Označenou jízdenku nemusí mít cestující přímo u sebe. (Ilustrační snímek)

Označenou jízdenku nemusí mít cestující přímo u sebe. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jízdenku můžete mít i u přítelkyně v tašce, vyvrací spekulace dopravce

  • 79
Posledních pár dnů se sociální sítí šíří příběh, který údajně zažil mladý pár v pražské MHD. Mladík dostal pokutu za SMS jízdenku v mobilu, jejž neměl přímo u sebe, ale u přítelkyně v kabelce. Zda se to skutečně stalo, nelze ověřit. Sám Dopravní podnik však tvrdí, že mladí lidé chybu neudělali.

"Jel jsem se svou přítelkyní metrem. Ona měla papírovou jízdenku, já si ji koupil prostřednictvím SMS jízdenky," začíná vyprávění mladík na svém facebookovém profilu, který sdílelo už přes jeden a půl tisíce lidí.

"Mobilní telefon jsem si dal k přítelkyni. Pak nás kontroloval revizor. Když mu ukázala oba jízdní doklady, řekl, že já mám zaplatit pokutu za jízdu načerno. Nezajímalo ho, že můj mobil s doklady měla má přítelkyně, která šla vedle mě a hned vše vyndala. Tvrdil, že to nemusí být můj mobil," svěřil se mladík.

Po zveřejnění tohoto příběhu se proto vyrojily otázky, zda-li má na něco takového kontrolor Dopravního podniku (DP) právo. Jestli je skutečně povinností cestujícího mít platnou jízdenku přímo u sebe.

"Přepravním řádem není stanovena povinnost cestujícího mít platný jízdní doklad u sebe, ale na vyžádání kontrolora ho předložit. Je tedy zcela lhostejné, zda má jízdenku ve své kapse nebo v kabelce své přítelkyně," vysvětlil mluvčí DP Petr Vorlíček.

Pokud tedy měli oba mladí lidé z tohoto příběhu platnou jízdenku, pokuta byla dle vyjádření pražského dopravce neoprávněná.

Dvě jízdenky mohou být v jednom mobilu

Je však třeba si uvědomit jednu logickou podmínku. "Není tedy nutné mít jízdenku přímo u sebe, ale to je možné jen za situace, kdy budou obě osoby, z nichž jedna má obě jízdenky u sebe, současně přítomné a schopné se prokázat ve stejnou dobu. Nelze připustit prokazování dvou a více osob, když je třeba každá na jiném konci dopravního prostředku," popsal Vorlíček.

Z toho v zásadě vyplývá i odpověď na další otázku. Zda mohl mladík s přítelkyní zakoupit prostřednictvím jednoho mobilního telefonu dvě SMS jízdenky. Odpověď zní ano – tímto způsobem lze koupit jízdenky klidně i pro více cestujících.

"Podmínkou však je, že se oba (všichni) musí prokázat těmito SMS jízdenkami při přepravní kontrole naráz," řekl mluvčí.

Tolik ke konkrétní situaci. Pokud se tedy revizor zachoval tak, jak mladík popisuje, provinil se proti řádu. Podle dopravce by se však jednalo o pochybení jedince, a ne o systémovou chybu.

Proti pokutě lze podat námitku v sídle Dopravního podniku

A co dělat, když se v této situaci cestující skutečně ocitne? Revizor má povinnost vyplnit takzvaný Zápis o provedené přepravní kontrole. Ten cestující podepisuje a může připojit i svoji poznámku.

Tento zápis je nesmírně důležitý. Je v něm totiž vše potřebné, a slouží proto jako důkaz při případném soudním vymáhání pokuty.

Pokud s pokutou člověk nesouhlasí, nemusí ji platit na místě. "Nejlepším řešením je poskytnout své osobní údaje, nechat kontrolora vypsat zápis a následně podat proti postupu revizora, případně proti uložené pokutě, námitku na pracovišti stížností a námitek v budově na Bojišti," radí Vorlíček.

Informace jsou uvedeny i na zadní straně zápisu, jehož kopii si může cestující od revizora převzít. Zhruba do měsíce je pak taková stížnost prověřena.

"Během této doby se pozastaví vymáhací lhůty i výše pokuty, takže i v případě negativního rozhodnutí bude stěžovateli stanoven nový termín k zaplacení pokuty v původní výši," uzavřel mluvčí.