Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Za pálení listí nehrozí Pražanům žádná pokuta, městu chybí vyhláška

  • 6
Na podzim řeší Pražané každoroční problém, co se spadaným listím. Pálení ve vilových čtvrtích je stále poměrně častý způsob. Žádná pokuta za něj však lidem nehrozí. Praha totiž nemá vyhlášku, která by určovala, v jakém stavu se listí pálit může, a kdy už je považováno za odpad, který se spalovat nesmí.

Chce-li magistrát potrestat Pražany, kteří své okolí obtěžují hustým dýmem z pálení listí, musí řešit nelehkou otázku, zda bylo listí suché či mokré.

Pokud tedy rozzlobený Pražan zavolá na svého souseda-paliče policii, příliš si nepomůže.

"Strážník věc pouze zaeviduje a pošle k posouzení odboru životního prostředí magistrátu. Vyhláška o pálení listí však v Praze neexistuje a o tom, jestli to je, nebo není odpad, si musí rozhodnout magistrát v případném řízení," uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Magistrát však nemá na základě čeho rozhodovat. "Suchý rostlinný materiál podle zákona o ochraně ovzduší pálit lze. Ale zákon už nespecifikuje, co je mokrý a co suchý zahradní odpad. A protože Praha tento zákon neupravuje žádnou vyhláškou, je problém posoudit, jak suché listí by muselo být, aby byl splněn výše uvedený zákonný požadavek," vysvětluje mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Podle ní tedy odbor životního prostředí pálení listí nijak nepokutuje, protože k tomu nemá legislativní podklady.

Spadané listí je možné zdarma odvézt do kompostárny

Někteří Pražané problém s listím pro změnu řeší nenápadnými výlety s plnou kárkou třeba někam k nedalekému lesíku. Tím ovšem porušují zákon o lesích a za to jim hrozí pokuta až patnáct tisíc korun. S kárkou přitom mohou zamířit do sběrného dvora nebo do kompostárny v Malešicích a listí se bezplatně a legálně zbavit.

"Máme limit dvě stě padesát kilo na občana a měsíc. To je uložení zdarma," upřesnil Tomáš Matějka z kompostárny Malešice.

Pražané si navíc za odevzdaný bioodpad mohou vyzvednout určité procento jeho hmotnosti v podobě kompostu, a to zdarma. "Fungujeme devět let a zájem je čím dál větší. Říjen a listopad jsou kompostárenské žně. Přijde i přes tisíc jednotlivců měsíčně," dodal Matějka.

Pražané si také mohou objednat kontejner na bioodpad od svozové společnosti až domů. Například od Pražských služeb stojí jeho přistavení jednou za dva týdny po celé vegetační období šest set korun.

Malešická kompostárna má ještě dvě pobočky - v Úholičkách a Modleticích. Celkem tam zkompostují 17 tisíc tun bioodpadu za rok. V těchto zařízeních taky končí absolutní většina listí z pražských parků.

Ve velkých pražských parcích a zahradách se o jeho úklid stará magistrát, v těch menších pak jednotlivé městské části. Najímají si na to zahradnické firmy. "Biologicky rozložitelný odpad se odváží na sběrné místo v Praze-Malešicích a do kompostárny Úholičky. Provozovatelé sběrných dvorů jej odvážejí i mimo Prahu, například do kompostárny Želivec," upřesnila mluvčí magistrátu.