Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf pražských strážníků Kotrouš dostal za korupci šest let

  13:06aktualizováno  13:32
Soud poslal bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše na šest let do vězení. Kotroušovi zároveň propadnou peníze, které u něj policisté našli, tedy 103 tisíc korun. Jako úplatek vzal podle soudu celkem 350 tisíc korun.

Bývalý ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš (uprostřed) u Městského soudu v Praze (26. listopadu 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní zástupkyně žádala pro Kotrouše trest při spodní hranici sazby. "Ta je pět let, takže já žádám alespoň šest," řekla.

Kotrouš se podle soudce Kamila Kydalky dopustil protiprávního jednání jako úřední osoba. "Spáchal zločin přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby a odsuzuje se k šesti letům nepodmíněně a zařazuje se do věznice s dozorem," řekl soudce v rozsudku.

Co slyšel soud

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči zdůraznila, že obžalovaný přiznal jen to, co nemohl popřít. Tedy že si od majitele autoservisu Josefa Jíši vzal 150 tisíc korun, se kterými ho zatkla policie. Podle obžaloby přijal ještě dalších 200 tisíc, které se nepodařilo policii najít.

Jíšovo svědectví a nahrávky schůzek podle žalobkyně i soudce jasně dokazují, že se dopustil trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku (co vypovídal Jíša, čtěte zde).

Jako jedinou polehčující okolnost přiznala žalobkyně to, že Kotrouš nebyl v minulosti trestán. Jeho vystoupení před soudem však za projevenou lítost nepovažuje. Navíc měl podle žalobkyně desetitisíce korun v trezoru a dalších 144 tisíc na penzijním fondu.

Strážníci mají po roce nového šéfa, policistu Šustra

"Po zadržení si zvolil známou advokátní kancelář a to jistě nelze označit za situaci, kdy se někdo nachází ve finanční tísni," řekla před soudem žalobkyně.

Právě finanční tísní své rodiny Kotrouš vysvětloval, proč vzal od majitele autoservisu úplatek (co řekl u soudu, čtěte zde). Kotrouš podnikateli slíbil, že mu za úplatu zařídí zakázku od městské policie.

Kotrouš: Peníze nepokryly závazky, potřeboval jsem víc

Kotrouš má zároveň podle rozhodnutí soudu zákaz pracovat v řadách městské nebo státní policie.

K rozsudku se Vladimír Kotrouš nevyjádřil. Podle redaktorky MF DNES, která sledovala jednání soudu na místě, se po vynesení rozsudku zvedl a beze slova odešel ze soudní síně.

Fotogalerie

V závěrečné řeči nicméně uvedl, že sice jeho rodina měla nějaké úspory a žila z jeho platu, ale očekával výdaje a chtěl, aby se nikdo z jeho blízkých nemusel jakkoliv omezovat.

"To, že jsem měl finanční tíseň, jsem tak cítil. Starám se o dceru i o maminku, která má rakovinu v posledním stadiu, a to, že jsem měl v trezoru nějaké peníze, to by nestačilo na splnění závazků. Jako odpovědná osoba za chod rodiny jsem se cítil ve velmi nepříjemné situaci. Chtěl jsem rodinu zajistit tak, aby nikdo nepocítil nedostatek finančních prostředků," řekl Kotrouš.

Exšéfa strážníků zadrželi policisté loni 25. listopadu, když si vezl od Jíši zmíněných sto padesát tisíc. Následně strávil několik měsíců ve vazbě. U městské policie nepracuje od letošního 30. června.

Soud s bývalým šéfem pražských strážníků začal 26. 11. 2012

Autoři: ,Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

Najdete na iDNES.cz