Očista Brd od případně nebezpečné vojenské munice by měla skončit nejpozději na jaře 2018. Území vojenského újezdu se však turistům otevře už 1. ledna 2016.

Očista Brd od případně nebezpečné vojenské munice by měla skončit nejpozději na jaře 2018. Území vojenského újezdu se však turistům otevře už 1. ledna 2016. | foto: Dan Materna, MAFRA

Od Nového roku se Brdy otevřou turistům. Cest je mnoho, chybí ale značení

  • 4
Od prvního ledna příštího roku se turisté mohou vypravit do bývalého vojenského prostoru Brdy. pro veřejnost se otevře asi jeho třetina. Zatím ale chybí turistické značení na většině stezek.

Přijďte po Novém roce do Brd. A nebojte se granátů. Když budete chodit po cestách, nic se vám nestane. Tak nějak vypadá vzkaz, který vojáci posílají turistům. Těm se přitom otevře až třicet procent bývalého armádního prostoru, který se chlubí především nedotčenou přírodou.

Ve vojenském újezdu Brdy sice ještě neskončila pyrotechnická očista, ale turisté se mohou krajinou vydat po bohaté síti cest. To je dobrá zpráva. Ta horší je, že většina stezek je zatím bez turistických značek, a to může leckteré zájemce odradit.

Značení na zhruba 450 kilometrů cyklotras a desítky kilometrů tras pro pěší rozmístí Klub českých turistů nejpozději do jara 2018. Slíbil to ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Jaroslav Obermajer a vedoucí CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Karel Urban z újezdního úřadu Jince podotkl, že řada lidí chodí načerno do Brd už 20 let a nikdo tam zatím nezabloudil. „Na pětině území už jsou cyklostezky vyznačené, všechny lesní cesty navíc mají dnes názvy, takže turista si cestu většinou zapamatuje.

Zájemci mohou po 1. lednu chodit po asfaltkách už oficiálně, ale každý si musí zvážit svoje možnosti,“ připomněl Urban. Doplnil, že po dokončení pyrotechnické očisty - přibližně do dvou let -získají lidé možnost pohybovat se po Brdech plošně.

„Do té doby budeme pravidelně aktualizovat mapu na webových stránkách CHKO, která by ukazovala, kde lidé mohou chodit,“ řekl šéf CHKO Bohumil Fišer.

Turisté už mají výjimku

Pyrotechnici si podle Urbana budou při práci ohraničovat určité území. „Třeba čtverec 300 krát 300 metrů. Přitom se nemůže stát, aby se jim tam někdo dostal. Taková část území bude třeba dva až tři dny nepřístupná,“ popsal Urban.

Přesto část Brd zůstane i v budoucnu pro turisty tabu. „Rozloha CHKO Brdy bude 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů bude bývalý vojenský újezd. Trvale nepřístupné bude posádkové cvičiště v severní části CHKO ve Středočeském kraji umístěné v trojúhelníku obcí Jince, Zaječov a Obecnice. Má přibližně 50 kilometrů čtverečních,“ uvedl Fišer.

Minulý týden dostali podle ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jaroslava Obermajera značkaři Klubu českých turistů výjimku ke vstupu do vojenského újezdu. A to z důvodu, aby si území mohli projít a připravit si místa, kde budou umisťovat rozcestníky.

„Snaha je proznačit přístupné části na jaře 2016,“ líčí Obermajer. Všechny navržené cesty jsou koncipovány tak, aby se na ně turista dostal ze všech obcí v okolí újezdu a aby se ze všech obcí mohly dělat okružní výlety.

Na změnu v Brdech se připravují i okolní obce. „Velké množství turistů k nám přijíždí i nyní, kdy existuje vojenský újezd. Nemyslím si, že v lednu 2016 nastane dramatická změna v počtu návštěvníků,“ poznamenal starosta Strašic Jiří Hahner. Podle něj množství návštěvníků bude záležet především na tom, jaké zázemí obce turistům připraví.

„Proto do vábení návštěvníků chceme zapojit naše Muzeum Středních Brd ve Strašicích. Také chceme, aby nástup do Brd byl vybaven službami, jako je pohostinství či obchody. Samozřejmě i chystané naučné stezky mohou turistický ruch podpořit,“ popsal Hahner.

Většina obcí v Brdech je podle něj připravena na turistický ruch. „Názor starostů je, že by vznik CHKO mohl regionu pomoci v podpoře rozvoje drobných služeb,“ poznamenal starosta.