Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bikesharing: Veřejné půjčování kol by mohla Praha spustit už za rok

  9:02aktualizováno  9:02
Praha by do konce roku mohla posoudit návrh zařadit se po bok evropských měst, která nabízejí kola z veřejných cyklostojanů k přepravě lidí po městě. Městský bikesharing by se pak mohl rozjet příští rok. Kolo si přitom lze už několik let půjčit v Karlíně.

Takto se kola půjčují například v Lyonu | foto: www.nikol-praha.cz

Úspěšně funguje v Paříži, Londýně, Lyonu, Mnichově a dalších evropských velkoměstech. A v příštím roce by se mohl rozjet také v Praze. Řeč je o takzvaném bikesharingu, tedy sdílení kol z veřejných cyklostojanů. Díky němu si zájemce snadno vypůjčí kolo v jedné části města a v jiné části ho zase vrátí.

Bikesharing v Praze a jinde

Půjčování kol v Karlíně

V Karlíně provozuje firma Homeport sedm stojanů a 20 kol.

Kolik stojí zapůjčení jednoho kola: do 30 minut zdarma, do 90 minut za 20 korun, do 150 minut za 40 korun. Do 570 minut za 180 korun.

Kde v Evropě mají bikesharing: Sevilla, Barcelona (Španělsko), Paříž, Lyon (Francie), Londýn (Velká Británie), Kodaň (Dánsko), Mnichov (Německo)

"Mým přáním je, aby se podobný projekt mohl v hlavním městě rozjet už příští rok. Rozhodně ho chceme prosadit," řekla MF DNES šéfka komise rady hlavního města pro cyklistickou dopravu a zastupitelka Monika Krobová Hášová.

Komise je však pouze poradním orgánem, rozhodující slovo bude mít vedení metropole. "Chceme připravit půdu pro zadání studie proveditelnosti, která by mohla být hotová do konce roku. Následně by mohlo být vypsáno výběrové řízení," pokračovala zastupitelka.

Podle ní by bikesharing v Praze kromě jiných přínosů pomohl rozvoji turismu. Komise chce nejprve porovnat zkušenosti ze zahraničí, nároky na software i hardware a provést průzkum mezi Pražany i cizinci.

Sdílení kol v Praze by také rádo prosadilo sdružení Nikol (více o jeho projektu čtěte zde). Jeho zástupce Tomáš Sýkora vypočítává, že v roce 2007 bylo ve světě 68 měst, která bikesharing provozovala, a letos už jich je téměř pět set. "Prvenství v počtu drží Evropa s 352, ale i Asie díky Číně poutá pozornost," uvedl Sýkora.

Nejčastěji systém funguje tak, že se zájemce o půjčení kola u provozovatele registruje v systému, domluví se na způsobu platby a pak dostane formou SMS či mobilní aplikace další informace například o nejbližších cyklostojanech, kde si pomocí zaslaného kódu odemkne vybrané kolo ze zámku.

V Karlíně systém už čtyři roky testují

Na podobné bázi si lidé už půjčují kola v Karlíně. Podle majitele společnosti Homeport Charlese Butlera, který stejný byznys provozuje i v Anglii, Skotsku, Slovinsku a nejnověji v Moskvě, jde v Praze však stále zatím jen o "průzkum trhu".

V Suchdole si kola půjčují zdarma

Podobně jako v Karlíně, také v Suchdole funguje bikesharing. Lidé si zde kola mohou půjčit dokonce zadarmo.

"Poptávali jsme přes radnici obyvatele Suchdola, aby řekli, co jim tady chybí," uvedl Martin Petřík z iniciativy Žijeme tady. Skupina přes výzvu sehnala asi 30 starších kol, opravila je, natřela na růžovo a zdarma je lidem půjčuje. "Máme sedm sběrných míst a reakce lidí jsou pozitivní," dodal Petřík.

Vzhledem k tomu, že se zde už několik kol ztratilo, chystají v Suchdole brzy zavést registrační systém a kola uzamykat.

"Chceme, aby si to lidé co nejvíce vyzkoušeli. Celý systém neustále vyvíjíme." Společnost v Karlíně provozuje sedm stojanů a celkem dvacet kol. Denně systém zaznamená asi čtyři desítky výpůjček.

"Praha je ideální místo pro bikesharing. Divím se, že tu ještě není," dodal Butler, který je připraven se do případného výběrového řízení přihlásit. "Chceme nabídnout naše zkušenosti ze zahraničí. V Moskvě jsme letos například zrealizovali projekt do čtyř měsíců od zadání. Za měsíc tam budeme půjčovat tisíc kol a příští rok další dva tisíce," dodal Butler.

Důležitá je podle něj hustota cyklostojanů, kterých by mělo být asi deset na kilometru čtverečním. "Zhruba každých 350 metrů. Je to důležité, protože když přijedete kolo vrátit a stojan bude obsazený, musíte mít možnost alternativy. Jinak to řadu lidí odradí," říká.

Jako zajímavá lokalita pro bikesharing se mu jeví turisticky vyhledávané centrum. To si nemyslí starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. "Jakkoliv cyklistickou dopravu podporuji, do historické části se kola nehodí. Uličky jsou zde příliš úzké. Jako radnice musíme stát na straně chodců a turistů. Proto si bikesharing dovedu představit dále od centra," uvedl Lomecký.

Bikesharing s Opencard?

Pro podporu bikesharingu je důležitá také výše půjčovného. "V řadě měst mají cyklisté až 30 minut zdarma, poté zaplatí částku úměrnou jízdence městské dopravy, ale i levnější," řekl Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat. "Dovedu si představit, že v Praze by denní půjčovné mohlo stát jako jednodenní lístek MHD, asi 110 korun," navrhuje Filler.

Aby se bikesharing mohl v metropoli úspěšně rozvíjet, mohl by být podle zastupitelky Krobové Hášové zařazen i do systému MHD. Opencard by pak mohla plnit roli platební karty. "Bylo by to ideální řešení," uzavřela Krobová Hášová.
Nejčtenější

PŘÍMÝ PŘENOS: Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Praha rozdělí radnicím miliony. Peníze půjdou na školy, zámek i ostrov

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Praha rozdělí radnicím městských částí z rozpočtových rezerv tři čtvrtě miliardy na veřejně prospěšné projekty. Nejvíce...

Praha zanese do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města odsouhlasilo prodloužení trasy metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan. Trasa je v současném...

Najdete na iDNES.cz