Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černošice obnoví před kostelem náves, nevzhledná křižovatka tak zmizí

  15:36aktualizováno  15:36
Radnice v Černošicích chce v obci opět vybudovat náves. Ta by měla vzniknout v prostoru před kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Vedení města chce vytvořit místo, kde by se lidé mohli setkávat a posedět.

Náves u kostela se má stát místem setkávání a odpočinku. | foto: Vizualizace: Ateliér GRIDO

V rámci rekonstrukce Komenského ulice muselo město vymyslet, co udělá s návsí u kostela Nanebevzetí Panny Marie, přes kterou ulice prochází.

"Dnes místo moc nepůsobí jako náves, je to spíš křižovatka dvou ulic u kostela s oploceným pomníkem," řekl starosta Černošic Filip Kořínek.

Radnice proto oslovila tři architektonická studia, aby zpracovala návrh na řešení návsi jako odpočinkového prostoru. Nakonec uspěl architekt Peter SticzayGromski z ateliéru Grido.

"Náš přístup byl komorní, protože zanedbaný prostor před kostelem je dnes tak trochu bokem od komerčního centra města. Návrh jsme pojali jako vytvoření příjemného pobytového prostoru pro lidi všech věkových kategorií," popisal Sticzay-Gromski.

Náves by tak měla dostat podobu náměstí, na kterém se lidé budou moci zastavit a chvíli posedět. "Chceme tam přivést život a možnost využití, které by odpovídalo její v zásadě centrální poloze," uvedl starosta.

Zatím se na jejím prostoru totiž pořádá jen několik akcí, zejména každoroční mariánská pouť. Prostor kolem kostela tak bude nově řešený, přemístí se parkovací místa, obratiště autobusové linky a náves osvěží nová zeleň, lavičky a osvětlení.

Část obnovy zaplatí dotace

První část rekonstrukce náměstí začne letos, je totiž dotovaná jako součást oprav ulice Komenského. "V rámci nich se v části návsi musí ulice upravit podle současného návrhu," vysvětlil Kořínek. Ve druhé vlně se opraví náves, tedy její část u kostela a parčík.

"Ty nejsou součástí dotovaného projektu, takže je nemusíme dělat teď. Navíc na to ani nemáme prostředky. Zatím proto poběží diskuse a rozpracuje se návrh," uvedl starosta.

Tím, že na rekonstrukci ulice Komenského radnice udělala elektronickou aukci, ušetřila. Teď se rozhoduje, jestli ušetřené peníze použije právě na opravu návsi, nebo si k nim vezme menší úvěr a opraví další ulice.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Najdete na iDNES.cz