Městská policie v Benešově

* Benešov má 18 strážníků městské policie.

* Pokud bude nový velitel vybrán z řad současných strážníků, stav bude doplněn opět na současných 18.

* Území města je rozděleno do 12 rajonů.

* Případné čipování strážníků by bylo zprostředkované malými čipy o velikosti odznaku.

Zastupitelstvo ještě nerozhodlo o jeho nástupci, zvažuje výběrové řízení. Další možností je pověřit vedením některého ze stávajících strážníků a doplnit stav o jednoho řadového strážníka na plných osmnáct.

"Bylo by potřeba více strážníků, ale v rozpočtu jsou peníze jen na tento počet," vysvětlil místostarosta Benešova Tomáš Podhola a prozradil další zvažovanou novinku. Tou je GPS lokalizování jednotlivých strážníků. Zatím jsou čipovaná jen vozidla.

"Je to přijímáno s mírným odporem, neradi bychom, aby to strážníci chápali negativně, je to pro jejich ochranu, aby kolegové navzájem věděli o své poloze. Nejspíš to bude malé zařízení asi o velikosti odznaku," popsal místostarosta.

Rajony mají ulehčit komunikaci se strážníky

Na začátku letošního roku vznikly v Benešově takzvané rajony. Každému strážníkovi připadla povinnost starat se o "svou" část města a zodpovídat za ni. Tak se dá lépe kontrolovat jeho práce.

"Chceme s tímto faktem seznámit lidi, aby si to vzali za své a komunikovali se svým strážníkem," řekl benešovský místostarosta.

Jak se tento plán naplní, ukáže čas. Rozdělení rajonů a telefonní čísla na jednotlivé strážníky budou zveřejněny až v lednovém městském zpravodaji.

Kolegové z příbramské městské policie mají s rozdělením do rajonů zkušenost už delší dobu a potvrzují, že je tato změna pozitivní.

"Máme dvě linky, jednu bezplatnou, na kterou můžou lidé volat, kontakty na strážníky jsou na internetu. Lidé se opravdu naučili obracet se v případě potřeby na konkrétní okrskáře," zhodnotil zástupce šéfové Městské policie Příbram Ladislav Hadrbolec.

V Příbrami by se čipování nebránili

Městská policie v Příbrami zatím také pracuje pouze s lokalizováním vozidel, čipování jednotlivých strážníků by se ovšem nebránila.

"Negativně bychom to nevnímali. Je to pomoc pro dozorčí službu, aby věděla, kde jednotlivé strážníky má a kdo je nejblíže případnému místu, kde je potřeba zasáhnout. Je to však nákladná věc, zatím na to nejsou finance," dodal Hadrbolec.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018)

Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Najdete na iDNES.cz