Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražskému primátorovi hrozí kvůli zamlčené půjčce pokuta 50 tisíc

  19:38aktualizováno  19:38
Chyba v majetkovém přiznání nemusí vyjít pražského primátora Bohuslava Svobodu úplně levně. Hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun za to, že neuvedl více než třímilionový příjem. Půjčil si prý od svého přítele peníze na splacení hypotéky, podle svých slov to chtěl uvést v přiznání za letošní rok.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda odevzdal chybné majetkové přiznání. | foto:  Michal Šula, MAFRA

To se však přepočítal. Teď bude muset vyrazit k projednání přestupku na úřad Prahy 2. "Ano, nařídil jsem v této věci ústní jednání. Oznámení nám přišlo od jedné soukromé osoby a od pražského magistrátu, který majetková přiznání evidoval," řekl webu Týden.cz šéf odboru správních agend Prahy 2 Ondřej Jícha.

Uvedl také, že primátor může dostat pokutu až padesát tisíc korun. "Je na správním orgánu, aby prokázal spáchání přestupku. Eventuálně je možné, že pokud to neprokáže, není vyloučeno zastavení řízení, ale to bych předjímal. Je to předmět řízení," řekl Jícha.

Správní řízení se Svobodou se mělo konat 17. prosince. Jenže primátor tam nepřijde. "Byl jsem nucen se z přestupkového řízení v tento den omluvit, neboť budu v Bruselu na dlouhodobě připravované akci - slavnostním rozsvícení srdce Václava Havla," řekl primátor.

A doplnil: "Jsem připraven za své nevědomé opomenutí nést odpovídající trest. Deklaroval jsem, že pokud mi nebude udělena pokuta v plné výši 50 tisíc korun, tak jsem připraven rozdílnou částku poukázat na konto Paraple."

Půjčka od přítele Hýči

Problém spočívá v tom, že v majetkovém přiznání primátora za rok 2010 byla uvedena hypotéka asi na 3,4 milionu korun. Jak už dříve napsala MF DNES, v přiznání za minulý rok se však už hypotéka nevyskytuje. Svoboda ji tak musel splatit během jediného roku. Primátorský plat je sto deset tisíc korun hrubého měsíčně a v majetkovém přiznání primátor uvedl příjem 750 tisíc korun.

"Hypotéka se vázala k nemovitosti, kterou jsem si pořídil s cílem rekonstrukce bytových jednotek. Po nástupu mé manželky na mateřskou dovolenou bylo splácení hypotéky obtížné, proto jsem si domluvil se svým přítelem Václavem Hýčou půjčku ve výši 3,5 milionu korun. Touto půjčkou jsem doplatil hypotéku," vysvětloval v září původ peněz Svoboda.

Domluvil se prý s Hýčou, který je podle informací z internetu hoteliér z Pece pod Sněžkou, že peníze vrátí do konce roku 2012, nebo na něj Svoboda převede polovinu zmíněné nemovitosti. Údajně jde o chalupu v Peci pod Sněžkou.

Jenže o žádné půjčce se v primátorově majetkovém přiznání nepíše. Svoboda se hájí tím, že šlo o "přátelskou půjčku", kterou chtěl zapsat do přiznání za letošní rok. "Zřejmě jsem udělal chybu," připustil Svoboda.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Najdete na iDNES.cz