Pražská botanická zahrada v Troji | foto: PackaCreative Commons

Rozeštvané Bohnice. Botanickou zahradou už část Pražanů zdarma neprojde

  • 91
Privilegium krátit si bezplatně cestu z Bohnic do Troji přes areál pražské botanické zahrady zůstane už jen zlomku místních. Magistrát osekal na pětinu původní seznam ulic, jejichž obyvatelé mají nárok na takzvanou sousedskou permanentku. Je to podraz, zlobí se lidé i vedení radnic Prahy 7 a 8.

„Sídliště není velké, přesto se vám ho podařilo rozpůlit. Nenašli jste lepší řešení? Copak rozdělovat lidi z jednoho místa je rozumné? Naštváváte lidi tam, kde to není potřeba,“ podivuje se v diskuzi na Facebooku například Ivana Tichavová.

„Který inženýr to rozhodl? Starobohničáci budou platit plnou cenu a náplavy korunu?“ přisadila si Radka Hoffmannová.

Naráží tím na rozhodnutí města, které zahradu zřizuje a dává na její provoz zhruba 75 milionů ročně, ponechat šanci získat sousedskou kartu - opravňující vždy na rok k neomezenému vstupu do areálu - jen lidem z bytových domů v jeho těsném sousedství, které na sídlišti vyrostly až mezi posledními.

Kdo má nárok na sousedskou permanentku?

Seznam ulic, jejichž obyvatelé si budou moci vyzvednout roční permanentku za korunu:

Dunajecká, Farky, Glowackého, Hnězdenská, Jiřího Jandy, K Bohnicím, K Pazderkám, Krosenská, Krynická, Lešenská, Lodžská, Lublinská, Mazovská, Mazurská, Na Farkách, Na Pazderce, Na Salabce, Nad Kazankou, Nádvorní, Notečská, Olštýnská, Pod Havránkou, Pod Hrachovkou, Pod Salabkou, Pomořanská, Ratibořická, Řešovská, Sosnovecká, Svídnická, Tarnovská, Těšínská, Trojská, U Lisu, U Pentlovky, U Polikliniky.

Takzvanou „sousedskou permanentku“ začala botanická zahrada vydávat v roce 2011 poté, co se místní vzbouřili kvůli oplocení dalších 17 hektarů lesoparku, kam byli zvyklí chodit venčit psy a odpočívat. Původně na ni měli nárok lidé ze 174 vytipovaných spádových ulic v Bohnicích, Čimicích, Troji i Kobylisích, nyní se seznam smrskl na 35.

Držitelé permanentky smí všude vyjma vnitřní expozice Fata Morgana. „Loni jsme vydali skoro 7,5 tisíce těchto permanentek a zahradou na ně prošlo 20 tisíc lidí. Problém je hlavně v tom, že nejen náklady na údržbu stále stoupají a tyto peníze nám chybí, ale i příspěvek zřizovatele se každoročně snižuje,“ řekla iDNES.cz mluvčí botanické zahrady Lucie Herberová.

Původně se vedení botanické zahrady dohodlo s magistrátem a vedením městské části Prahy 8, že bude roční sousedské permanentky vydávat v letech 2011 až 2014. Pro stejně velký počet místních se je následně podařilo vyjednat ještě dvakrát, letos však už ne.

Magistrát bude platit ušlý zisk

Opozice vyčítá vedení radnice Prahy 8 nečinnost v této věci, ta se hájí, že udělala maximum a vinu hází na magistrát. Nynější situaci totiž vnímá jako porušení slibu, že se místním po oplocení dalšího kusu zahrady bezplatný přístup do přírody neuzavře. Zlobí se i radnice sedmé pražské části.

