Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSSD v Praze 11 zmítá mocenský boj, dvě křídla se osočují z lumpáren

  • 14
Sociální demokracie v Praze 11 se potýká s vážnými problémy. Místní vedení čelí podezření, že se dostalo k moci díky pochybnému náboru členů. Věc šetří i krajská kontrolní komise ČSSD. Podle předáků strany z této městské části je ale komise podjatá, protože jejími členy jsou i jejich vnitrostraničtí oponenti.

Krajská kontrolní komise má podezření, že se porušovaly stanovy při přijímání členů, volbách delegátů v místních organizacích a během loňské konference, na které se volilo vedení obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 11. Komise proto zvažuje, že podá krajskému výkonnému výboru návrh, aby rozhodnutí z konference zrušil. 

Divoká jedenáctka

O Praze 11 se v posledních měsících mluví především v souvislosti s agenturou ABL. Ta v této městské části sledovala politiky a podle místní opozice také v minulém volebním období dostala od radnice předražené zakázky. Jednalo se například o kontrolu obecních bytů, jestli nejsou pronajímány načerno. Opoziční zastupitelé kvůli tomu nedávno podali trestní oznámení na starostu Dalibora Mlejnského (ODS).

"Při našem šetření jsme dospěli k alarmujícím závěrům. Docházelo k velmi nestandardním postupům. Teď k tomu doděláváme naše stanovisko," říká předseda komise a poslanec Miroslav Svoboda.

Místopředseda krajského výkonného výboru Karel Klíma předpokládá, že výbor by mohl o věci rozhodovat koncem srpna. "Je to teď jeden ze stěžejních úkolů krajské kontrolní komise. Nějaké problémy na Praze 11 existují, ale je to střet dvou skupin, z nichž jedna byla v předchozím období 'u moci', a nahradila ji druhá skupina," míní Klíma.

Stížnosti podali někteří členové strany. Jeden z nich, Drahoslav Matonoha, tvrdí, že současní místostarostové Prahy 11 Josef Belaník a Oleg Rybnikář systematicky nabírali do strany nové členy, když jim nabízeli, že si budou moci odkoupit obecní byty jen za 3 až 5 tisíc korun za metr čtvereční.

"Už v té době jsem říkal, že je to nesmysl, aby se to nabízelo za tuto cenu. Odpověď byla, že až budou na radnici, že jim bude jedno, když se to nesplní," tvrdí Matonoha, který je zároveň člen krajské kontrolní komise.

Zájemci kvůli privatizaci chodili, ale prý z vlastní vůle

Vedení sociální demokracie v Praze 11 má ale k postupu krajské kontrolní komise výhrady. S jejím nálezem nesouhlasí a viní ji z podjatosti. Matonoha je totiž členem ČSSD právě v jedenácté městské části a Svoboda za ni v minulém volebním období seděl v zastupitelstvu (nyní je zastupitelem v Praze 10).  

Podle Belaníka Svoboda kandidoval letos v lednu na předsedu krajské kontrolní komise jen proto, aby mohl rozhodovat právě o stížnostech na stranické rivaly. "Samozřejmě to není pravda. Považuji takový argument za hloupost. Schválně to nešetřím já, ale pověřil jsem tím člena komise, který je z Prahy 1," reaguje poslanec.

Porušení stanov špičky ČSSD na Jižním Městě popírají. Připouštějí však, že vidina privatizace bytů přivábila do strany řadu nových členů, bylo to ale údajně jejich vlastní rozhodnutí. Týká se to i zmiňovaného Belaníka. Do ČSSD vstoupil v roce 2009 a jako jeden z důvodů uvádí právě koupi nájemního bytu, v kterém bydlí. "Podal jsem přihlášku a posléze jsem byl přijat. Byla to naprosto standardní věc, žádné lovení duší. I ostatní noví členové se činnosti aktivně účastní," tvrdí Belaník. 

V Praze 11 se v letech 1992 až 2006 privatizovala většina obecních bytů. Odprodej velké části zbývajících bytů se stal na Jižním Městě výrazným tématem před loňskými komunálními volbami. Zastupitelé nakonec privatizaci schválili, radnice k prodeji nabídne asi 3 500 bytů.

"Připadalo nám jako křivda vůči lidem, že v minulosti zhruba 10 procent bytů bylo z privatizace vyloučeno. A odstranění této křivdy bylo součástí našeho volebního programu. Že bychom ale někoho motivovali členstvím, že bude mít lacinější privatizaci, to rozhodně ne. Jakékoli podobné sliby jsem rozhodně nevyslovoval a nevím ani o tom, že by to dělal někdo jiný," říká šéf místní ČSSD Rybnikář.

Přišel sem jako šafář, tvrdí Svobodovi odpůrci

Podle Belaníka to byl naopak Svoboda a jeho příznivci, kteří rozšiřovali členskou základnu pomocí nekalých praktik. "V organizacích, které ovládají lidé jemu blízcí, byli v zápisech ze schůzí podepsáni lidé, kteří se jich nezúčastnili," tvrdí.

Svoboda kritiku odmítá. "Já žádnou členskou základnu nenabíral, to je úplný nesmysl. Neměl jsem tam za sebou ani žádnou místní organizaci, protože jsem celou dobu členem sociální demokracie na Praze 10. Moje angažmá na Praze 11 bylo z jediného důvodu. Obvodní organizace procházela krizí a já jsem jim tam pomáhal," říká.

Podobné problémy neřeší sociální demokraté na Praze 11 poprvé. V roce 2008 byl z čela zdejší organizace odvolán Kosta Dimitrov, který byl podezřelý z nabírání členů za úplatu. Proti poslanci v té době stálo stranické křídlo Svobody.