Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Praze a středních Čechách s jednou jízdenkou? Možná už za rok

  7:45aktualizováno  7:45
Už žádné kupování samostatných jízdenek, žádné čekání na zastávce na "vyvolený" spoj. Už příští rok by se mohlo Středočechům cestujícím do Prahy a Pražanům směřujícím opačným směrem ulevit. Na cesty oběma kraji by mohla stačit jedna jízdenka.

Pro příměstské i městské linky by mohla platit jedna jízdenka. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Cestující vyhlíží na zastávce Divoká Šárka autobus, který ho doveze na Dejvickou. Spěchá do práce. První přijíždí linka jedoucí z Kladna, ale tam cestující nemůže nastoupit, protože má pražskou "lítačku". Musel by si u řidiče koupit lístek pro tuto linku. Tak raději čeká na městský autobus.

Mezitím si cestující třeba z Mělníka či Neratovic každý den kupuje lístek, výhodnější kupony tu nemají. A tak se mu jízdy prodražují.

Střih. Je rok 2015 a cestující klidně nastoupí do kladenského autobusu a rychle se dostane na metro k Dejvické, jelikož tu platí jedna shodná jízdenka, a Mělničtí si mohou kupovat kupony, čímž ušetří.

Toto je jen zlomek všeho, co se stane, když se sjednotí pražská a středočeská doprava. Po mnoha letech dohadů je k tomu nakročeno, a půjde-li vše dobře, první změny pocítí cestující už příští rok. Pražský i středočeský výbor pro dopravu se totiž shodly, že sjednocení je potřeba.

Ještě musí rozhodnout politici. Jenže tady se vede spor, kdo bude vlastně dopravu řídit. Praha na to teď má specializovanou organizaci – Ropid. Ve středních Čechách se o systém stará krajský odbor dopravy.

"Navrhujeme vytvořit společnost, ve které budou mít magistrát a kraj stejný podíl, a ta by pak dopravu v obou regionech řídila. Definitivní slovo ale zatím nepadlo, stále o tom jednáme," uvedl náměstek středočeského hejtmana pro dopravu Miloš Petera.

Zjednodušeně lze říci, že propojení systémů umožní cestovat po celém území Prahy a středních Čech s jednou jízdenkou a spoji, které na sebe budou navazovat.

"Lidé by už nemuseli mít třeba lístek na vlak, druhý na autobus. S jednou jízdenkou lidé získají víc možností dopravy," říká mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal.

Přibude spojů a zřejmě i nízkopodlažních autobusů

Změny s sebou přinesou lepší organizaci a plánování linek. Dnes se stává, že někde zbytečně jezdí autobusy podél železnice nebo se dublují středočeské linky s pražskými. Přitom například autobus jedoucí z Kladna může cestou po Praze nabírat cestující. Tím se ušetří peníze a tam, kde je to potřeba, přibudou spoje.

Jeden lístek pro dva kraje?

Logo Facebook

Diskutujte o změnách v dopravě na Facebooku Praha DNES

"V celém systému se také budou kontrolovat standardy kvality, jako je to už teď v Praze. Garantujeme na linkách počty nízkopodlažních spojů, přesnost příjezdů do zastávek a kontrolujeme i chování řidičů. To se nyní ve středních Čechách moc neřeší a kvalita je pak všelijaká. Toto by se mělo zlepšit," popisuje změny Drápal.

Celý systém by však měl jednu nevýhodu: kvůli efektivitě by se někde častěji přestupovalo - třeba by už cestující nedojel až do Prahy jedním autobusem, ale musel by přesednout na vlak. Ovšem centrální dispečink a řízení by zajistily, že spoje by na sebe navazovaly, aby jízda byla plynulá.

Aby vše takto fungovalo, bude zapotřebí učinit několik kroků a na jejich podobě se musí Praha se Středočeským krajem shodnout.

1.Změní se tarifní pásma. Promítne se to do cen?

Systémy obou doprav jsou odlišné, včetně tarifního uspořádání. Bude je proto zapotřebí sjednotit.

"Musíme to nastavit tak, aby nedošlo k propadu tržeb, ale ani ke zdražení jízdného pro cestující," slibuje šéf Ropidu Pavel Procházka.

2.Bude se jezdit na Opencard, nebo ne?

Zatímco Pražané si nahrávají kupony na Opencard, ve středních Čechách mají jednotliví dopravci své čipové karty. A do toho nabízejí České dráhy In-kartu.

Nejdříve tedy musí dojít ke sjednocení, ale variant je mnoho. Hodně záleží na tom, jak se Praha nakonec postaví k Opencard a co s tímto projektem bude dál. Jisté však je, že kupony by měly být na nějakém elektronickém nosiči.

"Už dnes je to připravované tak, že všechny karty, které se v dopravě používají, jsou nějakým způsobem vzájemně uznávatelné.

Ten systém proto nemusí být vázaný jen na Opencard, ale cestující by mohli mít In-kartu či čipovou kartu dopravce, na kterou si nahrají kupony. Důležité bude zaúčtování v systému," vyjmenovává možnosti Drápal. Vyloučená přitom není ani varianta zcela nové karty pro Prahu a střední Čechy.

3.Výrazně se zapojí železnice, na ni se napojí autobusy

 Důležitější role by měla připadnout železnici, a to nejen v kraji, ale také v Praze. V metropoli totiž už nyní existují spojení, která jsou výrazně rychlejší než MHD.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

Naděje Mazutky na záchranu zhasla, do bývalé výtopny se zahryzl bagr

Karlínští se obávají o osud  bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna...

Budova bývalé mazutové výtopny na pražském sídlišti Invalidovna se zachování nedočká. V sobotu dopoledne do objektu...

Lékařka zavolala policii kvůli opilci, sama nadýchala přes tři promile

Lékařka zavolala na opilce policii, sama nadýchala tři promile

Do čekárny polikliniky v Praze na Smíchově vyjížděli policisté po oznámení lékařky, která uvedla, že se v čekárně...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz