Dvousetmetrový komín rozeberou cihlu po cihle. Nesloužil ani třicet let

  • 8
Nikoli jednorázový výbuch, ale lidské ruce a stroje během tří měsíců postupně rozeberou a zbourají jeden z komínů mělnické elektrárny. Z dvousetmetrového železobetonového válce nakonec zbude „jen“ 160 tun šrotu a přes sedm tisíc tun betonu a suti.

Aby demolice mohla odstartovat, museli pracovníci bourací společnosti na úpatí komína vyříznout diamantovým lanem mnohametrový otvor. Tím pak dovnitř navezli části plošiny, kterou smontovali a spolu s bouracím strojem pomocí lan vyzdvihli až na vrchol komínové roury.

Odstraňovat vyzdívku dělníci začali už koncem minulého roku. Nyní zahajují hlavní práce na bourání celého skeletu nepoužívané stavby. 

S pokračováním prací plošina postupně klesá. „Zaměstnanci dodavatelské firmy odstraňují beton a šamotové cihly z vnitřního pouzdra komína pomocí bouracího kladiva. Vše dopadá na dno, suť je následně vyvážena novým otvorem,“ objasnil mluvčí ČEZ Jan Kapička.

Komín zprovoznili spolu se čtyřmi bloky Elektrárny Mělník II. v roce 1971. Nesloužil ani třicet let, když ho v roce 1998 definitivně odstavili v souvislosti s ekologizací provozu. Spaliny ze dvou bloků, kterých se úpravy nutné pro šetření životního prostředí dotkly, byly nově vyvedeny kouřovody ze sousedního komína.

Komín tak nejenže už neměl žádné využití, ale navíc začal ohrožovat okolí.

Jak dlouho bude bourání trvat?

  • Hotovo by podle odhadů mělo být zhruba za čtvrt roku, vše ale závisí na počasí. Postup prací může zpomalit silný vítr i sněžení, což jsou podmínky, v nich dělníci kvůli bezpečnosti na vrcholku komína pracovat nemohou.
  • Nahoře na plošině zpravidla pracují tři dělníci, z nichž jeden obsluhuje bourací stroj. Další dole odklízejí sutiny, přítomen je také zodpovědný dozor.
  • Firma, která má bourání na starosti, se na podobné práce specializuje. Zařízení na vyzdvižení plošiny je jejím know-how.

„Pro demolici jsme se rozhodli už jen proto, že technický stav komína by si v následujících letech vyžádal částečnou sanaci z důvodů degradace vnější betonové vrstvy, z níž už začaly odpadávat drobnější části,“ zdůvodnil vedoucí odboru péče o zařízení Elektrárny Mělník Václav Fialka.

160 tun šrotu, tisíce tun betonu a suti

Protože komín nemůže být jednoduše odstřelen, jelikož v jeho těsné blízkostí stojí další elektrárenské stavby, musejí ho dělníci rozebrat rukama s pomocí těžké techniky.

„Po jeho demolici by mělo zbýt zhruba 160 tun železného šrotu, tedy armatur, ocelových žebříků a podobně. Dále pak hromada betonu o hmotnosti 5 640 tun. Dalších 1 985 tun betonového odpadu a šamotových cihel pak obnáší právě odstraňovaná vnitřní vyzdívka,“ vyčíslil Kapička.

Za posledních pět let jde o druhý komín, jehož bourání musel ČEZ uskutečnit touto cestou. Postupně museli dělníci rozebrat také třísetmetrový komín v Elektrárně Tušimice II., která prošla v posledních letech komplexní obnovou (více si můžete přečíst zde).