Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benešovští strážníci budou mít nového velitele, jejich pohyb ohlídá GPS

  9:35aktualizováno  9:35
Benešovskou městskou policii čekají změny. Opouští ji dosavadní velitel Vojtěch Gergelits. Město chystá lokalizování jednotlivých strážníků pomocí systému GPS. A čeká, zda rozdělení města na rajony ulehčí lidem komunikaci se strážníky. V Příbrami mají s rozčleněním města na části dobré zkušenosti.
Benešov zvažuje, že každého strážníka vybaví GPS zařízením, městským policistům se nápad ale moc nelíbí. (Ilustrační snímek)

Benešov zvažuje, že každého strážníka vybaví GPS zařízením, městským policistům se nápad ale moc nelíbí. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dosavadní velitel benešovských strážníků Vojtěch Gergelits ze své funkce odchází. Podal již výpověď, na konci prosince na tomto postu končí a vrací se do Říčan, kde pracoval dříve.

Gergelits pouze naznačil, že ho k tomuto rozhodnutí vedly neshody s vedením města. Jako velitel městské policie působil v Benešově asi sedm měsíců.

Městská policie v Benešově

* Benešov má 18 strážníků městské policie.

* Pokud bude nový velitel vybrán z řad současných strážníků, stav bude doplněn opět na současných 18.

* Území města je rozděleno do 12 rajonů.

* Případné čipování strážníků by bylo zprostředkované malými čipy o velikosti odznaku.

Zastupitelstvo ještě nerozhodlo o jeho nástupci, zvažuje výběrové řízení. Další možností je pověřit vedením některého ze stávajících strážníků a doplnit stav o jednoho řadového strážníka na plných osmnáct.

"Bylo by potřeba více strážníků, ale v rozpočtu jsou peníze jen na tento počet," vysvětlil místostarosta Benešova Tomáš Podhola a prozradil další zvažovanou novinku. Tou je GPS lokalizování jednotlivých strážníků. Zatím jsou čipovaná jen vozidla.

"Je to přijímáno s mírným odporem, neradi bychom, aby to strážníci chápali negativně, je to pro jejich ochranu, aby kolegové navzájem věděli o své poloze. Nejspíš to bude malé zařízení asi o velikosti odznaku," popsal místostarosta.

Rajony mají ulehčit komunikaci se strážníky

Na začátku letošního roku vznikly v Benešově takzvané rajony. Každému strážníkovi připadla povinnost starat se o "svou" část města a zodpovídat za ni. Tak se dá lépe kontrolovat jeho práce.

"Chceme s tímto faktem seznámit lidi, aby si to vzali za své a komunikovali se svým strážníkem," řekl benešovský místostarosta.

Jak se tento plán naplní, ukáže čas. Rozdělení rajonů a telefonní čísla na jednotlivé strážníky budou zveřejněny až v lednovém městském zpravodaji.

Kolegové z příbramské městské policie mají s rozdělením do rajonů zkušenost už delší dobu a potvrzují, že je tato změna pozitivní.

"Máme dvě linky, jednu bezplatnou, na kterou můžou lidé volat, kontakty na strážníky jsou na internetu. Lidé se opravdu naučili obracet se v případě potřeby na konkrétní okrskáře," zhodnotil zástupce šéfové Městské policie Příbram Ladislav Hadrbolec.

V Příbrami by se čipování nebránili

Městská policie v Příbrami zatím také pracuje pouze s lokalizováním vozidel, čipování jednotlivých strážníků by se ovšem nebránila.

"Negativně bychom to nevnímali. Je to pomoc pro dozorčí službu, aby věděla, kde jednotlivé strážníky má a kdo je nejblíže případnému místu, kde je potřeba zasáhnout. Je to však nákladná věc, zatím na to nejsou finance," dodal Hadrbolec.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

Autobus MHD nepojede, řidiče pobodal hmyz. A náhradníci nejsou

Autobus. Ilustrační foto

Druhým dnem bojuje dopravce Arriva v Praze s nedostatkem řidičů autobusů. Ve středu odpoledne navíc jednoho ze šoférů...

V pražské Krči prasklo potrubí, voda podemlela chodník

V pražské Krč prasklo potrubí. (26.42018)

V ulici Zelený Pruh v pražské Krči odpoledne prasklo vodovodní potrubí. Voda podemlela část chodníku a silnice. Opravy...

Architekt: Libeňský most bych nezboural, škrtnutí z UNESCO by Praze pomohlo

Šéf metropolitního plánu Roman Koucký v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

V pořadu Rozstřel mluví šéf metropolitního plánu architekt Roman Koucký. Podle něj je dobře, že dnes zastupitelstvo...

Najdete na iDNES.cz