Pražští zaměstnavatelé řeší nedostatek lidí částečnými úvazky

  17:57aktualizováno  17:57
V metropoli přibývá volných pozic, lidí bez práce je naopak málo. Kdo si práci hledá, tak si může vybírat, proto stále více pražských zaměstnavatelů nabízí uchazečům možnost práce na částečný úvazek. Snaží se tak přitáhnout nové zaměstnance, kterých je v současnosti v Praze nedostatek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V říjnu totiž v Praze opět poklesla nezaměstnanost, tentokrát z 2,7 na 2,5 procent. Zatímco nezaměstnaných ubylo, počet volných pracovních míst se zhruba o tisícovku zvýšil. Firmy se tak musí o uchazeče doslova přetahovat. Zkrácené úvazky jsou přitom jedním z benefitů, na který uchazeči slyší. Navíc pomáhají firmám udržet si schopné zaměstnance.

„Zkrácený úvazek využívají třeba rodiče s malými dětmi, studenti, důchodci, ale i lidé, kteří chtějí mít dostatek času na své zájmy a koníčky. A pro všechny jmenované skupiny jde o rozhodující kritérium,“ vysvětluje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová, podle čeho se část uchazečů na pražském trhu práce rozhoduje.

Firmy ušetří za benefity

Pražští zaměstnavatelé jsou v tomto ohledu vstřícnější než ti v ostatních krajích. Možnost pracovat na částečný úvazek využívá podle dat Sociologického ústavu Akademie věd ČR téměř desetina Pražanů, zatímco v jiných krajích se podíl zkrácených úvazků pohybuje kolem pěti procent.

Podobná čísla eviduje také zmiňovaný pracovní portál Profesia.cz, na kterém tvoří zkrácené úvazky zhruba devět procent všech nabídek. „Nabídka takových míst navíc narůstá. Meziročně jejich podíl vzrostl o dva a půl procentního bodu,“ dodává ředitelka portálu Lincová.

I tak však hlavní město zaostává za průměrem zemí Evropské unie. V loňském roce totiž v Evropské unii pracovalo na částečný úvazek 19,5 procenta zaměstnanců. Například v Nizozemsku má zkrácený úvazek dokonce téměř polovina lidí. Částečné úvazky však nejsou výhodou jen pro zaměstnance, kteří chtějí mít více volného času.

Těží z nich i sami zaměstnavatelé. Například tak, že si pomocí zkráceného úvazku mohou udržet kvalitního zaměstnance, který se dostal do situace, kdy práce na plný úvazek není možná. Například když musí pečovat o člena rodiny.

„Práci na zkrácený úvazek využívají třeba zaměstnanci důchodového věku. Jedná se často o zkušené techniky s neocenitelnými zkušenostmi, kteří nám pomáhají zaučovat nastupující mladou generaci a předávají jí své know-how,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.

Podobně ČEZ zaměstnává také studenty ještě během jejich studia. „V dnešní době, kdy se technicky zaměřené firmy přetahují o zaměstnance a loví je již na školách, je to cesta, jak mladého člověka zaučit a připravit mu podmínky pro nastartování jeho kariéry,“ doplňuje Horáková.

Nezaměstnanost už příliš nepoklesne

Kvůli podobným důvodům si částečné úvazky chválí i společnost O2, kde takovým způsobem pracuje téměř deset procent zaměstnanců.

„Díky zkráceným úvazkům můžeme získat lidi s potenciálem, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nastoupit na plný úvazek, ale jejich přínos je bezkonkurenční,“ říká Jitka Mrázková z personálního oddělení společnosti.

Práce na zkrácený úvazek má pro zaměstnavatele i určité finanční výhody. „Firmy totiž často ušetří za benefity, jako jsou třeba školení nebo příspěvky na vzdělání. Zaměstnanci na zkrácený úvazek většinou nepožadují tolik benefitů, nebo se jim úměrně zkracují,“ dodává Lincová.

Pražský trh práce
Rok volná místa nezaměstnanost v %
200414 598 3,9
200511 1193,5
200616 1922,8
200728 7462,4
200825 0021,9
20098 5083,1
20105 7433,8
20117 4653,6
20129 9943,1
20137 2993,1
20149 4262,5
201515 0162,8
201621 0542,2
říjen 201739 4612,5

Nedostatek uchazečů je vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti patrný téměř ve všech oborech – výrobou počínaje přes různé typy služeb až po školství. Nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka firem po nové pracovní síle se dotkla i těch největších pražských zaměstnavatelů. Situaci s nedostatkem uchazečů řeší například pivovar Staropramen.

„Zásadní pokles počtu vhodných kandidátů vnímáme zejména u technických pozic a dále u pozic s úzkou specializací, kde požadujeme jedinečnou znalost či delší praxi,“ uvádí personalistka Staropramenu Petra Hosová.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka už však nezaměstnanost v Praze nemá příliš kam klesat a v příštím roce se bude držet zhruba v hladině, které dosahuje nyní.

„Pokud se bude české ekonomice stále dařit, očekáváme, že nezaměstnanost poklesne maximálně o půl procenta,“ říká Dufek.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Trest za zardoušení a vyhození družky z okna platí, nové řízení nebude

Miroslav Sabol

Čtyřiapadesátiletý Miroslav Sabol si musí dál odpykávat šestnáctiletý trest za to, že před čtyřmi lety zardousil družku...

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Najdete na iDNES.cz