Bezdomovci se často zdržují na místech, kde chodí hodně a lidí a můžou tak žebrat. Ilustrační snímek

Bezdomovci se často zdržují na místech, kde chodí hodně a lidí a můžou tak žebrat. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Policie na bezdomovce nemůže. Pravidlo třikrát a dost je v nedohlednu

  • 54
Bezdomovci jsou problémem většiny velkých měst. Okupují lavičky, žebrají, často pijí a bývají sprostí na kolemjdoucí, kteří se jich bojí. Policie je proti nim ale bezmocná. Všechny vyhlášky se totiž naučili obcházet. Pod dozorem policistů jsou tito lidé vzorní. Jakmile ale muži v uniformě zmizí za roh, je jim všechno jedno.

"Vědí, že nesmějí na veřejnosti pít. To řeší tak, že si odskočí někam za roh nebo do podchodu, kde zrovna strážník není. Ale abychom to mohli definitivně vyřešit, tak by každý z nich musel mít osobního strážníka. Proti opilému člověku zakročit nemůžeme, pokud to není už na záchytku, protože jsou to lidé jako všichni ostatní," zmínil šéf strážníků Ludvík Klema.

Bezdomovci v Praze

Žije jich tu asi 5 000. Město nabízí například ubytování, tréninkové programy na návrat do běžného života. V minulém volebním období chtělo stavět centrum pro bezdomovce na okraji Prahy. Tento návrh odborníci kritizovali. Současné vedení od toho upustilo.

Legální cesta, jak zabránit opilým lidem povalovat se po lavičkách, neexistuje. Strážníci totiž nesmějí dělat rozdíly mezi bezdomovci a ostatními lidmi.

"Centrum je pro ně místem obživy a dostat je pryč je možné pouze násilím, a to opravdu nikdo udělat nechce," zmínila Ludmila Tomešová, která se v centru sociálních služeb věnuje problematice bezdomovectví.

Pro bezdomovce je těžké vybrat trest

Řešení vidí šéf strážníků v tom, že by platilo pravidlo třikrát a dost. Pokud by člověk udělal tři stejné přestupky, například tři drobné krádeže se škodou do 5 000 korun, byl by za ně trestaný tvrdším způsobem než za každý jednotlivě.

Takový zákon už připravuje ministerstvo spravedlnosti. Problém však je v tom, jaký trest by tito lidé dostali. Pokuty většinou nemají z čeho zaplatit, věznice jsou přeplněné a tresty v podobě obecně prospěšných prací prý ignorují.

Rychlé a funkční řešení zatím nemá připraveno ani vedení magistrátu. "Spatřuji ho jedině v prevenci a pravidelných hlídkách strážníků na nejfrekventovanějších a nejrizikovějších místech," zmínil pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Co dělat, pokud po mně chtějí peníze

  • Bezdomovce, alkoholiky nebo narkomany nemá smysl zbytečně provokovat, oslovovat či urážet. 
  • Pokud člověka sami osloví a žebrají drobné nebo cigaretu, je lepší jim vyhovět. 
  • Podle policie nemá smysl hrát si na hrdiny a vzdorovat. Pokud je takový člověk pod vlivem drog nebo alkoholu, může zaútočit. 
  • Strážníci vyzývají, ať lidé takové chování ihned oznámí na lince 156. Přestože jde o 20 Kč nebo jednu cigaretu, strážníci na místo vyrazí. Pokud se budou kontroly opakovat, je pravděpodobné, že si žebrání rozmyslí.

Obdobně hovoří i starosta Prahy 5 Radek Klíma: "Právě prevence je základním stavebním kamenem pro budoucí bezpečí obyvatel," pronesl.

Úterní útok, kdy opilý bezdomovec pobodal tři další, se však stal sotva sto metrů od mobilního stanoviště městské policie (více si můžete přečíst zde).

Podle odborníků jsou více než bezdomovci nebezpeční lidé, kteří užívají drogy. Zatímco bezdomovci si běžně vystačí s tím, co na ně "zbude", a chtějí žít v klidu, narkomani nutně potřebují další a další peníze na drogy. Mnohem častěji tak stojí za přepadeními a loupežemi.

Mezi nejoblíbenější místa bezdomovců a narkomanů patří pěší zóna Anděl a následně Nádražní ulice až ke smíchovskému nádraží, okolí metra na Palmovce, park u hlavního nádraží. Na prvních dvou jmenovaných mají strážníci mobilní služebny a snaží se mít místa nepřetržitě pod dohledem.

Kde se nejvíc bojíte?

celkem hlasů: 398

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 31. října 2012. Anketa je uzavřena.

Hlavní nádraží
Hlavní nádraží 195

Místnímu parku se léta přezdívalo Sherwood, prodávaly se tu drogy a narkomani je přímo v parku užívali. Dnes je situace o něco lepší než dříve. Problémy však přetrvávají.

Nádraží Palmovka
Nádraží Palmovka 88

Velké autobusové nádraží, hodně kolemjdoucích, stejná motivace jako na Andělu. Situaci prospívá to, že v okolí je množství heren, které závislé lidi přitahují jako magnet.

Nádražní
Nádražní 79

Riziková je celá ulice včetně pěší zóny Anděl či nádraží Na Knížecí. Bezdomovce tam táhne velký pohyb lidí. Čím více jich prochází, tím větší šanci něco vyžebrat mají.

Metro Vltavská
Metro Vltavská 36

Bezdomovce přitahuje kromě už zmíněných faktorů také zastřešené okolí metra a tramvajových zastávek, kam se mohou schovat při dešti. Seženou tu levný alkohol.