Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bikesharing: Veřejné půjčování kol by mohla Praha spustit už za rok

  9:02aktualizováno  9:02
Praha by do konce roku mohla posoudit návrh zařadit se po bok evropských měst, která nabízejí kola z veřejných cyklostojanů k přepravě lidí po městě. Městský bikesharing by se pak mohl rozjet příští rok. Kolo si přitom lze už několik let půjčit v Karlíně.

Takto se kola půjčují například v Lyonu | foto: www.nikol-praha.cz

Úspěšně funguje v Paříži, Londýně, Lyonu, Mnichově a dalších evropských velkoměstech. A v příštím roce by se mohl rozjet také v Praze. Řeč je o takzvaném bikesharingu, tedy sdílení kol z veřejných cyklostojanů. Díky němu si zájemce snadno vypůjčí kolo v jedné části města a v jiné části ho zase vrátí.

Bikesharing v Praze a jinde

Půjčování kol v Karlíně

V Karlíně provozuje firma Homeport sedm stojanů a 20 kol.

Kolik stojí zapůjčení jednoho kola: do 30 minut zdarma, do 90 minut za 20 korun, do 150 minut za 40 korun. Do 570 minut za 180 korun.

Kde v Evropě mají bikesharing: Sevilla, Barcelona (Španělsko), Paříž, Lyon (Francie), Londýn (Velká Británie), Kodaň (Dánsko), Mnichov (Německo)

"Mým přáním je, aby se podobný projekt mohl v hlavním městě rozjet už příští rok. Rozhodně ho chceme prosadit," řekla MF DNES šéfka komise rady hlavního města pro cyklistickou dopravu a zastupitelka Monika Krobová Hášová.

Komise je však pouze poradním orgánem, rozhodující slovo bude mít vedení metropole. "Chceme připravit půdu pro zadání studie proveditelnosti, která by mohla být hotová do konce roku. Následně by mohlo být vypsáno výběrové řízení," pokračovala zastupitelka.

Podle ní by bikesharing v Praze kromě jiných přínosů pomohl rozvoji turismu. Komise chce nejprve porovnat zkušenosti ze zahraničí, nároky na software i hardware a provést průzkum mezi Pražany i cizinci.

Sdílení kol v Praze by také rádo prosadilo sdružení Nikol (více o jeho projektu čtěte zde). Jeho zástupce Tomáš Sýkora vypočítává, že v roce 2007 bylo ve světě 68 měst, která bikesharing provozovala, a letos už jich je téměř pět set. "Prvenství v počtu drží Evropa s 352, ale i Asie díky Číně poutá pozornost," uvedl Sýkora.

Nejčastěji systém funguje tak, že se zájemce o půjčení kola u provozovatele registruje v systému, domluví se na způsobu platby a pak dostane formou SMS či mobilní aplikace další informace například o nejbližších cyklostojanech, kde si pomocí zaslaného kódu odemkne vybrané kolo ze zámku.

V Karlíně systém už čtyři roky testují

Na podobné bázi si lidé už půjčují kola v Karlíně. Podle majitele společnosti Homeport Charlese Butlera, který stejný byznys provozuje i v Anglii, Skotsku, Slovinsku a nejnověji v Moskvě, jde v Praze však stále zatím jen o "průzkum trhu".

V Suchdole si kola půjčují zdarma

Podobně jako v Karlíně, také v Suchdole funguje bikesharing. Lidé si zde kola mohou půjčit dokonce zadarmo.

"Poptávali jsme přes radnici obyvatele Suchdola, aby řekli, co jim tady chybí," uvedl Martin Petřík z iniciativy Žijeme tady. Skupina přes výzvu sehnala asi 30 starších kol, opravila je, natřela na růžovo a zdarma je lidem půjčuje. "Máme sedm sběrných míst a reakce lidí jsou pozitivní," dodal Petřík.

Vzhledem k tomu, že se zde už několik kol ztratilo, chystají v Suchdole brzy zavést registrační systém a kola uzamykat.

"Chceme, aby si to lidé co nejvíce vyzkoušeli. Celý systém neustále vyvíjíme." Společnost v Karlíně provozuje sedm stojanů a celkem dvacet kol. Denně systém zaznamená asi čtyři desítky výpůjček.

"Praha je ideální místo pro bikesharing. Divím se, že tu ještě není," dodal Butler, který je připraven se do případného výběrového řízení přihlásit. "Chceme nabídnout naše zkušenosti ze zahraničí. V Moskvě jsme letos například zrealizovali projekt do čtyř měsíců od zadání. Za měsíc tam budeme půjčovat tisíc kol a příští rok další dva tisíce," dodal Butler.

Důležitá je podle něj hustota cyklostojanů, kterých by mělo být asi deset na kilometru čtverečním. "Zhruba každých 350 metrů. Je to důležité, protože když přijedete kolo vrátit a stojan bude obsazený, musíte mít možnost alternativy. Jinak to řadu lidí odradí," říká.

Jako zajímavá lokalita pro bikesharing se mu jeví turisticky vyhledávané centrum. To si nemyslí starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. "Jakkoliv cyklistickou dopravu podporuji, do historické části se kola nehodí. Uličky jsou zde příliš úzké. Jako radnice musíme stát na straně chodců a turistů. Proto si bikesharing dovedu představit dále od centra," uvedl Lomecký.

Bikesharing s Opencard?

Pro podporu bikesharingu je důležitá také výše půjčovného. "V řadě měst mají cyklisté až 30 minut zdarma, poté zaplatí částku úměrnou jízdence městské dopravy, ale i levnější," řekl Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat. "Dovedu si představit, že v Praze by denní půjčovné mohlo stát jako jednodenní lístek MHD, asi 110 korun," navrhuje Filler.

Aby se bikesharing mohl v metropoli úspěšně rozvíjet, mohl by být podle zastupitelky Krobové Hášové zařazen i do systému MHD. Opencard by pak mohla plnit roli platební karty. "Bylo by to ideální řešení," uzavřela Krobová Hášová.Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

VIDEO: Ztraceného muže našli po týdnu v bahně, pátrání ztěžovalo vedro

Pátrání

Nymburská policie nad ránem našla seniora, který se týden pohřešoval. Posádka vrtulníku s termovizí ho objevila v bahně...

V pražské městské dopravě mají přibýt vozy s klimatizací i platby kartou

Nová faceliftovaná tramvaj Škoda ForCity Alfa

Veřejná doprava v Praze je často chválena jako jedna z nejspolehlivějších i nejlevnějších v Evropě. I přes to, že ve...

Najdete na iDNES.cz