Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volmanova vila byla na spadnutí, restaurátoři ji slepují a doplňují

  20:03aktualizováno  20:03
Po dvou letech by letos měla skončit rozsáhlá rekonstrukce unikátní Volmanovy vily ve středočeských Čelákovicích. Památkově chráněný objekt byl v dezolátním stavu, mimo jiné kvůli vandalům, kteří v nehlídaném opuštěném domě kradli.

Oprava unikátní Volmanovy vily ve středočeských Čelákovících. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Podle odborníků na architekturu je to jedna z nejcennějších funkcionalistických staveb v zemi. Na seznam chráněných památek se dostala už v roce 1958, tedy devatenáct let po dostavbě. Před šesti lety byla zapsána na další seznam, už méně prestižní. Seznam nejohroženějších památek v Česku.

Josef Volman

Narodil se v Žebráku na Berounsku, kde jeho otec provozoval malou kovodílnu. Po návratu ze Spojených států v roce 1910 založil v Čelákovicích dílnu na výrobu vrtaček, ručních lisů a dalších nástrojů.

Od jednoduchých modelů přešla firma zanedlouho k výrobě specializovaných soustruhů, dovážených do té doby jen ze zahraničí.

V polovině 30. let v továrně pracovalo tisíc lidí a firma patřila k největším strojírnám v republice.

Po druhé světové válce byla Volmanova firma znárodněna a specializovala se na výrobu obráběček ozubených kol. Toho se však Josef Volman nedožil; zemřel na jaře roku 1943 ve věku 59 let.

Volmanova vila v Čelákovicích byla sice desetiletí památkově chráněna, stejně dlouho ale chátrala. Rozsáhlé opravy, které předloni začaly, by měly skončit letos a je možné, že část prostor bude přístupná veřejnosti.

"Vila se postupně opravuje, hledáme kompromisy ke každé konstrukční části, výsledek snad bude uspokojivý. Byla v havarijním stavu, hrozil téměř její zánik," uvedla Šárka Koukalová z Národního památkového ústavu.

Vilu navrhli na konci třicátých let architekti Jiří Štursa a Karel Janů. Objednal si ji u nich čelákovický továrník Josef Volman, zakladatel místní strojírny TOS. Od jeho úmrtí uplynulo před pár dny sedmdesát let.

Po mateřské škole vandalové

Od konce války do počátku 90. let využívala dům mateřská škola. Poté byl ale delší dobu ponechán bez zajištění. Vandalové z něj odnesli, co se dalo, mnoho věcí bylo poničeno.

Majitelem vily je nyní společnost Vila Volman, ta také začala s rekonstrukcí. "Oprava je před dokončením, ještě jsou nedodělané některé interiérové věci. Předpokládáme, že letos bude vše podstatné hotovo," uvedl zástupce firmy Pavel Stuchlík. Cenu oprav nechtěl zveřejnit.

Podle něj byla oprava zcela komplexní. Budova má novou kamennou fasádu, okna, veškeré instalace, částečně nové omítky, podlahy v interiéru. Nyní se restaurátoři věnují například koupelnám.

"Tam byly kamenné obklady rozmlácené lovci mědi, kteří pak lup prodávali po sběrnách. Za ukradené kovy mohli dostat třeba 1 500 korun, věcná škoda na historicky cenných prvcích je jen těžko vyčíslitelná," podotkl Stuchlík. Právě rozbité kamenné obklady zabírají hodně práce restaurátorům. Co lze, slepují a doplňují. Restaurátoři opravují i litinové vany, které v objektu vandalové nechali.

Co se týká využití vily, považují to její majitelé za privátní záležitost. "Není vyloučeno ani to, že část bude přístupná pro veřejnost, ale nechceme nikomu nic slibovat, záleží to na mnoha okolnostech," doplnil Stuchlík.Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany zavalených dělníků v Praze

Na stavbě v Mikulandské ulici v centru Prahy se propadla klenba budovy. Sutiny...

Pražští hasiči zveřejnili záběry z úterního náročného zásahu v Mikulandské ulici, kde se propadla klenba stropu...

Květiny i posezení, dříve zanedbaný prostor u metra Florenc se proměnil

U průchodu do vestibulu metra Florenc jsou nové květináče s rostlinami a...

U vestibulu metra Florenc se ve čtvrtek objevily velké hranaté nádoby s květinami a také posezení pod přístřeškem. O...

Na Českomoravské se porouchaly eskalátory, stanice metra bude jen výstupní

Ilustrační snímek

Porucha eskalátoru vyřadila částečně z provozu stanici metra Českomoravská. Následující den až dva nebudou moci...

Najdete na iDNES.cz