Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V pražském parku se hromadí odpadky po mejdanech bezdomovců

  • 26
Zápach, nepořádek, nevábné prostředí. V parku poblíž Budějovické otravuje občany skládka odpadků, které odhazují nepořádní bezdomovci. Z odlehlejších křovisek si navíc pravidelně dělají veřejnou toaletu.

Finanční a ekonomické centrum Prahy. Sídla ČEZ, České spořitelny, O2 nebo Raiffeisen Bank. Moderní budovy bohatých firem stojí v pomyslném trojúhelníku mezi pankráckou plání, Budějovickým náměstím a BB Centrem na Brumlovce. A do toho - bezdomovci.

V parku poblíž Budějovické ulice v Praze 4 obtěžuje tamní obyvatele bezdomovecká skládka. Mezi nízkým porostem jsou poházené snad stovky lahví od alkoholu, krabic od vína a dalších odpadků. Bezdomovci křoví používají také jako veřejnou toaletu.

"Denně tudy chodím do práce. Celé sídliště je vzorně uklizené, pouze tato část je plná odpadků od bezdomovců. V teplejších dnech se z keřů line zápach odpadků a moči," říká nespokojená obyvatelka sídliště Věra Šálková.

Ta se obrátila na radnici. Vadí jí hlavně to, že místo nikdo neuklízí. "Začátkem března jsem byla na úřadě Prahy 4, ten mi odpověděl až nyní.

Fakta

1 253 bezdomovců bylo v Praze podle posledních informací ze sčítání lidu v roce 2011.

Jejich počet je ale ve skutečnosti mnohem vyšší. Statistika zachytila jen ty, kteří využívají nějakou pomoc, například azylové domy.

Podle Českého statistického úřadu je typickým bezdomovcem vyučený svobodný muž mezi 45 a 49 lety.

Prý na místě nebyly žádné matrace, na kterých by bezdomovci spali, já se přitom o žádných matracích nijak nezmiňovala, šlo mi jen o úklid," říká. Bezdomovci se do porostu stahují především na noc, v okolí jsou vidět i přes den.

"My máme na starosti tuto část sídliště. Ta část, o které mluvíte, už není naše," říká pracovník města, který se v lokalitě stará o veřejnou zeleň.

Pavla Grigierová z odboru životního prostředí a dopravy Prahy 4 vysvětluje, že park je zčásti na městském a zčásti na soukromém území.

"Na místo můžeme poslat městskou policii, která tam může zjednat pořádek. Ovšem nemůže bezdomovce z veřejného prostranství vykázat. S tím nic nedokážeme. S úklidem odpadků začne městská část zítra. Prosekání porostu zatím není nutné," uvedla v pondělí Grigierová. Ještě ve středu se však v parku nic nezměnilo.

Soukromá část pozemku patří dle Grigierové Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, který spravuje přilehlý hotel ILF.

"Je to boj s větrnými mlýny. Problém trvá již léta. Když zjistíme, že jsou bezdomovci na našem pozemku, tak je vyháníme, policie to zde řeší poměrně často. Stahovali se nám i do hotelu, tak ho zamykáme," říká vedoucí ekonomického oddělení Hana Valentová. Podle ní keře obsypané odpadky už nejsou na pozemku hotelu.

Potíže Prahy 7 a 8

Podle Českého statistického úřadu na tom není Praha 4 s bezdomovectvím nejhůře. Nejvíce problém trápí Prahu 7 a Prahu 8. Okolí Libeňského mostu, Palmovky a Holešovic je bezdomovectvím známé.

"Je to dlouhodobě obtížně řešitelný problém. Máme zde dvě zařízení, která jsou věnována občanům bez domova - Armádu spásy a loď Hermes," říká tiskový mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Městská část podle něj bojuje hlavně proti konzumaci alkoholu na veřejnosti.

"Jako příklad můžeme vzít stanici metra Vltavská, kde jsme zrušili stánky s levným alkoholem a situace s bezdomovci se na tomto místě zlepšila," doplňuje Vokuš.

Odsunout bezdomovce? Nelze

Magistrát Prahy se v poslední době soustředil hlavně na to, jak dostat bezdomovce z vozů hromadné dopravy.

"Do čtrnácti dní budeme mít výsledky, jak systém fungoval. Podle předběžných čísel se dá konstatovat, že je systém správně nastaven. Myslím si, že mobilních týmů, které jsou nyní dva, by mělo být více, alespoň čtyři nebo pět," říká pražský primátor Tomáš Hudeček. Dodává, že projekt bude ve větším rozsahu pokračovat i příští rok.

Názory na přístup k bezdomovectví se na magistrátu přelévají od pólu k pólu. V minulém volebním období navrhoval tehdejší radní Jiří Janeček (ODS) odsun bezdomovců na méně obydlenou periferii. Návrh se nikdy nerealizoval.

Současný radní pro oblast zdravotnictví, sociální politiky a bydlení Martin Dlouhý říká, že bezdomovce odsunout nikam nelze, nejen proto, že by je žádná městská část nechtěla přijmout.

"I bezdomovec je svobodná osoba a může být, kde chce. Jediné, co se dá udělat, je, že těmto občanům nabídne městská část určité služby. Snaha je bezdomovce rozptýlit po celém městě a vytvořit menší azylové domy a nízkoprahová zařízení," objasňuje cíl magistrátu Dlouhý.