Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel chátrajícího domu v centru Prahy žádá dva roky o souhlas s demolicí

  20:26aktualizováno  20:26
Majitel chátrajícího domu v Soukenické ulici v Praze 1 se ohradil proti kritice z radnice, že se o objekt nestará a nechává ho v havarijním stavu. Tvrdí, že chce místo něj postavit bytový dům, a proto už dva roky žádá stavební úřad o povolení k demolici. Zatím byla jeho žádost pokaždé zamítnuta.

Historický dům vedoucí do Soukenické ulice chce jeho majitel opravit a udělat v něm byty. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Majitelem objektu v Soukenické ulici číslo 12 je společnost BAU-INVEST. Radnice první městské části přišla před dvěma týdny s tvrzením, že se o dům nestará a záměrně ho nechává chátrat (více čtěte zde). Navíc prý hrozí některým jeho částem zřícení.

"Využijeme proto všechny možnosti, abychom situaci vyřešili. Stavební úřad vyzve vlastníka domu, aby urychleně zjednal nápravu a zajistil stabilitu budovy," řekl tehdy iDNES.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Fotogalerie

Zástupce společnosti BAU-INVEST Viktor Vlček ale tvrdí, že chce firma neutěšený stav domu řešit už dávno. "Už dvakrát jsme podali na stavební úřad žádost o povolení k demolici. Pokaždé byla zamítnuta. V současné době leží na úřadě žádost třetí," řekl iDNES.cz Vlček.

Podle starosty Lomeckého může problém souviset s faktem, že se objekt nachází v památkově chráněném území. "V takovém případě nemůže odbor výstavby městské části demolici povolit bez souhlasu památkářů," řekl Lomecký.

Z dokumentů, které má redakce iDNES.cz k dispozici, ale vyplývá, že majitel potřebné souhlasné stanovisko pražských památkářů má, včetně potvrzení, že samotný objekt památkově chráněný není.

"Musím zjistit, zda byly všechny tyto dokumenty předloženy našemu stavebnímu odboru spolu se žádostí o demolici. Teprve poté vám mohu říct, proč byla žádost zamítnuta," reagoval starosta.

Dům vedoucí do ulice chce majitel zachovat a opravit

Podle současného vlastníka připravil už minulý majitel domu projekt na výstavbu rezidenčních bytů, se kterým památkáři souhlasili. "Naše firma poté objekt koupila a projekt předělala. Plánovanou stavbu jsme snížili, aby byla stejně vysoká jako okolní domy. Navíc jsme ji rozdělili na dvě části, aby tam vznikl dvůr a do budovy se tak dostalo víc světla," uvedl Vlček.

Podle jeho slov chce firma před rekonstrukcí zbourat pouze vnitřní vestavby. "Uliční objekt v Soukenické bourat nechceme, ten bychom naopak rádi zachránili. Chceme ho zrenovovat, je to ostatně součást našeho projektu," doplnil. Dům vedoucí do ulice není sice podle statika v dobrém stavu, ale havarijní není. I v něm chce jeho majitel vybudovat byty.

V objektu v současné době probíhají práce na odstranění havarijního stavu a zabezpečení budovy. "Je pravda, že část vnitřní střechy se skutečně zřítila, proto proběhlo jednání se stavebním úřadem Prahy 1, kdy jeho pracovník konstatoval, že objekt je v havarijním stavu a nařídil tuto situaci řešit. Postupujeme teď tedy v souladu s nařízením stavebního úřadu," uzavřel Vlček.

Chátrající dům v Soukenické ulici se nachází v památkově chráněném území.

Chátrající dům v Soukenické ulici se nachází v památkově chráněném území.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: Odpůrci demolice Libeňského mostu zatančili bojový tanec haka

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Na Libeňském mostě se v podvečer tančil novozélandský bojový tanec haka. Odpůrci výstavby nového mostu tak chtěli...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Fotopast zachytila v rezervaci v Milovicích vlka, na zubry si netroufne

Fotopast zachytila vlka v přírodní rezervaci v Milovicích. (11.4.2018)

Na pastvinu mezi pratury, divoké koně a zubry v bývalém vojenském prostoru Milovice nakrátko zavítal vlk. Přítomnost...

Najdete na iDNES.cz