Na koupi bytu v metropoli potřebuje Čech zhruba sedm ročních platů. (Ilustrační foto)

Na koupi bytu v metropoli potřebuje Čech zhruba sedm ročních platů. (Ilustrační foto) | foto: YIT

Ceny nových bytů v Praze se blíží Berlínu či Bruselu

  • 12
Byt v Praze je srovnatelně drahý jako v některých západoevropských metropolích. Přestože Praha patří k nejdražším městům regionu, zájem o bydlení v českém hlavním městě neklesá.

Podle statistik developerské společnosti Trigema se v Praze za první pololetí prodalo 2 410 nových bytů, což je o třetinu více než ve stejném období loni. Kupující utratili asi osm miliard korun.

Novostavby v Praze

Uvažujete o koupi bytu v novostavbě v Praze? Vyberte si z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

V hlavním městě nyní působí 156 developerů, kteří se specializují na stavbu bytových domů, ovšem loni si osmdesát procent trhu uzurpovalo pouhých 26 větších firem.

Průzkum rezidenčního trhu také ukázal rozdíly v cenách, za něž firmy byty nabízejí a za jaké je ve skutečnosti lidé kupují.

"Na konci června se podle ceníků průměrná hodnota pohybovala na úrovni 60 519 korun za metr čtvereční, prodeje, které se nakonec uskutečnily, však dosáhly jen 53 319 korun. Developeři si nechávají prostor pro slevy," ozřejmil jednu z příčin zmíněného rozdílu šéf holdingu Trigema Marcel Soural.

V praxi to znamená, že nový dvoupokojový byt o rozloze šedesáti metrů čtverečních stojí v Praze průměrně tři miliony korun.

Ale existuje ještě jiná studie cen nových bytů. Podle poradenské společnosti Deloitte zůstává Praha i přes loňský mírný pokles cen jednou z nejdražších metropolí ve střední Evropě. S hodnotou kolem 2 500 eur, což je zhruba 65 tisíc korun za metr čtvereční, je bydlení v Praze srovnatelné s některými západoevropskými metropolemi.

Rozdílné hodnoty Trigemy a Deloitte jsou dány odlišnou metodikou počítání, ať už je to třeba délka sledovaného období či nezahrnutí projektů s malým počtem bytů.

Čech potřebuje na koupi bytu sedm ročních hrubých platů

"Cenová úroveň nových rezidenčních nemovitostí v Praze překračuje téměř o 900 eur, čili 23,5 tisíce korun za metr čtvereční, Varšavu a příliš nezaostává za Berlínem nebo Bruselem," uvedla partnerka Deloitte odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě Diana Rádl Rogerová.

Praha je podle ní zároveň jedním z mála evropských měst, kde ceny nových bytů nadále překračují průměr dané země více než dvojnásobně. Podobně je na tom Londýn, Berlín, Frankfurt, Hamburk či Paříž.

Loni byla nejdražším městem Evropy vnitřní část Londýna, kde se pohybuje průměrná cena za pořízení bytu na téměř 10 tisících eur (260 tisíc korun) za metr. Bavorský Mnichov, který je v tomto ohledu nejdražším německým městem, dosáhl na průměrnou cenu pět tisíc eur (130 tisíc korun).

Naopak nejlevnější rezidenční nemovitosti je možné najít v Budapešti, kde loni představovala průměrná cena něco málo přes 31 tisíc korun, a ve Varšavě, kde činí v přepočtu 43 tisíc korun za metr čtvereční. Deloitte přitom zkoumala rezidenční trhy ve 13 zemích Evropy.

Zajímavá čísla nabízí i statistika, která měří, kolik platů lidé za nový byt dají. Zatímco Dánům stačí 2,2násobek průměrného ročního hrubého platu, v Rusku je nutné počítat s 10,1násobkem.

Češi musí vyplatit hodnotu sedmi ročních platů. Podle Českého statistického úřadu našinci dosáhnou v průměru na 24 tisíc korun hrubého měsíčně. V Praze je to téměř 32 tisíc, nicméně toto číslo výrazně zvedají dobře placení manažeři a zaměstnanci velkých firem. I tak je v Česku bydlení dostupnější než třeba v Maďarsku, Polsku či Itálii.