Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Cestující ve středních Čechách jsou nervózní. Neví, zda jim přijede autobus

  • 118
Středočeský kraj od dnešního rána přestává dotovat 1 196 autobusových spojů. Některé spoje proto vůbec nevyjedou, naopak například v Líbeznicích ráno vyjely všechny, které měly být zrušeny. Obyvatelé středních Čech tak jsou zmateni a neví, zda jejich autobus přijede.

Autobusové zastávky se dnes možná změní v masové čítárny. Tisíce Středočechů budou hledat v nových jízdních řádech, zda jede jejich obvyklý spoj na autobusové lince.

"Byl jsem se ráno podívat na zastávce a musím ocenit, že nás kraj vyslyšel, vyjely všechny spoje. Problém, o kterém jsme se od lidí dozvěděli, je ale nejistota, která mezi nimi panuje," uvedl starosta Líbeznic Martin Kupka.

To však neznamená, že všechny tyto spoje přestanou jezdit. Některé začne místo kraje hradit obec. Pokud ne a nezačne je dotovat ze svého ani soukromý autodopravce, skončí. Kompletní seznam rušených spojů totiž patrně vůbec neexistuje.

"Kraj u některých spojů krátil pouze dotace. Od začátku jsme říkali, že to ještě neznamená rušení spoje. Je možné,  že linka je výdělečná a dopravce ji bude provozovat sám, nebo se dopravce dohodl se starostou a dotovat spoj bude obec. Stejně tak, kolik spojů dnes nevyjelo, musí říci jednotliví dopravci," uvedla mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

KOLIK A KDE JE NEOBJEDNANÝCH SPOJŮ

Rath opakovaně svádí vinu na Nečasovu vládu. Tvrdí, že jiné kraje už omezily veřejnou dopravu loni, další k tomu budou přinuceny příští rok. "Je to dopad vlády škrtů. Lidé si zvolili vládu škrtů, ta redukuje veřejný rozpočet, a pak se najednou všichni diví, že v krajském rozpočtu máme méně autobusů. To dá selský rozum," prohlásil včera hejtman.

To starostové odmítají. "Finanční důvody neakceptujeme, protože to není důvod k rušení dopravní obslužnosti," prohlásil primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. O tom, které spoje mají být zrušeny, nebyly do včerejšího večera žádné informace. Teprve večer je kraj zveřejnil na svém webu.

Dopravci vylepovali na stovkách míst jízdní řády

Telefonní linky, na nichž lze jízdní řády zjistit, byly včera ve středních Čechách obsazené. "Lidé volají, ale já jim nemám co říct. Tištěné nové jízdní řády v papírové podobě máme, prodáváme je za tři koruny. Ale po telefonu to nejsem schopná říct, nemáme to ještě převedeno v počítači. Ale vím i z hlavy, že se ruší i některé linky mezi Prahou a Kladnem," řekla žena z ČSAD Kladno.

Jízdní řády vylepují od čtvrtka

Vylepit nové jízdní řády je povinností dopravce. "Už od čtvrtka přelepujeme. Ještě nás čeká vyjednávání se starosty, zda některé spoje nezaplatí oni. Nyní se ale musíme držet toho, co nám dal kraj," řekl ředitel ČSAD Benešov Jan Svoboda. Na vyjednávání mají měsíc.

Například společnost ČSAD MHD Kladno od úterý ruší asi osm až deset procent spojů. Tři autobusy nevyjedou za směnu vůbec a s dalšími šesti se bude jezdit méně a místo dvou řidičů je bude obsluhovat jenom jeden šofér.

Dopravci měli na přelepení jízdních řádů málo času. "Bylo to na poslední chvíli minulý týden. Máme 850 zastávek, které jsme museli přelepit," uvedl ředitel Probobusu Beroun František Neterda. Podle něho se až nyní ukáže, jaká bude návaznost spojů.

, ,