Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kam se schovat při povodni? Poradí bezpečnostní portál za čtyři miliony

  • 5
Nový bezpečnostní portál hlavního města má lidem pomoci zvládat mimořádné události. Praha za systém, který bude uživatelům zatím jen e-mailem posílat upozornění, zaplatila čtyři miliony. Poradí, co dělat při povodních, ale také při výpadku elektřiny.

Na metropoli míří povodeň, hladina Vltavy rychle stoupá. Nový bezpečnostní portál Prahy v tu chvíli zčervená a na hlavní stránce se zobrazí aktuální informace. Třeba o tom, které části města jsou ohroženy nejvíce, nebo o tom, co mají Pražané v danou chvíli dělat. Opozice novinku kritizuje například za to, že bude občany informovat jen pomocí e-mailů, nikoliv pomocí SMS.

Ve čtvrtek představený portál běží na doméně bezpecnost.praha.eu. Má sloužit k tomu, aby byli obyvatelé metropole informováni o mimořádných krizových situacích, jako jsou povodně, velké požáry, ekologické havárie nebo třeba komplikované dopravní nehody. Zároveň má poskytnout rady, jak se v takových situacích chovat.

„Bezpečnostní portál by neměl vzbuzovat pocity ohrožení. Naopak by měl přispívat k tomu, že Pražané získají nástroj, jak problematické situace spolehlivě rozpoznat a připravit se na ně,“ řekl radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

V minulosti se podle něj stávalo, že se na magistrát obraceli lidé s tím, že měli třeba v případě povodní málo informací.

„V klidovém režimu jsou stránky zbarveny do modra. V případě mimořádné krizové situace zčervená lišta pod hlavní nabídkou a zobrazí se detailní popis události i přehledné instrukce pro občany,“ vysvětlil vedoucí magistrátního oddělení krizového managementu Daniel Barták.

Kromě toho je možné na stránkách sledovat třeba stav ovzduší, průtok vody v řekách nebo dopravní uzavírky včetně informací o tom, jak dlouho budou trvat.

Aktuální informace budou na portál chodit částečně automaticky, ale výběr toho, co se zobrazí, a také detailní popis či instrukce budou mít na starosti zaměstnanci operačního střediska magistrátu, kteří drží službu nepřetržitě. „Operátor rozhodne, jak je událost vážná a na základě toho nejprve uvědomí vedení Prahy a pak vytvoří událost na webu,“ popsal Barták.

Bezpečnostní portál

  • Bezpečnostní portál hlavního města je přístupný na webových stránkách bezpecnost.praha.eu.
  • Na úvodní obrazovce je možné sledovat aktuální pražská data o kvalitě ovzduší, průtoku vody v řekách nebo o počasí.
  • Na stránce se průběžně aktualizují mimořádné události včetně jejich detailního popisu. Například požáry nebo dopravní nehody.
  • Při závažné události se objeví instrukce, jak se chovat.

Na bezpečnostním portálu se pracovalo asi dva roky a cena se pohybuje kolem čtyř milionů korun. Web je optimalizován také pro tablety a mobilní telefony. Na stránce se mohou lidé rovněž zaregistrovat a poté vybrat část Prahy, která je zajímá.

Na e-mail jim pak budou chodit upozornění o mimořádných situacích v daném místě. Od SMS zpráv magistrát ustoupil, ptotože by jejich posílání bylo drahé.

Podle opozice informování o krizovém dění e-mailem postrádá smysl, protože lidé nejsou na e-mailu pořád. „Nedokážu si představit, že to v praxi někdo využije. Za čtyři miliony bych čekal víc,“ pronesl předseda pražské ODS Filip Humplík. Vedení města se hájí tím, že později bude web propojen s vylepšenou aplikací „Praha!“. „Lidé budou dostávat upozornění i prostřednictvím aplikace,“ informovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Další částí webu jsou mapy, na kterých je možné zobrazovat různé informace. Obyvatelé si mohou například zjistit, kde jsou stanice státní i městské policie nebo úkryty proti účinkům zbraní hromadného ničení.

Pomůže internet při blackoutu?

Bezpečnostní portál funguje také v neveřejném režimu, který bude sloužit ke komunikaci mezi složkami krizového řízení. „Potřebujeme s pracovníky krizových řízení městských částí a se složkami integrovaného záchranného systému sdílet informace a dokumenty,“ vysvětlil Barták s tím, že nový portál komunikaci zjednoduší a zefektivní.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je nový portál prospěšný. „Krizové situace jsou tam pro běžného občana popsány dobře. A je chvályhodné, že se lidé mohou přehledně dozvědět o základních krizových stavech,“ konstatoval Šándor.

V nabídce portálu lze také dohledat návody k tomu, jak se chovat v jednotlivých situacích. Třeba co dělat během rozsáhlého výpadku elektřiny. Občan se tak může dočíst, že si má do nouzového zavazadla zabalit baterie, svítilnu, přenosné rádio a zásoby vody. „Návody jsou přehledně popsané. Problém je, že třeba v případě blackoutu je otázka, nakolik budou mít lidé přístup k internetu,“ dodal Šándor.