„Oficiální verze tehdy zněla, že se plot staví za účelem zamezení pohybu divočáků. Vybojovaly se permanentky, ale od té doby se zahrada snaží vytlačit neplatící úplně a letos se jí to málem povedlo. Pro mě je to salámová metoda,“ řekl iDNES.cz starosta Prahy 8 Roman Petrus. „Je to, jako kdybyste vzali Staroměstské náměstí, oplotili ho a začali vybírat 600 za vstup,“ zlobí se.

Hospodaření botanické zahrady

Pozemky, na kterých funguje botanická zahrada, patří městu. Území jí svěřilo k užívání zřizovací listinou. Zahrada funguje z peněz utržených z prodeje vstupenek a dostává od magistrátu provozní příspěvek:

Výše příspěvku v uplynulých letech:

2014 - cca 83 milionů

2015 - cca 75 milionů

2016 - cca 74 milionů

Na vstupenkách zahrada ročně utrží zhruba 15 milionů korun. Letos kvůli investicím, zvýšeným mzdovým tarifům či výdajům za energie počítá s navýšením nákladů na provoz o 3,5 milionu.

Přesně tolik roční permanentka do trojské botanické zahrady normálně stojí.

„Odmítáme, že by Praha vůči rezidentům nekonala, naopak, je to vstřícný krok. Kolegové z odborů udělali analýzu, které ulice to doopravdy potřebují. Jednali jsme se zástupci všech dotčených stran a našli tohle řešení,“ uvedl pražský radní Jan Wolf, do jehož kompetencí záležitost spadá.

Loni zahradu navštívilo 317 tisíc platících, vydáváním sousedských permanentek přišla přibližně o tři miliony korun. Na základě usnesení jí magistrát od příštího roku ušlý zisk začne kompenzovat.

„Praha dá v roce 2017 do rozpočtu botanické zahrady peníze navíc, suma se bude odvíjet od množství letos vydaných sousedských karet. Zpětně vyplácet nic nebudeme,“ doplnil Wolf.

Nově přijaté usnesení má podle magistrátu lidem ze 35 ulic garantovat možnost si každé jaro přijít za symbolickou jednu korunu roční permanentku vyzvednout.

Méně lidí, lepší ochrana sbírek

Vedení zahrady potíž vidí mimo jiné i v tom, že si lidé povolenky mezi sebou půjčují, přestože jsou vydávané na jméno (psali jsme o tom zde), a že díky nim mají vstup zdarma i na různé pořádané akce typu divadlo pod širým nebem či mezinárodní výstava bonsají.

„Musíme pokrývat náklady i na tyto akce, nejen provozní. Nejsme klasický park, nenajdete tady rozbité sklo ani injekční stříkačky. Návštěvníci tady mají sociálky, houpací sítě, edukační prvky. Máme ohlasy jiných občanů, kteří nechápou, čím jsou sousedé výjimeční a považují to za diskriminaci,“ přibližuje mluvčí.

Další věc je ochrana cenných sbírek - v zahradě jsou například stromy z Bhútánu nebo pivoňky z Číny a méně „neplatících“ také znamená lepší ochranu území i exponátů před zloději a vandaly.

„Vedení zahrady se domnívá, že tam lidé chtějí hlavně kvůli kytičkám, ale spousta z nich areál využívá při cestě do práce nebo za zábavou, ke každodennímu odreagování se v přírodě. Vždy jim to bylo trnem v oku a nikdy to nepřijali za své, i když úplně na začátku tvrdili, že tam lidé i dál zdarma přístup mít budou,“ míní Jan Zídek, člen iniciativy Proti plotu, která vznikla v roce 2011.

Starosta Prahy 8 záležitost za uzavřenou nepovažuje. „Přijde mi to vůči obyvatelům Bohnic velmi trapné. Chceme, aby dodrželi, co slíbili. Budeme vysvětlovat, že zamezili průchodu přes volný prostor, který vždy volným prostorem byl,“ dodal Petrus.

Areál Botanické zahrady hlavního města Prahy

Areál Botanické zahrady hlavního města Prahy

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz