Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel chátrajícího domu v centru Prahy žádá dva roky o souhlas s demolicí

  20:26aktualizováno  20:26
Majitel chátrajícího domu v Soukenické ulici v Praze 1 se ohradil proti kritice z radnice, že se o objekt nestará a nechává ho v havarijním stavu. Tvrdí, že chce místo něj postavit bytový dům, a proto už dva roky žádá stavební úřad o povolení k demolici. Zatím byla jeho žádost pokaždé zamítnuta.

Historický dům vedoucí do Soukenické ulice chce jeho majitel opravit a udělat v něm byty. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Majitelem objektu v Soukenické ulici číslo 12 je společnost BAU-INVEST. Radnice první městské části přišla před dvěma týdny s tvrzením, že se o dům nestará a záměrně ho nechává chátrat (více čtěte zde). Navíc prý hrozí některým jeho částem zřícení.

"Využijeme proto všechny možnosti, abychom situaci vyřešili. Stavební úřad vyzve vlastníka domu, aby urychleně zjednal nápravu a zajistil stabilitu budovy," řekl tehdy iDNES.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Fotogalerie

Zástupce společnosti BAU-INVEST Viktor Vlček ale tvrdí, že chce firma neutěšený stav domu řešit už dávno. "Už dvakrát jsme podali na stavební úřad žádost o povolení k demolici. Pokaždé byla zamítnuta. V současné době leží na úřadě žádost třetí," řekl iDNES.cz Vlček.

Podle starosty Lomeckého může problém souviset s faktem, že se objekt nachází v památkově chráněném území. "V takovém případě nemůže odbor výstavby městské části demolici povolit bez souhlasu památkářů," řekl Lomecký.

Z dokumentů, které má redakce iDNES.cz k dispozici, ale vyplývá, že majitel potřebné souhlasné stanovisko pražských památkářů má, včetně potvrzení, že samotný objekt památkově chráněný není.

"Musím zjistit, zda byly všechny tyto dokumenty předloženy našemu stavebnímu odboru spolu se žádostí o demolici. Teprve poté vám mohu říct, proč byla žádost zamítnuta," reagoval starosta.

Dům vedoucí do ulice chce majitel zachovat a opravit

Podle současného vlastníka připravil už minulý majitel domu projekt na výstavbu rezidenčních bytů, se kterým památkáři souhlasili. "Naše firma poté objekt koupila a projekt předělala. Plánovanou stavbu jsme snížili, aby byla stejně vysoká jako okolní domy. Navíc jsme ji rozdělili na dvě části, aby tam vznikl dvůr a do budovy se tak dostalo víc světla," uvedl Vlček.

Podle jeho slov chce firma před rekonstrukcí zbourat pouze vnitřní vestavby. "Uliční objekt v Soukenické bourat nechceme, ten bychom naopak rádi zachránili. Chceme ho zrenovovat, je to ostatně součást našeho projektu," doplnil. Dům vedoucí do ulice není sice podle statika v dobrém stavu, ale havarijní není. I v něm chce jeho majitel vybudovat byty.

V objektu v současné době probíhají práce na odstranění havarijního stavu a zabezpečení budovy. "Je pravda, že část vnitřní střechy se skutečně zřítila, proto proběhlo jednání se stavebním úřadem Prahy 1, kdy jeho pracovník konstatoval, že objekt je v havarijním stavu a nařídil tuto situaci řešit. Postupujeme teď tedy v souladu s nařízením stavebního úřadu," uzavřel Vlček.

Chátrající dům v Soukenické ulici se nachází v památkově chráněném území.

Chátrající dům v Soukenické ulici se nachází v památkově chráněném území.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

Najdete na iDNES.cz