Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkušební výpadek proudu odhalil nedostatky ve věznicích a na železnici

  18:27aktualizováno  18:27
Středočeský kraj by zvládl případný celoevropský výpadek elektřiny. Alespoň tedy podle předběžných výsledků cvičení Blackout 2018. Hejtmanka ale upozorňuje na to, že se objevily některé nedostatky. Týkají se krizových plánů věznic a Správy železniční dopravní cesty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Tma a chaos. Všude pobíhají zmatení lidé, semafory nefungují, internet je nedostupný a telefonní linky přetížené. Nikdo v prvním okamžiku neví, co se vlastně děje. Bez elektřiny totiž už nedokážeme existovat. Proto je takzvaný blackout jedním z největších strašáků současnosti.

Zjistit, jak je na tuto situaci připraven kraj, složky integrovaného záchranného systému a další instituce, bylo cílem celokrajského cvičení Blackout 2018. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) by se případný celoplošný výpadek elektřiny dal zvládnout. I když na závěry je ještě brzy.

„Vyhodnocování poznatků, které jsme během cvičení získali, bude trvat několik měsíců. Kdyby však k blackoutu došlo teď, zvládli bychom ho,“ říká hejtmanka a přiznává, že test odhalil i několik nedostatků. 

„Už z informací, které jsme dostali během cvičení, vyplynulo, že ne všichni jsou na výpadek elektřiny zcela připraveni. Já osobně považuji za velký problém vězeňství,“ konstatuje Pokorná Jermanová, podle které nemají káznice dostatečné zázemí.

„Předpokládám, že s věznicemi navážeme užší spolupráci a víc do detailu propracujeme krizové plány,“ upřesňuje hejtmanka, kterou také velmi překvapila reakce Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). 

„Podle mě nejsou na situaci zcela připraveni a oproti jiným státním i soukromým organizacím nemají krizový plán takový, jak bychom si my představovali,“ upozorňuje hejtmanka s tím, že tento fakt považuje především ve Středočeském kraji za velmi nebezpečný.

Energie dost i pro Prahu

Do cvičení se zapojili také energetici, kteří měli zjistit, jak reálné a složité je nahradit dodávku elektřiny ze záložních zdrojů.

„Vytipovali jsme zhruba tisícovku prioritních objektů z hlediska obnovy zásobování energií. Tam by to trvalo zhruba sedm hodin. V celém kraji bychom pak dodávky dokázali obnovit přibližně do padesáti hodin,“ vypočítává předseda představenstva a generální ředitel ČEZ distribuce Martin Zmelík.

Podle člena bezpečnostní rady a krizového štábu Středočeského kraje Luboše Navrátila by zásoby uhlí na zajištění nouzového zásobování elektřinou vydržely asi měsíc. „Ty zásoby jsou přibližně na dvacet až čtyřicet dní,“ upřesňuje Navrátil.

Krizová turbína v kladenské společnosti Alpiq Generation je navíc podle Pokorné Jermanové schopna zásobit elektřinou nejen střední Čechy, ale také část hlavního města.

Jak jsou na tom obce

Mimořádného cvičení se zúčasnily i takřka všechny středočeské obce, kterým kraj rozeslal dotazníky.

„Díky nim se nám podaří zjistit, jak jsou na krizovou situaci jednotlivé obce připraveny a kde potřebují naši pomoc, buď finanční, nebo třeba jen radu. Předpokládám, že zpátky budeme mít všechny vyplněné dotazníky do konce měsíce,“ věří Pokorná Jermanová.

Právě obce by sehrály důležitou roli při prvotním zásobování pitnou vodou. „Pitná voda patří mezi naše hlavní priority. Vodohospodářské společnosti, které ji vyrábějí, by tak elektrickou energii dostaly do osmi hodin po výpadku. Následně bychom obnovili dodávky pitné vody do zdravotnických a sociálních zařízení. Samozřejmě nezapomínáme ani na ostatní občany, ale o ně by se měly prioritně postarat obce,“ vysvětluje Navrátil s tím, že každý starosta by měl znát přesné potřeby ve své obci.

Hejtmanka pak poukazuje i na další detail, který by mohl vše zkomplikovat. „Uvědomili jsme si, že i když máme k dispozici krizové karty, díky nimž je možné čerpat pohonné hmoty z hmotných rezerv, v případě blackoutu nám budou vlastně k ničemu,“ upozorňuje hejtmanka a dodává, že i když se jedná v podstatě o maličkost, může to celou situaci výrazně zkomplikovat.

Dvoudenní cvičení Blackout 2018 hodnotí pozitivně i ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš.

„Hlavním cílem bylo prověřit součinnost všech složek, orgánů a subjektů, které se cvičení zúčastnily, a aplikovatelnost krizových plánů v praxi. Přestože podrobné vyhodnocení potrvá v řádu měsíců, můžeme už teď říci, že vše proběhlo podle plánu a podstatné záměry cvičení byly naplněny,“ pochvaluje si ředitel.

Svatoš předpokládá, že na základě výstupů a nových poznatků bude možné upřesnit a zdokonalit krizový plán kraje tak, aby bylo možné masivní výpadek elektrické energie v reálu řešit ještě rychleji a efektivněji.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Najdete na iDNES.cz