Do okolí Prahy se stěhuje čím dál více lidí, obce už praskají ve švech

  18:24aktualizováno  18:24
Příroda na dosah ruky, skvělá dostupnost do hlavního města, ale také nižší cena bytů. To jsou hlavní důvody, proč lidé místo bydlení v Praze volí život v okolních obcích. Ty už ale začínají praskat ve švech a jejich zastupitelé se snaží tento boom zastavit všemi dostupnými prostředky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jen v okrese Praha-západ přibylo za první tři měsíce tohoto roku takřka 800 nových obyvatel. Od začátku roku 2017 do začátku roku 2018 to pak byly téměř tři tisíce lidí. V Praze-východ byl nárůst ještě citelnější – od loňského do letošního ledna přibylo více než čtyři tisíce nových obyvatel.

Zájem o bydlení v okolí hlavního města byl podle Jana Koubíka z developerské společnosti BEMETT vždy vysoký. V poslední době se ale poptávka ještě zvyšuje. „Poptávka je umocněna neustále vzrůstající cenou bytů v Praze. Naši klienti vždy velmi zvažují, zda koupit byt v Praze, nebo naopak využít nabídku levnějšího bydlení v příměstských lokalitách. Navíc mnohdy platí, že za cenu bytu 3+kk v Praze mohou lidé koupit novostavbu řadového rodinného domu kousek za Prahou,“ vysvětluje Koubík.

S přílivem nových usedlíků se například potýkají v Líbeznicích v Praze-západ. Podle starosty Martina Kupky (ODS) se ale situaci daří v posledních době zvládat. „Výrazně jsme omezili v obci novou výstavbu. Bohužel se ale ještě stále musíme vyrovnávat s následky územních plánů, které byly schváleny ještě před rokem 2010. Ty tehdy s určitým rozvojem počítaly a umožnily zástavbu v okrajových částech Líbeznic,“ vysvětluje starosta s tím, že aby další masivní výstavbě zabránili, zahrnuli zastupitelé do územního plánu zelený pás kolem obce.

Školy ani školky nestačí

„Jedná se o zhruba padesátimetrový pás vzrostlé zeleně, který by měl kolem obce vyrůst a zabránit tak prorůstání obcí. Tedy lidé by měli jasně vědět, kde Líbeznice začínají a kde končí,“ upřesňuje Kupka a dodává, že v posledním územním plánu je jasně stanoveno, kde nová zástavba může teoreticky vzniknout.

Lidé se také hojně stěhují do Buštěhradu, který leží mezi Kladnem a Prahou. Do obou měst je to, co by kamenem dohodil, a autobus tam jezdí každou chvíli. Připravovaný nový územní plán by měl další výstavbu zcela zastavit. „Kvůli škole a školce jsme si nechávali udělat demografickou prognózu, podle které bychom do roku 2026 měli mít zhruba čtyři tisíce obyvatel, teď máme něco přes tři tisíce. Nedávno jsme rozšířili kapacitu základní školy, aktuálně nás ale trápí nedostatek míst ve školce, který musíme řešit. Chystáme proto projekt na přístavbu,“ uvádí starostka Daniela Javorčeková (Společně).

„V obci máme několik dávno nevyužívaných hospodářských stavení, jejichž součástí jsou i dvory. Tam je možné nové byty vybudovat,“ upřesňuje Kupka, který upozorňuje i na další problém. „Pro obyvatele Líbeznic jsme ještě více méně byli schopni zajistit zázemí sociální infrastruktury. Problém ale je, že se velmi rychle začala rozvíjet výstavba v okolních obcích, pro které je naše škola spádová. Tím pádem bohužel řešíme nedostatek míst, a proto jsme začali s výstavbou nového pavilónu, na jehož financování se budou podílet právě i okolní obce,“ dodává Kupka.

Počet obyvatel kraje roste

1. ledna 2017 žilo v kraji 1 338 982 lidí, o rok později pak 1 352 795. V Praze-východ jich žilo na začátku loňského roku 171 914, na začátku letošního roku to bylo už 176 203. V Praze-západ to bylo v lednu 2017 140 208, v lednu 2018 pak 142 910 lidí. V kladenském okrese za stejné období přibyla necelá tisícovka obyvatel, na Rakovnicku pak necelá stovka. V Líbeznicích od loňského roku přibylo téměř 60 nových obyvatel. V Králově Dvoře na Berounsku pak od loňska vzrostl počet obyvatel o více než 300 osob. V Buštěhradě je od roku 2017 o téměř 80 lidí více. V největším středočeském městě Kladně od roku 2017 vzrostl počet obyvatel z 68 660 na 68 804. V Mladé Boleslavi žilo k 1. lednu 2017 44 056 osob, o rok později to bylo 44 167. V Dolních Břežanech v Praze-západ žilo na začátku roku 2017 3 896 obyvatel, o rok později 3 993.

Se zvyšujícím se počtem obyvatel se potýká také Králův Dvůr, který leží dokonce až za Berounem, tedy téměř čtyřicet kilometrů od hlavního města. Za posledních osm let tu přibylo více než dva tisíce obyvatel.

„Před šestnácti lety jsme přitom byli čtyř a půl tisícové městečko, měli jsme tedy o polovinu méně obyvatel než teď,“ přibližuje starosta Petr Vychodil (ODS). Rozrůstání města o další obyvatele se tu snaží zabránit několika způsoby.

„V územním plánu máme například danou podmínku, že k jednomu bytu musí být vybudována dvě parkovací stání, a to bez ohledu na jeho velikost. Teď navíc máme připravený nový územní plán, kde máme požadavek na 85 procent zeleně v určitých místech,“ představuje některé změny, o nichž budou zastupitelé jednat v září, Vychodil. Dodává, že v Králově Dvoře už také přistoupili k zákazu výstavby řadových domů.

„To se vztahuje na nové žádosti, nikoliv na projekty, které už mají stavební povolení. Tam to už bohužel nemůžeme ovlivnit,“ doplňuje starosta s tím, že cena pozemků v obci je skutečně vysoká. „Aktuálně se pohybuje mezi třemi až čtyřmi tisíci za metr čtvereční,“ upřesňuje Vychodil.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Další z rubriky

Chatař rozbil muži hlavu motykou, za pokus o vraždu dostal deset let

Za zmrzačení motykou si muž odpyká 10 let

Motykou ťal do hlavy šestapadesátiletý Slovák Anton Gál o čtyřiadvacet let mladšího muže loni v listopadu v...

V Bubenči je klid a vše blízko. Pro rodinu ideální, říká Kryštof Michal

V okruhu 150 metrů máme všechno, co potřebujeme, říká Kryštof Michal.

Zpěvák a zakladatel skupiny Portless a dříve Support Lesbiens Kryštof Michal vyrostl na Janáčkově nábřeží a do Bubenče...

Korzo Národní se rozšíří až k Jungmannovu náměstí, zamíří i do divadel

Oslavy 17. listopadu v Českých Budějovicích (17. listopad 2017).

V Praze bude v sobotu možné navštívit hned několik akcí k připomenutí uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 a...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz