Transporty Židů z bubenského nádraží připomnělo hromadné bubnování

  • 7
V Praze se uskutečnila akce k výročí prvního židovského transportu do koncentračních táborů vyslaného z nádraží Bubny. Právě na tomto místě v pátek zabubnovalo přes tři sta lidí, kteří nechtějí být zticha. Zúčastnily se i slavné osobnosti, například Jan Hřebejk nebo David Koller.

Organizátoři akce chtěli k výročí prvního židovského transportu vyslaného roku 1941 z Prahy uspořádat pietní akci, nechtěli však pálit svíčky a pokládat věnce. Akci chtěli pojmout kulturně. Napadlo je proto uspořádat bubnování.

„Bojujeme proti přihlížení a mlčení většiny a chceme na to upozornit bubnováním. Nemělo by se mlčet, když se něco děje,“ říká mluvčí projektu Barbora Pangrácová.

Aby se lidé mohli zúčastnit, bylo potřeba vyrobit bubny. Organizátoři uspořádali sbírku a překonali svůj cíl, když místo původních 75 tisíc získali od lidí přes sto tisíc korun. Za ty vyrobili přes tři stovky bubnů a zbytek peněz použijí na pokrytí nákladů. Každý, kdo na sbírku určitou částkou přispěl, tak dostal buben a do koncertu se mohl zapojit.

Nejdříve však své sety odehrály slavné osobnosti, které se události zúčastnily. Byl mezi nimi například David Koller, Jaroslav Kořán nebo Miloš Vacík. Akci zaštítili svými jmény také známí herci, třeba Bára Hrzánová, Ondřej Vetchý, Václav Vydra nebo režiséři Jan Hřebejk a Václav Marhoul.

Ve druhé části se pak zapojila veřejnost. „Bubeníci vyzvali všechny, aby vzali bubny a bubnovali s nimi. Nastavili rytmus, chodili mezi lidmi a rytmicky je navedli,“ vysvětlila Pangrácová.

Organizace Památník ŠOA, která za událostí stojí, pořádá také projekt pro nádraží Bubny, který se jmenuje památník ticha.

Probíhají tam kulturní akce, takové ,které mají rozhýbat to nádraží a připomenout události, které se tam staly. Probíhalo tam už několik výstav, nyní tam probíhá výstava Fragment, která je složena z rodinných alb přeživších. Výstava potrvá do 25. října.