Lesy (ilustrační foto)

Lesy (ilustrační foto) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Žádostí o středočeské církevní restituce jsou tisíce, vyřízených šest

  • 19
Ve středních Čechách evidují úředníci téměř pět tisíc církevních žádostí o navrácení majetku. To je víc než čtvrtina všech žádostí v Česku. Prověřování žádostí trvá ale dlouho, zatím bylo vyřešeno pouhých šest případů.

Čtyři tisíce osm set čtrnáct. Pozemkové úřady ve středních Čechách jsou v posledních měsících zavaleny žádostmi o navrácení majetku. Jenže úředníci nestíhají.

"Někdy to trvá déle, protože se jedná například o související objekty, které spravuje více subjektů. Musíme tedy čekat i na vyjádření Lesů České republiky nebo Státního pozemkového úřadu," vysvětluje mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Robert Hurt.

Do rukou původních vlastníků se tak dosud dostaly jen dva pozemky na Příbramsku a další čtyři v Lysé nad Labem.

"I když zatím papírově, podařilo se nám zpátky získat čtyři malá pole, o která jsme tady žádali," potvrzuje tamní farář Emanuel Vejnar s tím, že je v budoucnu bude chtít pravděpodobně pronajmout.

Restituce ve středních Čechách

K 19. 9. 2013 eviduje Státní pozemkový úřad 4 781 výzev k navrácení majetku církvím. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jich má 33.

Z celkových 4 814 žádostí je prozatím vyřízeno jen šest. Dva pozemky na Příbramsku dostal Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou a čtyři pole v Lysé nad Labem o výměře necelé dva hektary tamní farní sbor Českobratrské církve evangelické.

Církve mohou žádosti o restituci majetku podávat do konce roku.

"Žádáme ale také o pozemky v Bošíně na Nymbursku a Kovanci na Mladoboleslavsku. V těchto případech ale nemám zprávy o tom, že by naše výzvy už byly vyřízené. Jedná se totiž o komplikovanější případy," dodává Vejnar.

Žadatele trápí průtahy

Církve mají na podání žádostí ještě tři měsíce. Úřady se podle zákona musí vyjádřit do půl roku.

Jenže úředník musí zkontrolovat, jestli výzva obsahuje všechny potřebné náležitosti, prozkoumat podklady, ve kterých církve dokládají, že na požadovaný objekt mají nárok, a teprve potom pošle ověřenou výzvu dál k oficiálnímu schválení. Definitivně a se vší platností se tak majetek církvi navrátí nejpozději do roka a půl od podání výzvy. Alespoň tak to udává zákon.

Církvím právě toto zdlouhavé vyjednávání vadí. "Zdá se mi, že náš případ uvázl na mrtvém bodě. Dodnes se nám nevrátil ani hektar, a to jsme žádali hned v lednu nebo v únoru," stěžuje si převor Břevnovského kláštera v Praze Prokop Siostrzonek.

"Obávám se, že s neochotou nebo nevolí se setkávají všechny církevní subjekty," poznamenává na adresu úředníků.

S nulou navrácených pozemků i nadále zůstává také katolická církev. Podle mluvčího Aleše Pištory podalo Arcibiskupství pražské v kraji 204 výzev k restituci. A přibližně stejný počet do konce roku ještě dopracuje.

Objekty, kterých se výzvy církví týkají nejčastěji, jsou pole, louky a lesy. Žádají však i o navrácení některých významných budov.

Arcibiskupství pražské například zažádalo o navrácení zámku včetně okolních pozemků v Roželově na Příbramsku. Toto místo je známé tím, že tam komunisté za minulého režimu drželi v internaci vůdčí osobnosti českých katolíků.

Ve fázi prověřování je také výzva katolické církve k restituci části jedné z nejvýznamnějších středočeských památek, Sázavského kláštera. Zájem spravovat téměř tisíciletou budovu projevili katolíci spolu s benediktiny, kteří si ji podle historických pramenů rovněž nárokují.

"Výzvu jsme podali teprve 12. června. Žádný podnět k uzavření dohody ze strany úřadů zatím není," poznamenal mluvčí Aleš Pištora.

Restituovaná část kláštera by tak mohla mít své nové majitele nejpozději koncem příštího roku.