Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Konec rychlým jízdám po Vltavě, čluny v Praze budou muset zpomalit

  • 17
Od dubna bude pro majitele motorových člunů platit v Praze na Vltavě nové rychlostní omezení. Kvůli veslařům bude nově zakázána jízda ve skluzu ve dvou zónách: Od Praha - Štvanice až k mostu na Výtoni a od Císařské louky až po Barrandovský most.

Státní plavební správa o zpomalení lodí na Vltavě mezi pražským Braníkem a Smíchovem uvazovala už na začátku února (více zde).

Opatření, které má všeobecně zvýšit bezpečnost, bude platit během letní sezóny vždy od 1. dubna do října.

Řidiči motorových lodí a člunů budou muset ve dvou nových úsecích jet v takzvaném výtlačném režimu, kdy je příď lodi ponořená ve vodě. Jízda ve skluzu, tedy tak, že loď jen klouže po hladině, bude kvůli bezpečnosti zakázána.

„Bude se moci plout ve výtlačném režimu, kdy nedochází ke vzniku škodlivého vlnobití a kdy je rychlost plavidel snížena,“ uvedla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

První z připravovaných zón s rychlostním omezením začíná od plavební komory Praha - Štvanice a končí u železničního mostu na Výtoni.

Od Výtoně pak bude asi kilometrový úsek bez rychlostního omezení a od Stadionu vodních sportů na Císařské louce až po Barrandovský most bude vyznačený druhý úsek s pomalou plavbou.

Výsledná podoba nařízení je podle Němcové kompromisem mezi oběma názorovými skupinami. Například ČOV navrhoval zónu prodloužit až k jezu v Modřanech.

Zpomalení je pro některé lodě jako zákaz

Na bezohlednou jízdu řidičů motorových člunů si v minulosti stěžovaly zejména sportovní svazy včetně Českého olympijského výboru. Naopak proti omezení vystoupily na přelomu loňského a letošního roku zástupci výrobců a prodejců lodí.

Podle dřívějšího vyjádření Asociace lodního průmyslu ale bude mít rychlostní omezení pro řadu majitelů lodí prakticky totožný dopad jako úplný zákaz plavby.

„Moderní rekreační lodě jsou konstruovány pro plavbu ve skluzu, mají širokou plochou záď, a zejména lehčí lodě jdou do skluzu již při rychlostech okolo deseti až 15 kilometrů za hodinu. Plout ve výtlaku pro ně znamená plout rychlostí maximálně pět až osm kilometrů za hodinu, což je naprosto bezdůvodně a zbytečně pomalé,“ uvedla asociace.

Podle Němcové ale není cílem plavbu motorových lodí v Praze zakazovat, ale omezit rychlost na úseku, kde je to z bezpečnostních důvodů nejvhodnější. Právě úsek kolem Podolí je jedním z těch, kde jsou během slunných dní stovky veslařů a kanoistů.

,