Výstava v rakovnickém muzeu nabídne i panoramatické výjevy.

Výstava v rakovnickém muzeu nabídne i panoramatické výjevy. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Bitva u Rakovníka mohla zabránit Bílé hoře, prozrazuje výstava v muzeu TGM

  • 2
Stačilo málo, a rozhodující bitva českých dějin se neodehrála 8. listopadu 1620 v Praze na Bílé hoře, ale o pár dní dříve u středočeského Rakovníka. Téměř zapomenutou kapitolu českých dějin připomíná nově instalovaná výstava Bitva u Rakovníka v tamním Muzeu T. G. Masaryka.

Návštěvník se dozví, že pouhých několik dní před bitvou na Bílé hoře se česká stavovská vojska pokusila právě u Rakovníka zastavit nepřítele postupujícího na Prahu. Bylo to císařské vojsko Ferdinanda II. podporované vojsky Katolické jednoty. „Šlo o hodně. Kdo měl Prahu, měl všechno,“ říká archivář Jan Černý z Okresního archivu v Rakovníku.

Kdoví, jak by to tenkrát dopadlo, kdyby osudové střetnutí nastalo právě v lesích u Rakovníka. Třeba by čeští stavové vyhráli, sedmadvacet českých pánů by nebylo popraveno a Alois Jirásek by nenapsal Temno.

Jenže: tři armády, z nichž každá měla kolem 20 až 30 tisíc mužů, rozprostřely svá vojenská ležení i s markytánkami a rodinami vojáků v olešanském polesí. Lesy se rozkládaly mezi Rakovníkem a obcemi Olešná, Senomaty a Lišany.

Bitva u Rakovníka 1620 - výstava v Muzeum TGM

Deset dní se tam vojska tří armád vzájemně ostřelovala. Už to skoro vypadalo, že tam přezimují a k rozhodující bitvě dojde právě tady až na jaře. Jenže 5. listopadu vojska odtáhla, když Valdštejnův kyrysnický pluk fingoval výpad.

Měl za úkol zmást stavovská vojska a předstírat, že chce zimovat na Lounsku. Byl to úhybný manévr, zbytek armády zamířil na Prahu a vše nezadržitelně směřovalo k tragické bitvě na Bílé hoře. „Bitva u Rakovníka, to byly spíš několikadenní šarvátky než jedna velká bitva. Lze to charakterizovat jako předehru Bílé hory,“ řekl Černý.

K vidění bude arkebuza a další střelné zbraně

Rakovnická výstava ukáže halapartny, muškety a další zbraně z třicetileté války. Objeví se tu ale i zcela unikátní artefakty, které dosud veřejnost neměla možnost vidět. Jde o archeologické nálezy, které našla v tomto roce skupina profesionálních i amatérských archeologů a místních nadšenců v rakovnických lesích.

Pátrali tady po všem, co se z bitvy u Rakovníka dochovalo. „Našli jsme početné kusy historických zbraní z třicetileté války. Největší radost jsme měli z arkebuzy. To byla lehká ručnice používaná právě ve třicetileté válce,“ řekla archeoložka Kateřina Blažková.

Nálezů byly na místě desítky: udidla a části koňských postrojů, meč, kule z mušket, množství knoflíků a hlavně stříbrné mince. „Jsou to jednak stříbrné krejcary, jednak pražské groše, kterými se v té době platilo,“ dodává Blažková.

Bitva u Rakovníka 1620 - výstava v Muzeum TGM

Na výstavě bude k vidění i stan, který byl typický v té době pro polní ležení. V něm bude umístěna figurína císařského důstojníka. „Nejatraktivnější bude model panoramatického výjevu představujícího vojáka schovaného za valem, něco na způsob Maroldova panoramatu na pražském Výstavišti, ovšem v menším měřítku,“ popsala Blažková.

První zmínky o historické bitvě u Rakovníka zachytil dobový kronikář Pavel Skála ze Zhoře. Událost posuzoval z pohledu poražených stavovských vojsk.

Bojovalo se doopravdy a šlo přitom o život. Byl při tom zničen rakovnický kostel sv. Jiljí a jedno z ležení bylo na Kokrdech, kde se sváděla bitva o statek. Dodnes lze v těchto místech v lesích vidět zbytky opevnění.

Ve 30. letech 20. století událost podrobně zpracoval historik Zdeněk Kalista na základě dochovaných zápisků generálů, jejich pobočníků i vojenských lékařů.

CO NABÍZÍ VÝSTAVA V MUZEU TGM

Vernisáž se koná v pátek 12.11. v 17 hodin. Výstava bude přístupna do 2. ledna příštího roku.

Zajímavosti: Na výstavě se bude nepřetržitě promítat pětadvacetiminutový film popisující okolnosti historické bitvy, která předcházela bitvě na Bílé hoře. Lákadlem pro návštěvníky bude i možnost vyrazit si vlastnoručně pamětní minci.
Nejatraktivnější podívaná: Naaranžovaná situace, kdy se voják schovává za valem.