Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANO, ČSSD a Trojkoalice chtějí obnovit starou radu, bude vrtkavá

  19:50aktualizováno  19:50
Téměř po půl roce se Praha možná dočká nových radních ve staronové podobě. Vyjednavači politických stran totiž spějí k tomu, že by rádi obnovili vládu v metropoli na půdorysu původní koalice. Jasno by mělo být na konci března.
Magistrát (ilustrační foto)

Magistrát (ilustrační foto) | foto: ČTK

Před pěti měsíci dštili členové rozpadlé vlády ANO, ČSSD a Trojkoalice blesky i síru. Rozcházeli se naštvaní, až se zdálo, že je spojenectví definitivně mrtvé. Byť to byl moment plný emocí, zachovali tehdy někteří politici klid.

„Dáme se zase dohromady. Jen to bude v lednu nebo v únoru,“ prohlásili pár minut po podzimním krachu koalice dva členové rady. Nyní se zdá, že situaci odhadli vcelku dobře. Spletli se jen o měsíc.

Nyní chystaná vláda ANO, ČSSD a Trojkoalice, pokud vůbec vznikne, však bude možná ještě křehčí než před podzimním krachem.

Ve čtvrtek jednali představitelé všech tří uskupení. „A dohodli jsme se, že se dohodneme,“ komentoval schůzku lidovecký radní Jan Wolf. Trochu v nadsázce tak demonstroval, že jednání jsou nadějná.

Jeho optimismus ve čtvrtek sdíleli i sociální demokraté nebo primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Už dříve jsme hovořili o datu 31. března jako o termínu, dokdy chceme mít jasno. A to stále platí. Samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé a koalice byla jednotná po zbytek funkčního období,“ uvedla Krnáčová.

V pondělí se vyjednavači sejdou, aby řešili program. Vzhledem k tomu, že už jedno společné programové prohlášení vytvořili, nelze předpokládat zásadní spory.

Točí jen strženým závitem

Následující úterní setkání by však mohlo připomínat text písně pražské punkové kapely Visací zámek, kde muzikanti občasnou marnost lidského konání opisují obrazně slovy „točíme možná už jen strženým závitem“.

Právě tento den se totiž podle informací MF DNES bude jednat o personálním obsazení rady. Vzhledem k tomu, že ANO a ČSSD vydaly veto na jmenování exnáměstka Matěje Stropnického (SZ), může nastat pře mezi nimi a zelenými.

Mimo jiné kvůli osobním animozitám skřípala spolupráce bývalé rady prakticky od počátku její existence. Pokud žádná ze stran neustoupí, dostanou se do situace jako hrdina ve zmíněné písni – mohou se snažit, ale nikam se neposunou.

„Pokud budou mít naši partneři nereálné požadavky, může to na personáliích skončit. Pak ať si paní primátorka hledá většinu, kde chce,“ řekl předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Kdo půjde do vedení města?

Lze předpokládat, že ČSSD znovu vyšle do rady právničku Irenu Ropkovou, kterou zastupitelé odvolali z funkce během divokého hlasování loni v říjnu. Tehdy z rady museli odejít i Michal Hašek (ANO), Hana Nováková (ČSSD) a právě Stropnický. Podle kuloárních informací už sociální demokracie s Novákovou nepočítá a místo ní navrhne místostarostu Prahy 1 Daniela Hodka.

Za Trojkoalici může do vedení města vstoupit zastupitel za zelené. Kdyby to nebyl Stropnický, budou patřit mezi významné kandidáty Petra Kolínská a místostarosta z Prahy 7 Ondřej Mirovský. „Pobavíme se o personáliích v pondělí na jednání klubu,“ dodal Štěpánek.

Za hnutí ANO jsou kandidáti méně jasní. Hašek se zřejmě nevrátí, nahradit ho může člen vyjednávacího týmu Karel Grabein Procházka. Už nyní je však zřejmé, že koalice nebude stabilní. Pokud vůbec vznikne, opře se o většinu dvou hlasů. A to je s ohledem na vnitřní napětí mezi stranami i osobní vážné neshody příliš těsná většina. Už nyní jsou si proto někteří zastupitelé téměř jistí, že přijde krize. Jen není jasné kdy.

Praze vládne 65hlavé zastupitelstvo. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice má s hlasem nezávislé Moniky Krobové Hášové 34 členů. Není tedy vyloučené, že se kluby ještě pokusí vytvořit jiné, pevnější spojenectví.

Teoreticky se nabízí vláda ANO, ČSSD a TOP 09, jejich představitelé se údajně scházejí. Navíc ČSSD může opustit manželství s ANO a zkusit složit vládu s TOP 09, ODS a Trojkoalicí. I o této možnosti se již dříve hovořilo.
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Čižinský je jako Goebbels, řekl starosta Prahy 1 k referendu o nemocnici

Nemocnice Na Františku

Opozice v Praze 1 nasbírala podpisy potřebné pro referendum o Nemocnici Na Františku. Zároveň vyzývá vedení městské...

Žena chtěla po pražských strážnících otevřít kradené auto, zadrželi ji

Jako první byli na místě střelby v Napajedlích městští strážníci.

Na parkovišti u nákupního centra v Chlumecké ulici v Praze 14 požádala o pomoc strážníků žena, která si zabouchla klíče...

Najdete na iDNES.cz