Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bourání podobné pražské asanaci zažil i Vyšehrad. Kvůli barokní pevnosti

  7:50aktualizováno  7:50
Před třemi a půl staletími vystěhovala vyšehradské měšťany z jejich obydlí nově budovaná barokní pevnost. V polovině 17. století se tak konala jedna z největších bořících akcí v Praze.

Po velké demolici středověkého Vyšehradu v polovině 17. století, kdy začala přestavba na moderní vojenskou pevnost, zůstalo z původní zástavby jen málo – torzo kostela sv. Petra a Pavla či rotunda sv. Martina. Město Vyšehrad vzniklo postupně na troskách hradu Karla IV. Císař nechal v druhé polovině 14. století starý vyšehradský areál přestavět. V této podobě však Vyšehrad existoval jen do roku 1420. Po bitvě u Vyšehradu komplex obsazený husity vydrancovala lůza z pražských měst. V troskách se později začali usidlovat především chudí řemeslníci. Ti jej postupně proměnili v město s renesanční tváří. | foto: MAFRA

To, co zbylo po kdysi rozlehlém renesančním městě Vyšehradu, šlo v polovině 17. století spočítat prakticky na prstech jedné ruky. Palice a kladiva demoličních čet se postaraly o jednu z největších bořících akcí v Praze před proslulou asanací, která se odehrála na sklonku 19. století.

„Z asi 50 domů zbylo torzo kostela sv. Petra a Pavla. Gotická brána Špička zůstala na desetiletí stát jako osamělý solitér. Přetrvala i rotunda sv. Martina,“ říká historik Bořivoj Navrátil. Kapitulní škola, radnice, měšťanské domy, řemeslnické dílny i kus kostela stětí sv. Jana. To vše bez pardonu muselo ve dvou etapách pryč.

Časy válečné

  • Pevnost, která Vyšehradské připravila o střechu nad hlavou a spolykala obrovskou sumu dvou milionů zlatých, si moc nezabojovala.
  • Za válek o rakouské dědictví roku 1741 ji po bombardování bez problémů obsadila francouzská armáda.
  • Namále měl Vyšehrad v roce 1744, kdy jej bez boje okupovali Prusové. Ti jej pak při svém odchodu chtěli vyhodit do povětří. Pražská měšťanská garda nakonec zlikvidovala již hořící doutnáky. Pod vojenskou správou zůstal Vyšehrad až do roku 1911.

Stěhovat se musela i staroslavná kapitula, založená prvním českým králem v 11. století. V areálu někdejšího vyšehradského knížecího a královského hradu zůstalo pár reliktů v palácovém okrsku a purkrabství.

Nezapomenutelný dojem zanechala likvidace města v očitých svědcích. „Zdi a hradby od starodávna vystavené byly zbořeny, zámek starý byl rozmetán. Kde zámek stál, jest prázdné místo,“ povzdechl si tehdejší vyšehradský kanovník Vojtěch Ruffler.

Do roku 1655 armáda vysídlila většinou po Podvyšehradí desítky obyvatel odsouzeného města. To muselo ustoupit citadele, budované podle tehdy nejmodernějších fines italské a nizozemské pevnostní školy.

Pražská pevnost

Praha, hlavní město a srdce státu, potřebuje nutně opevnit. To již v roce 1648 důsledně radil po zkušenostech třicetileté války Ferdinandu III. císařský generál Raimondo Montecuccoli.

Podle představ štábních plánovačů měly metropoli českého království hájit dvě citadely. Umístění první tak jasné nebylo, vojáci přemýšleli o Strahově či Pražském hradě.

O tom, kam s druhou pevností, měli důstojníci jasno od počátku. Přístup vetřelců do Prahy měl od jihu a jihovýchodu uzamknout val vyšehradských zdí. „Návrhy opevnění detailně rozpracoval v roce 1650 hrabě Inocenc Conti,“ uvádí Navrátil. S vyšehradskými měšťany armáda o stěhování pochopitelně nediskutovala.

Fotogalerie

Citadele projekt dal moderní, pětiúhelníkový tvar s kvintetem bastionů, vybíhajících z jeho rohů. Hvězdice měla dostat také atypický, avšak nedostavěný, šestý bastion.

Účinek stále efektivnější palby děl měla snížit takzvaná eskarpa - tedy vnější zeď, jež byla zkosena směrem vzhůru. Mocnost hradeb se pohybovala od 2,5 do pěti metrů. Zdi ční do výšky 13 až 18 metrů. Uvnitř pevnosti po celém obvodu citadely projekt počítal s kasematy, v nichž by byla skladiště i krytá palebná stanoviště.

Věž jako v Andělském hradu

Plán citadely byl ovšem mnohem velkorysejší. V jejím jádru se počítalo s mohutnou válcovou věží. „Proporcemi měla konkurovat Pražskému hradu,“ konstatuje Bořivoj Navrátil.

Věž měla být podobná té, jež dominuje římskému Andělskému hradu. Vodní příkop z ní dělal víc než pouhé dělostřelecké stanoviště. Stávala se samostatnou pevností uprostřed mocného Vyšehradu, pásmem posledního vzdoru obléhané posádky. Jen na papíře však zůstalo i opevnění Císařské louky na protějším břehu Vltavy.

Na východní straně nebyl postaven ani cornichon, vysunutý opevněný rohový objekt ve tvaru písmene M s hroty obrácenými proti protivníkovi.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

VIDEO: Agresoři napadli před diskotékou mladíka, jeden z nich ho kopal

Čtyři muži před budovou diskotéky v pražském Proseku napadli zřejmě po...

Čtyři muži zbili před diskotékou v pražském Proseku mladíka, který po útoku skončil v nemocnici. Konflikt zřejmě...

Na Sedlčansku hořel vepřín, uhynulo čtyřicet prasat

V Doublovičkách na Sedlčansku hoří vepřín. Uhynulo čtyřicet prasat.

V obci Doublovičky u Sedlčan hořel vepřín. V areálu bylo několik set prasat a některá z nich uhynula. Hasiči vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz