Oprava osady Buďánka počítá s obnovou původních stavení, ale i s výstavbou nových bytových domů.

Oprava osady Buďánka počítá s obnovou původních stavení, ale i s výstavbou nových bytových domů. | foto: Vizualizace: Atelier PHA

Buďánka začnou zřejmě opravovat v srpnu. Vznikne replika osady

  • 0
Dělnická kolonie Buďánka v Praze 5 se možná letos konečně dočká opravy. Podle firmy Geosan Alfa, která chce kolonii opravit a postavit tu i nové domy, by se mohlo začít stavět v srpnu letošního roku.

Osada Buďánka vznikla na úpatí kopce na pomezí Smíchova a Košíř již v první polovině 19. století. Posledních dvacet let ale pouze chátrá. To by se mohlo již letos změnit. Zástupci firmy Geosan Alfa totiž počítají s přestavbou celé lokality.

"Původní předpoklad začátku stavby byl srpen letošního roku, ovšem schvalovací proces je velmi komplikovaný, tak dojde nejspíš ke zpoždění," uvedl autor projektu Jan Šesták.

Vše záleží na shodě mezi památkáři, investorem a úředníky radnice. Zastupitelé Prahy 5 tento návrh schválili již v roce 2008. Ale nynější vedení městské části se jím bude ještě zabývat.

Osada Buďánka. v Praze 5

V současné době se u většiny domů propadla střecha a z polorozpadlých zdí vykukují poslední zbytky krovu. Několik domků muselo být před devíti lety kvůli bezpečnosti lidí strženo. Lokalita byla na začátku devadesátých let prohlášena za chráněnou památkovou zónu. Podle památkářů jde o jeden z posledních dochovaných reliktů dobové zástavby na pražské periferii.

Buďánka se postaví znovu

Až v říjnu 2006 začala městská část jednat s firmou Geosan, která po několikaletém jednání s památkáři přišla s nezvyklým řešením. Původní kolonii postaví znovu, přičemž zachová její dobovou architektonickou podobu.

HISTORIE OSADY BUďÁNKA

Kolonii vybudovali v první polovině 19. století dělníci ze Smíchova. Za komunismu tu našli útočiště disidenti, zkoušeli tu Plastic People. Na konci 80. let tu měl být postaven desetipodlažní panelák. V 90. letech domky obývali squateři a bezdomovci. Nyní je obydlen jen jeden dům.

"Již před rokem nám byl investorem předložen projekt, který zachovává půdorysné členění celé lokality, s kterým jsme víceméně souhlasili," řekl ředitel památkového ústavu Michael Zachař.

Výtky měli památkáři k výšce nových obytných budov, které mají stát podél Plzeňské ulice, a také k použitým stavebním materiálům. Ulice mají být například vydlážděny tradiční kamennou dlažbou.

Unikátní na celém projektu je hlavně to, že se vlastně jedná o znovupostavení celé osady v původní podobě. Pouze tři ze stávajících objektů se opraví. Ostatních osm domků pak investor postaví nově podle dobových fotografií. Všechny domy by měly posléze sloužit výhradně pro bydlení.

V opravené osadě Buďánka by vedle sebe stály staré i nové budovy.

Původně přišel developer s návrhem terasových bytových domů, ale po zásahu památkářů i místních občanských iniciativ od svého záměru ustoupil. "Nakonec se ukázalo, že velikost a vzájemné vztahy domků jsou vlastně v daném terénu optimální, usazené lety stavebního vývoje a není nutné hledat jiné možnosti," uvedl architekt Šesták.

V projektu se počítá také s výstavbou pěti moderních bytových domů podél Plzeňské. Dnes je tato plocha částečně zarostlá a nevyužívaná. Nově by tu měl být také vyveden z potrubí Motolský potok. Podle Šestáka tak vznikne obdoba Čertovky s jezem a vodními rostlinami.

Ovšem i současný návrh má řadu odpůrců, kterým se nelíbí, že kolonie ztratí svůj venkovský ráz. Nesouhlasí i s výstavbou nových bytových domů, která by znamenala likvidaci stávajícího pruhu zeleně, která odděluje osadu od rušné ulice.