Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volmanova vila byla na spadnutí, restaurátoři ji slepují a doplňují

  20:03aktualizováno  20:03
Po dvou letech by letos měla skončit rozsáhlá rekonstrukce unikátní Volmanovy vily ve středočeských Čelákovicích. Památkově chráněný objekt byl v dezolátním stavu, mimo jiné kvůli vandalům, kteří v nehlídaném opuštěném domě kradli.

Oprava unikátní Volmanovy vily ve středočeských Čelákovících. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Podle odborníků na architekturu je to jedna z nejcennějších funkcionalistických staveb v zemi. Na seznam chráněných památek se dostala už v roce 1958, tedy devatenáct let po dostavbě. Před šesti lety byla zapsána na další seznam, už méně prestižní. Seznam nejohroženějších památek v Česku.

Josef Volman

Narodil se v Žebráku na Berounsku, kde jeho otec provozoval malou kovodílnu. Po návratu ze Spojených států v roce 1910 založil v Čelákovicích dílnu na výrobu vrtaček, ručních lisů a dalších nástrojů.

Od jednoduchých modelů přešla firma zanedlouho k výrobě specializovaných soustruhů, dovážených do té doby jen ze zahraničí.

V polovině 30. let v továrně pracovalo tisíc lidí a firma patřila k největším strojírnám v republice.

Po druhé světové válce byla Volmanova firma znárodněna a specializovala se na výrobu obráběček ozubených kol. Toho se však Josef Volman nedožil; zemřel na jaře roku 1943 ve věku 59 let.

Volmanova vila v Čelákovicích byla sice desetiletí památkově chráněna, stejně dlouho ale chátrala. Rozsáhlé opravy, které předloni začaly, by měly skončit letos a je možné, že část prostor bude přístupná veřejnosti.

"Vila se postupně opravuje, hledáme kompromisy ke každé konstrukční části, výsledek snad bude uspokojivý. Byla v havarijním stavu, hrozil téměř její zánik," uvedla Šárka Koukalová z Národního památkového ústavu.

Vilu navrhli na konci třicátých let architekti Jiří Štursa a Karel Janů. Objednal si ji u nich čelákovický továrník Josef Volman, zakladatel místní strojírny TOS. Od jeho úmrtí uplynulo před pár dny sedmdesát let.

Po mateřské škole vandalové

Od konce války do počátku 90. let využívala dům mateřská škola. Poté byl ale delší dobu ponechán bez zajištění. Vandalové z něj odnesli, co se dalo, mnoho věcí bylo poničeno.

Majitelem vily je nyní společnost Vila Volman, ta také začala s rekonstrukcí. "Oprava je před dokončením, ještě jsou nedodělané některé interiérové věci. Předpokládáme, že letos bude vše podstatné hotovo," uvedl zástupce firmy Pavel Stuchlík. Cenu oprav nechtěl zveřejnit.

Podle něj byla oprava zcela komplexní. Budova má novou kamennou fasádu, okna, veškeré instalace, částečně nové omítky, podlahy v interiéru. Nyní se restaurátoři věnují například koupelnám.

"Tam byly kamenné obklady rozmlácené lovci mědi, kteří pak lup prodávali po sběrnách. Za ukradené kovy mohli dostat třeba 1 500 korun, věcná škoda na historicky cenných prvcích je jen těžko vyčíslitelná," podotkl Stuchlík. Právě rozbité kamenné obklady zabírají hodně práce restaurátorům. Co lze, slepují a doplňují. Restaurátoři opravují i litinové vany, které v objektu vandalové nechali.

Co se týká využití vily, považují to její majitelé za privátní záležitost. "Není vyloučeno ani to, že část bude přístupná pro veřejnost, ale nechceme nikomu nic slibovat, záleží to na mnoha okolnostech," doplnil Stuchlík.
Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...VIDEO: Policie hledá muže, kteří pomocí léčky okradli ženu u bankomatu

Okradená paní u bankomatu

Pomocí triku připravili neznámí muži o platební kartu ženu, která si právě vybírala hotovost z bankomatu v Proseku....

Tvrdík těžko hledá pozitiva, Šilhavý to má nahnuté. Co Slavia udělá?

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý v duelu v Plzni.

Byla to běžná pracovní schůzka trenéra prvního mužstva se sportovním ředitelem jako po kterémkoli zápase. Ve fotbalové...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Lávka na výtoňském železničním mostě se dočasně zavře, nahradí ji přívoz

Smíchovský železniční most v Praze

Lávky pro pěší po stranách železničního mostu na pražské Výtoni budou od pátku uzavřeny kvůli havarijnímu stavu....Najdete na iDNES.cz