Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Vídeňské má být čtyřproudovka. Lidé z pražské Krče protestují

  13:19aktualizováno  13:19
Magistrát připravuje změnu územního plánu, která by umožnila rozšířit Vídeňskou ulici v Krči o dva pruhy. Proti plánům se postavili místní obyvatelé, kteří podepisují petici. Naopak pro řidiče by se ulice stala nejpohodlnější cestou z jihu Prahy do centra.

Kromě tohoto úseku u krčské nemocnice by měly být čtyři jízdní pruhy i na další části Vídeňské. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Magistrát zamýšlí, že by se v současné době dvouproudá komunikace mohla rozrůst a postupně se změnit na čtyřproudou, kdy by v každém směru vedly dva jízdní pruhy. Proti záměru se však postavili obyvatelé Krče, kteří již začali podepisovat petici proti rozšíření.

Magistrát připravuje změnu územního plánu, která by umožnila rozšířit Vídeňskou

"Bydlím v Krči na sídlišti a představa magistrály s desítkami tisíc automobilů mne děsí. Podél Vídeňské jsou jen na sídlišti Krč dvě školy, emise a hluk ohrozí nejen kvalitu výuky, ale i zdraví dětí. Na sídliště potřebujeme metro D, a ne další autostrádu," uvedla učitelka a obyvatelka Krče Petra Rejchrtová, která je zároveň petentkou výše zmíněné petice.

Pod petici se již podepsaly stovky obyvatel především z krčského sídliště. Záměrem petentů je sesbírat tisíc podpisů, aby se rozšířením museli zabývat na svém jednání zastupitelé hlavního města. Nejvíce jim vadí, že by s největší pravděpodobností vzrostl počet automobilů, které by po Vídeňské projížděly.

Již nyní tady řidiči stojí každý den v dlouhých kolonách, které se táhnou v podstatě od semaforu u rybníka Labuť u Jižní spojky.

Kritici: Tak velká silnice sem nepatří

"Čtyřproudá magistrála s kapacitou vysoko přes 50 tisíc vozů denně v zastavěném území je zločinem na obyvatelích sídliště i pacientech Thomayerovy nemocnice a jejích zaměstnancích," řekl zastupitel Prahy 4 a kandidát do Senátu Petr Štěpánek (SZ).

Podle Štěpánka budou trpět nejen lidé v bezprostředním okolí rozšířené silnice, ale i obyvatelé vzdálenějších paneláků. "Je tu nízká zástavba, všechen prach a emise půjdou přes ně dál až k panelákům," řekl.

Zda bude Vídeňská rozšířena a v jakém úseku, zatím není jasné. Zastupitelé hlavního města dosud schválili pouze záměr změny územního plánu.

"Rozšíření Vídeňské ulice je v seznamu celoměstsky významných změn, protože o ni bylo zažádáno. Tudíž se k ní ze zákona musí vyjádřit dotčené orgány státní správy a poté zastupitelstvo. I v případě, že by všechna stanoviska byla pozitivní, nebude TOP 09 rozšíření Vídeňské podporovat, protože podle mého názoru není toto rozšíření pro danou lokalitu přínosem," uvedl náměstek primátora Tomáš Hudeček, který má územní plánování na starosti.

V současné době město dokončuje přípravu materiálů pro projednání zadání změn. To by mělo být hotovo a zveřejněno přibližně v polovině října letošního roku.

Podle dopravního experta Petra Moose má sice rozšíření Vídeňské ulice logiku, nicméně to má zároveň i několik "háčků". "Z hlediska dopravního to smysl má, je to jedna z nejvýznamnějších komunikací, která přivádí příměstskou dopravu. Je to ale vedeno velmi hustou zástavbou, což je trochu na pováženou," řekl Moos.

Důležité podle experta je to, jak by byla vyřešena následná návaznost, tedy to, jak by vypadala situace na konci Vídeňské v oblasti, kde se kříží s Jižní spojkou. "Návaznost ve městě je důležitá, aby měla auta kam projet, jinak se stane, že budou stát v kolonách," vysvětlil.

Upraveny a seřízeny by tak musely být nejen semafory, ale řidiči by měli rovněž mít možnost z Vídeňské odjet a pokračovat dál do centra Prahy.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Škoda Yeti 2.0 TDI 2017 ·
Škoda Yeti 2.0 TDI 2017 ·

r.v. 2017, naj. 23 589 km, diesel
560 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz