Čína plánuje postavit repliku Karlova mostu, bude užší a s méně sochami

  • 23
V čínském zábavním parku, který se nachází na Farmě čínsko-československého přátelství ve městě CChang-Čou, vyroste kopie pražského Karlova mostu. Namísto patnácti pilířů bude mít jen čtyři a neponese třicet soch jako v Praze, ale jen osm. Pražský magistrát má z plánu radost.

V Číně se představí například svatý Václav, Anna, Jan Křtitel, Ludmila či Augustin, píše v novém vydání časopis Forbes. Konkrétní sochy vybral pro firmu Film Dekor architekt Zdeněk Lstibůrek. Pražská firma Film Dekor je mimo jiné autorem českého pavilonu z šanghajského Expa 2010. I ten už se do zábavního parku v CChang-Čou přesunul.

Architekt Lstibůrek a Film Dekor teď vyprojektovali zmenšenou kopii Karlova mostu. "Původně jsme měli most i stavět, ale z úsporných důvodů zůstalo jen u projektu. Číňané jsou šikovní, co neumí, to se naučí. Ale možná za týden zavolají, ať jim to přijedeme postavit," říká šéf Film Dekoru Jaromír Švarc, bývalý hlavní architekt barrandovských studií.

Replika Karlova mostu bude představovat téměř věrnou kopii slavné české památky. Jen trochu zmenšenou, v poměru 3:2. Bude se klenout přes umělý kanál pojmenovaný Vltava. Na obou stranách budou stát mostecké věže. Most bude kratší a užší než originál a do stavebního materiálu nepřijdou žádná vajíčka: jen beton obložený pravým kamenem. Projekt vyjde na necelý jeden milion korun.

Most povede od českého pavilonu do pražské čtvrti, která by se pro návštěvníky zábavního parku měla otevřít už letos. Číňané v ní vybudovali barokní, secesní, renesanční i novogotické domy, všechny rovnou vedle sebe. "Nemá to být věrná kopie části města, ale návštěvník má získat představu, jaká Praha vlastně je," popisuje Švarc.

V přízemí domů mají být obchody s českým zbožím, jako je křišťál, oblečení s Krtečkem a podobně. Dále pak pobočky cestovních kanceláří, v patře zase restaurace, a dokonce i minipivovar s vyškovským pivem.

Pražský magistrát doufá, že atrakce zvedne zájem Číňanů o českou metropoli. "Vítáme jakoukoliv propagaci v zahraničí, která přispěje k přílivu turistů do Prahy. Obzvláště pak tu, která město nestojí ani korunu. Jelikož originál je vždy lepší než kopie, rádi uvidíme čínské turisty v Praze v co nejvyšším počtu," zmínil ředitel odboru kultury, zahraničních vztahů a cestovního ruchu František Cipr.

Na farmě se Číňané původně učili jezdit na traktorech

Farma čínsko-československého přátelství leží necelé tři hodiny jízdy na jihovýchod od Pekingu. Založena byla v roce 1956, kdy Československo dodalo do provincie Che-pej více než 600 kusů zemědělské techniky a poslalo s nimi i experty.

"V podstatě je učili jezdit na traktoru, aby z něj nespadli," popisuje socialistickou výpomoc Milan Sedlák, který dnes v Česku a na Slovensku působí jako spojka Číňanů.

Nejde však o farmu jako nějaké velké JZD. Dnes je to průmyslový konglomerát se 40 tisíci zaměstnanci, do kterého patří rafinerie, chemička, mlékárna, farma na krevety, ale třeba i hotely a školy.

Podle Jaromíra Švarce panuje v současné době v Číně trend napodobovat evropský styl. U Šanghaje mají například holandské mlýny nebo alpskou vesničku.

Její vznik však úplně hladký průběh neměl. Starosta malebného hornorakouského městečka Hallstatt byl plány Číňanů zprvu zděšen (více čtěte zde). Nakonec se však obě strany dohodly a v červnu 2012 byla v čínské provincii Kuang-tung slavnostně otevřena jeho kopie.