Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští zaměstnavatelé řeší nedostatek lidí částečnými úvazky

  17:57aktualizováno  17:57
V metropoli přibývá volných pozic, lidí bez práce je naopak málo. Kdo si práci hledá, tak si může vybírat, proto stále více pražských zaměstnavatelů nabízí uchazečům možnost práce na částečný úvazek. Snaží se tak přitáhnout nové zaměstnance, kterých je v současnosti v Praze nedostatek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V říjnu totiž v Praze opět poklesla nezaměstnanost, tentokrát z 2,7 na 2,5 procent. Zatímco nezaměstnaných ubylo, počet volných pracovních míst se zhruba o tisícovku zvýšil. Firmy se tak musí o uchazeče doslova přetahovat. Zkrácené úvazky jsou přitom jedním z benefitů, na který uchazeči slyší. Navíc pomáhají firmám udržet si schopné zaměstnance.

„Zkrácený úvazek využívají třeba rodiče s malými dětmi, studenti, důchodci, ale i lidé, kteří chtějí mít dostatek času na své zájmy a koníčky. A pro všechny jmenované skupiny jde o rozhodující kritérium,“ vysvětluje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová, podle čeho se část uchazečů na pražském trhu práce rozhoduje.

Firmy ušetří za benefity

Pražští zaměstnavatelé jsou v tomto ohledu vstřícnější než ti v ostatních krajích. Možnost pracovat na částečný úvazek využívá podle dat Sociologického ústavu Akademie věd ČR téměř desetina Pražanů, zatímco v jiných krajích se podíl zkrácených úvazků pohybuje kolem pěti procent.

Podobná čísla eviduje také zmiňovaný pracovní portál Profesia.cz, na kterém tvoří zkrácené úvazky zhruba devět procent všech nabídek. „Nabídka takových míst navíc narůstá. Meziročně jejich podíl vzrostl o dva a půl procentního bodu,“ dodává ředitelka portálu Lincová.

I tak však hlavní město zaostává za průměrem zemí Evropské unie. V loňském roce totiž v Evropské unii pracovalo na částečný úvazek 19,5 procenta zaměstnanců. Například v Nizozemsku má zkrácený úvazek dokonce téměř polovina lidí. Částečné úvazky však nejsou výhodou jen pro zaměstnance, kteří chtějí mít více volného času.

Těží z nich i sami zaměstnavatelé. Například tak, že si pomocí zkráceného úvazku mohou udržet kvalitního zaměstnance, který se dostal do situace, kdy práce na plný úvazek není možná. Například když musí pečovat o člena rodiny.

„Práci na zkrácený úvazek využívají třeba zaměstnanci důchodového věku. Jedná se často o zkušené techniky s neocenitelnými zkušenostmi, kteří nám pomáhají zaučovat nastupující mladou generaci a předávají jí své know-how,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.

Podobně ČEZ zaměstnává také studenty ještě během jejich studia. „V dnešní době, kdy se technicky zaměřené firmy přetahují o zaměstnance a loví je již na školách, je to cesta, jak mladého člověka zaučit a připravit mu podmínky pro nastartování jeho kariéry,“ doplňuje Horáková.

Nezaměstnanost už příliš nepoklesne

Kvůli podobným důvodům si částečné úvazky chválí i společnost O2, kde takovým způsobem pracuje téměř deset procent zaměstnanců.

„Díky zkráceným úvazkům můžeme získat lidi s potenciálem, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nastoupit na plný úvazek, ale jejich přínos je bezkonkurenční,“ říká Jitka Mrázková z personálního oddělení společnosti.

Práce na zkrácený úvazek má pro zaměstnavatele i určité finanční výhody. „Firmy totiž často ušetří za benefity, jako jsou třeba školení nebo příspěvky na vzdělání. Zaměstnanci na zkrácený úvazek většinou nepožadují tolik benefitů, nebo se jim úměrně zkracují,“ dodává Lincová.

Pražský trh práce
Rok volná místa nezaměstnanost v %
200414 598 3,9
200511 1193,5
200616 1922,8
200728 7462,4
200825 0021,9
20098 5083,1
20105 7433,8
20117 4653,6
20129 9943,1
20137 2993,1
20149 4262,5
201515 0162,8
201621 0542,2
říjen 201739 4612,5

Nedostatek uchazečů je vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti patrný téměř ve všech oborech – výrobou počínaje přes různé typy služeb až po školství. Nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka firem po nové pracovní síle se dotkla i těch největších pražských zaměstnavatelů. Situaci s nedostatkem uchazečů řeší například pivovar Staropramen.

„Zásadní pokles počtu vhodných kandidátů vnímáme zejména u technických pozic a dále u pozic s úzkou specializací, kde požadujeme jedinečnou znalost či delší praxi,“ uvádí personalistka Staropramenu Petra Hosová.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka už však nezaměstnanost v Praze nemá příliš kam klesat a v příštím roce se bude držet zhruba v hladině, které dosahuje nyní.

„Pokud se bude české ekonomice stále dařit, očekáváme, že nezaměstnanost poklesne maximálně o půl procenta,“ říká Dufek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz