Činohra Národního divadla dá do nové sezony šanci mladým

  18:02aktualizováno  18:02
Obměnou projde před sezonou 2015/2016 soubor Činohry Národního divadla pod vedením nového uměleckého ředitele Daniela Špinara. Ten ho chce posílit o mladé herce a nové režiséry. První premiérou bude 10. září hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé, kterou podle knihy vzpomínek jazzmana Jiřího Traxlera připraví režisér Ondřej Havelka. Po prosincovém odchodu herečky Petry Špalkové půjde na jaře do důchodu na vlastní žádost například herec a režisér Jan Kačer a v létě ho bude následovat herec Jan Hartl, který bude v inscenacích hostovat. Během roku skončí termínované smlouvy řadě herců, s dalšími se o odchodu jedná.

Hru o swingu připravuje Ondřej Havelka, jeho jmenovec Jiří se vrhne na laboratorní myši. | foto: Smart Communication

„V historické budově Národního divadla dále uvedeme dva opravdové činoherní skvosty: slavnou hru Vítězslava Nezvala o milovnici a nevěrnici Manon Lescaut a magický Shakespearův Sen čarovné noci,“ uvedl Špinar, který se ujme režie obou titulů. Obě inscenace budou uvedeny příští rok. Manon Lescaut bude mít premiéry 11. a 12. února, Sen čarovné noci 16. a. 17. června.

Ve Stavovském divadle soubor činohry nabídne Ibsenovu Hedu Gablerovou. Pod inscenaci se podepíše režisér Jan Nebeský. Premiéry se uskuteční letos 19. a. 20. listopadu. Lenka Lagronova píše pro Stavovské divadlo novou hru Jako břitva (Němcová), ve které přibližuje osud spisovatelky Boženy Němcové. Hru nastuduje nova režijní posila souboru Štěpán Pácl. Premiéry se uskuteční 31. března a 1. dubna příštího roku. Ruský režisér Kirill Serebrennikov ve Stavovském divadle představí hru Valerije Pečejkina Kafka. Premiéry jsou naplánovány na 23. a. 24. června 2016.

Přijměte pozvání do světa laboratorních myší

Umělecký ředitel činohry bude na Nové scéně režírovat text německé dramatičky Anji Hillingové Spolu/sami o osamělosti a setkávání v dnešním světě. Česká premiéra je naplánována letos na 12. listopadu. Novou hru Caryl Churchillové Láska a informace připraví režisérka nejmladší generace Petra Tejnorová s českou premiérou 5. února příštího roku. Titul Experiment myší ráj na Nové scéně představí režisér Jiří Havelka. Inscenace se bude s nadsázkou zabývat světem laboratorních myší, které jsou analogií našemu světu. Premiéra se uskuteční 26. května 2016.

„Nová scéna výrazně omládne. Hledali jsme tituly, které odrážejí dnešní dobu, a které svou formou zároveň reflektuji nejnovější trendy moderní činohry,“ podotkl Špinar, který chce soubor Činohry ND. Špinar chce posílit o mladé herce, rozloučit se s těmi v důchodovém věku a zvát je ke stálému hostování. Od nové sezony ho posílí Pavel Batěk, Patrik Děrgel, Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková a Tereza Vilišová. Dramaturgii rozšíří Ilona Smejkalová. Do angažmá ještě v průběhu roku nastoupí třetí režisér.

Stálí herci postupně odcházejí

Kromě Špalkové, Kačera a Hartla odejdou z divadla rovněž další herci. Během roku skončí termínované smlouvy Sabině Králové, Antonii Talackové, Petru Motlochovi a Oldřichu Vlčkovi. O dalším působení jedná vedení činohry i s Igorem Barešem. Média spekulují o odchodu Miluše Šplechtové, Hany Igondy Ševčíkové, Jana Novotného či Jaromíry Mílové. Ti ale mají trvalé smlouvy a českou první scénu by museli opustit dohodou.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Curling si můžete zkusit na Zbraslavi

Nezapomeňte se teple obléct. V hale není teplo.

Týmový sport, který si jen tak někdo nevyzkouší. I tak lze mluvit o curlingu. Zbraslavské Centrum Třešňovka ale...

ROZHOVOR: Pokud berete drogy v šedesáti, jste za exota

Martin Hulík, Terapeutická komunita Němčice

V souvislosti s drogami se často zmiňují mladí nebo lidé sociálně vyloučení. Tolik už se nemluví o závislých v...

Najdete na iDNES.cz