Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští zaměstnavatelé řeší nedostatek lidí částečnými úvazky

  17:57aktualizováno  17:57
V metropoli přibývá volných pozic, lidí bez práce je naopak málo. Kdo si práci hledá, tak si může vybírat, proto stále více pražských zaměstnavatelů nabízí uchazečům možnost práce na částečný úvazek. Snaží se tak přitáhnout nové zaměstnance, kterých je v současnosti v Praze nedostatek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

V říjnu totiž v Praze opět poklesla nezaměstnanost, tentokrát z 2,7 na 2,5 procent. Zatímco nezaměstnaných ubylo, počet volných pracovních míst se zhruba o tisícovku zvýšil. Firmy se tak musí o uchazeče doslova přetahovat. Zkrácené úvazky jsou přitom jedním z benefitů, na který uchazeči slyší. Navíc pomáhají firmám udržet si schopné zaměstnance.

„Zkrácený úvazek využívají třeba rodiče s malými dětmi, studenti, důchodci, ale i lidé, kteří chtějí mít dostatek času na své zájmy a koníčky. A pro všechny jmenované skupiny jde o rozhodující kritérium,“ vysvětluje ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová, podle čeho se část uchazečů na pražském trhu práce rozhoduje.

Firmy ušetří za benefity

Pražští zaměstnavatelé jsou v tomto ohledu vstřícnější než ti v ostatních krajích. Možnost pracovat na částečný úvazek využívá podle dat Sociologického ústavu Akademie věd ČR téměř desetina Pražanů, zatímco v jiných krajích se podíl zkrácených úvazků pohybuje kolem pěti procent.

Podobná čísla eviduje také zmiňovaný pracovní portál Profesia.cz, na kterém tvoří zkrácené úvazky zhruba devět procent všech nabídek. „Nabídka takových míst navíc narůstá. Meziročně jejich podíl vzrostl o dva a půl procentního bodu,“ dodává ředitelka portálu Lincová.

I tak však hlavní město zaostává za průměrem zemí Evropské unie. V loňském roce totiž v Evropské unii pracovalo na částečný úvazek 19,5 procenta zaměstnanců. Například v Nizozemsku má zkrácený úvazek dokonce téměř polovina lidí. Částečné úvazky však nejsou výhodou jen pro zaměstnance, kteří chtějí mít více volného času.

Těží z nich i sami zaměstnavatelé. Například tak, že si pomocí zkráceného úvazku mohou udržet kvalitního zaměstnance, který se dostal do situace, kdy práce na plný úvazek není možná. Například když musí pečovat o člena rodiny.

„Práci na zkrácený úvazek využívají třeba zaměstnanci důchodového věku. Jedná se často o zkušené techniky s neocenitelnými zkušenostmi, kteří nám pomáhají zaučovat nastupující mladou generaci a předávají jí své know-how,“ uvádí mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.

Podobně ČEZ zaměstnává také studenty ještě během jejich studia. „V dnešní době, kdy se technicky zaměřené firmy přetahují o zaměstnance a loví je již na školách, je to cesta, jak mladého člověka zaučit a připravit mu podmínky pro nastartování jeho kariéry,“ doplňuje Horáková.

Nezaměstnanost už příliš nepoklesne

Kvůli podobným důvodům si částečné úvazky chválí i společnost O2, kde takovým způsobem pracuje téměř deset procent zaměstnanců.

„Díky zkráceným úvazkům můžeme získat lidi s potenciálem, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nastoupit na plný úvazek, ale jejich přínos je bezkonkurenční,“ říká Jitka Mrázková z personálního oddělení společnosti.

Práce na zkrácený úvazek má pro zaměstnavatele i určité finanční výhody. „Firmy totiž často ušetří za benefity, jako jsou třeba školení nebo příspěvky na vzdělání. Zaměstnanci na zkrácený úvazek většinou nepožadují tolik benefitů, nebo se jim úměrně zkracují,“ dodává Lincová.

Pražský trh práce
Rok volná místa nezaměstnanost v %
200414 598 3,9
200511 1193,5
200616 1922,8
200728 7462,4
200825 0021,9
20098 5083,1
20105 7433,8
20117 4653,6
20129 9943,1
20137 2993,1
20149 4262,5
201515 0162,8
201621 0542,2
říjen 201739 4612,5

Nedostatek uchazečů je vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti patrný téměř ve všech oborech – výrobou počínaje přes různé typy služeb až po školství. Nízká nezaměstnanost a vysoká poptávka firem po nové pracovní síle se dotkla i těch největších pražských zaměstnavatelů. Situaci s nedostatkem uchazečů řeší například pivovar Staropramen.

„Zásadní pokles počtu vhodných kandidátů vnímáme zejména u technických pozic a dále u pozic s úzkou specializací, kde požadujeme jedinečnou znalost či delší praxi,“ uvádí personalistka Staropramenu Petra Hosová.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka už však nezaměstnanost v Praze nemá příliš kam klesat a v příštím roce se bude držet zhruba v hladině, které dosahuje nyní.

„Pokud se bude české ekonomice stále dařit, očekáváme, že nezaměstnanost poklesne maximálně o půl procenta,“ říká Dufek.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

VIDEO: Muž v Praze obtěžoval lidi v tramvaji, cestující ho vyhodil ven

Dvojice podle svědka napadala cestující v tramvaji

Potyčka několika cestujících se odehrála v úterý večer v tramvaji linky číslo 12 na zastávce Újezd v Praze 5. Podle...

Další z rubriky

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

V šesti stanicích metra se ráno zastavily eskalátory, dvě byly uzavřeny

Přibližně v polovině září se uzavře jeden ze dvou výstupů ze stanice metra...

Na šesti stanicích metra vypadly během ranního provozu eskalátory. Stanice Křižíkova a Palmovka byly nakrátko uzavřeny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz