Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Obecním domě chybí věci za více než dva miliony, další nelze najít

  11:15aktualizováno  11:15
Z pražského Obecního domu, který je akciovou společností města, zmizela elektronika, nábytek nebo třeba i barový stůl za celkem 2,3 milionu korun, zjistila nově provedená inventura. Další předměty v hodnotě 32 milionů korun byly zapsány na hromadné evidenční karty a nedají se dohledat.

Obecní dům v Praze | foto: Obecní dům

Účetní záznamy Obecního domu vypadaly v posledních pěti letech asi takto: "Nový nábytek, cena 5 500 000." Žádné informace o tom, zda jde o skříně, židle, nebo ještě něco jiného, kolik kusů se nakoupilo, za jakou cenu a pod jakým číslem je dům eviduje.

To je jenom jeden ze svérázných způsobů, kterým si městská společnost vedla v posledních letech účetnictví. Alespoň to tvrdí současný ředitel firmy a šéf představenstva Vlastimil Ježek.

"U mnoha položek byl uveden nepřesný nebo zcela neodpovídající popis. Objevili jsme majetek, který vůbec nemá evidenční čísla, a překvapivě spousty předmětů, kterým byla dokonce přidělena shodná čísla, jsme nenašli vůbec," zmínil Ježek.

Obecní dům začal řídit v březnu a při inventuře nenašel věci za asi deset milionů korun. Spustil proto novou inventuru, která skončila 31. října.

Podle ní se ze společnosti ztratily věci za 2,3 milionu korun. Chybí televize, počítače, telefony, designové osvětlení, mikrovlnka a lednička, repliky secesních dekorací, barový stůl a mnoho dalších věcí. Další předměty v hodnotě 32 milionů korun byly vypisovány na hromadné evidenční karty.

"Lze tedy říct, že nevíme, co se nakoupilo a kde to máme hledat. Možná ty jednotlivé evidenční karty někde jsou, my ale nevíme kde," dodal Ježek.

Tento majetek zřejmě firma odepíše a škodu bude vymáhat od bývalého vedení. Představenstvo a dozorčí rada ještě rozhodnou, zda to bude prostřednictvím trestních oznámení, žaloby, nebo jinak.

Bývalé vedení však tvrdí, že o zmíněných praktikách nic neví. "Za mě to fungovalo naprosto precizně a auditorské zprávy dělala firma s mezinárodním renomé," řekl bývalý šéf představenstva Bohumil Černý.

Firmu kontrolovalo několik institucí, říká bývalý ředitel

Exředitel Obecního domu Tomáš Vacek doplnil, že kromě auditora kontrolovalo firmu představenstvo a dozorčí rada, Národní památkový ústav a také městská rada.

"Já si neumím představit při tolika institucích a tolika kontrolách, jak by mohly vznikat takové věci, kolik lidí by se muselo domluvit. Na mě to dělá jediný dojem, že je to politická vendeta nového vedení vůči starému," řekl Vacek.

Současný ředitel Vlastimil Ježek oznámil, že změnou 25 smluv ušetří na výdajích společnosti 13 milionů korun měsíčně.

"V březnu se za účetní a daňové služby platilo měsíčně 122 tisíc, my nyní platíme jen 40 tisíc. Právní služby jsme snížili na polovinu. Předchozí ekonomický software stál 93 tisíc měsíčně, my nyní máme systém za dva tisíce," popsal své osmiměsíční vedení Ježek.

Bývalý ředitel může přijít o zlatý padák

Kromě toho se s bývalým ředitelem Vackem soudí o výplatu zlatého padáku, respektive o to, zda byl Vacek propuštěn předtím, než bylo vyplácení takového odstupného zrušeno, nebo až potom.

Vacek si nárokoval 12 měsíčních platů ve výši asi 70 tisíc korun měsíčně. "V úterý bylo první stání a vypadá to, že se nakonec dohodneme mimosoudně," řekl k tomu Ježek.

Vlastníkem společnosti Obecní dům je hlavní město Praha. Firma, která má roční rozpočet zhruba 140 milionů korun, spravuje secesní budovu Obecního domu a pořádá v ní kulturní a vzdělávací akce.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Bomba, křičel klient azylového domu z okna. Pyrotechnik vyjel zbytečně

Policejní pyrotechnik (ilustrační snímek)

Deset lidí museli v sobotu odpoledne evakuovat policisté z azylového domu v pražské Bubenči. Jeden z klientů zařízení...

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Najdete na iDNES.cz