Řezbář a výrobce píšťal Miroslav Ešner je jedním z mnoha řemeslníků, kteří...

Řezbář a výrobce píšťal Miroslav Ešner je jedním z mnoha řemeslníků, kteří Pražanům předvádí tradiční lidové umění. Sám na své výrobky i hraje | foto: Michal Šula, MAFRA

V Betlémské kapli vystavují betlémy z vosku, ovčího rouna i funkční mlýn

  • 0
V podzemí Betlémské kaple je letos vystavených přes dvě stě betlémů a dokonce jeden funkční mlýn. Výstavu doplňuje ukázka tradičních řemesel pomocí improvizovaných dílen, které připomenou kouzlo českých vánoc.

Na vánoční výstavu betlémů a tradičních řemesel v Betlémské kapli se schází po zakrouceném kamenném schodišti. To je velmi příznačné, protože to návštěvníka připraví na pocit, který zažije, když do podzemí vejde. Pocit, že se vrátil o pár desítek let do minulosti. Všude kolem jsou totiž k vidění tradiční betlémy nebo vánoční ozdoby, mezi kterými se řemeslníci pilně oddávají své profesi.

„Tato výstava má jediný cíl. Připomenout kouzlo tradičních českých lidových Vánoc, které se už většině z nás ze života pomalu vytratilo,“ vysvětluje Blahoslav Lukavec, který ji společně s Jiřím Kubcem již 36 let pořádá. Výstava je tradičně úspěšná. Je všední den dopoledne a je tu skoro plno a o víkendu je návštěvnost ještě lepší.

„Dnes už tohle na ulicích totiž k vidění není. Trh na Staroměstském náměstí byl možná oceněn jako jeden z nejlepších na světě, ale s klasickými českými Vánocemi má podle mě málo společného,“ dodává Lukavec.

V podzemí Betlémské kaple je vystaveno přesně 248 betlémů a nepočítaně vánočních ozdob. Všechny exponáty pocházejí od současných tvůrců a byly vytvořeny speciálně pro tuto výstavu.

„Bylo by asi jednodušší vyjmenovat, z čeho tady betlém nemáme,“ vysvětluje s úsměvem organizátor. Jsou vyrobeny ze skla, vosku, olivového dřeva, drátků, ovčího rouna i perníku. Ta různorodost je dána historicky. Josef II. zakázal vystavování betlémů v kostelech, aby neodváděly pozornost od bohoslužeb. Tím dal ale bezděčně vyniknout české tvořivosti a každý si doma vytvořil betlém z toho, s čím uměl nejlépe pracovat.

„Aby výstava nebyla jen o betlémech a ozdobách, přidáváme každý rok doprovodné téma. Letos jsou to řemesla,“ říká Lukavec.

Prostor je členěn tak, aby byla jednotlivá, někdy i pozapomenutá řemesla představena pomocí improvizovaných dílniček. Na těch je dobře vidět, jak to asi mohlo u mistra ševce, řezbáře, krejčího nebo bednáře vypadat. Návštěvníci se v dílnách třeba dozví, co to je potěh, nebo proč se říká, že někdo nemá ani floka nebo šajnu. V improvizovaném hájku je pak představen sběr smůly a březové vody nebo třeba ptáčnictví.

Jedním z nejzajímavějších exponátů je funkční vodní mlýn, který opravdu mele mouku. „Je to asi světový unikát, nikdo nebyl takový blázen, aby postavil mlýn v podzemí a ještě pod kaplí,“ dodává Lukavec. Program není každý den stejný, nejvíce řemesel je zde vidět o víkendu.