Mobilní Metro.cz

Dům Na Kocandě (ukryt pod reklamním billboardem) na rohu ulic Kaprovy a Křižovnické. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Cenný činžák se sochami od Myslbeka na Staroměstské měl namále

Vydáno 02.06.2016 Metro.cz
Všechna okna musí mít vídeňský profil. Dům je kulturní památkou, a tak se při rekonstrukci nesmějí používat moderní materiály. To jsou jen dvě z mnoha podmínek, které majiteli domu Na Kocandě v Křižovnické ulici nadiktovali památkáři. Nákladná rekonstrukce luxusního činžáku z 19. století běží a jde o mravenčí práci.

„Dům měl namále. Nocovali tu bezdomovci a střecha byla v havarijním stavu. My se teď snažíme dům zachránit,“ říká Pavel Kadeřávek, stavební dozor investora.

Fotogalerie

Už několik měsíců dělníci pracují uvnitř domu. Včera se práce přesunuly na fasádu. Ta byla ještě před pár lety nebezpečná. V únoru roku 2013 se z ní ulomila římsa a spadla na frekventovaný chodník. Od té doby je dům obehnán sítí, která má podobným událostem zabránit.

„Jelikož je objekt kulturní památkou, musí po rekonstrukci vypadat přesně tak jako původně,“ připomíná Kadeřávek. Jedním z požadavků památkářů bylo i obnovení ozdobné fasády, který částečně byla stržena za minulého režimu.

Historie

Blízkost řeky a jednoho z hlavních vltavských brodů předurčila, že toto místo bývalo souvisle osídleno již v dávné minulosti.

V těsné blízkosti domu stával románský kostelík sv. Valentina. Vedle kostelíka stával panský dvorec a několik dalších drobnějších stavení.

Zástavba měla charakter osady a dlouho se udrželo i označení Valentinská čtvrť. I kdy. je dnes katastr Josefova ohraničen Kaprovou ulicí, původní židovské osídlení zasahovalo i do tohoto území. Na východ od Křížovnické ulice směrem k Vltavě procházelo jednoduché středověké opevnění s Valentinskou branou proti ústí Kaprovy ulice.

Dělníci však jen nerekonstruují. Úplně novou podobu totiž dostane horní patro domu. „V podstatě přidáme jedno patro. Byty, které jsou úplně nejvýš, totiž budou mít sociální zařízení o patro výš,“ vysvětluje Kadeřávek.

Hradby ze 14. století

Kromě dělníků tu již kus práce udělali i archeologové. V suterénu domu totiž objevili městskou hradbu ze 14. století. Také ta musí zůstat nedotčená. Zajímavou historii má ale i interiér domu.

Původní majitel byl přítelem sochaře Josefa Václava Myslbeka. Jeho sádrové odlitky jsou součástí výzdoby. Jednalo se pracovní modely soch, které měly být původně v Národní divadle. Nakonec se tak nestalo a Myslbek odlitky daroval majiteli domu.

Pokud vše půjde podle plánu, tak dům ještě letos získá novou střechu, dělníci vymění všechna okna a dokončí fasádu. Celá rekonstrukce pak má být hotová nejpozději příští zimu. Podle odhadů vyjde zhruba na 100 milionů korun. Izraelský majitel společnost Stars Invest plánuje v činžovním domě opět vybudovat byty a apartmány.

Dům přišel o patro

V roce 1909 v rámci plošné asanace území došlo k navýšení terénu a srovnání s niveletou nábřeží. Přízemí bylo z větší části zasypáno a na nové úrovni terénu byl vytvořen nový vstup s vnitřním schodištěm do úrovně bývalého prvního patra.

Sdílet článek

Komentáře