Hotýlek Mlýn Brejlov u Týnce nad Sázavou získal certifikát Cyklisté vítáni i

Hotýlek Mlýn Brejlov u Týnce nad Sázavou získal certifikát Cyklisté vítáni i díky tomu, že pro cyklisty připravil mapy okolí s tipy na výlet. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Cyklisté vítáni. Zelená samolepka jim slibuje komfort a služby

  • 5
Už 95 míst ve Středočeském kraji zdobí zelená samolepka oznamující Cyklisté vítáni. Potvrzuje, že to které zařízení je vstřícné k cyklistům. Podle Nadace Partnerství, která certifikáty uděluje, jsou podmínky pro získání této česká značky v porovnání s dvanácti podobnými v Evropě nejpřísnější.

"Téměř 80 procent cyklistů hledá ubytování právě podle toho, zda zařízení poskytuje služby, jako je komfortní úschova kol, možnost umytí kola či servis," uvedla Renata Šedová, vedoucí Cyklo a in-line průzkumu, kterého se loni zúčastnilo 4 865 respondentů.

Kde jsou cyklisté vítáni

Cyklisté vítáni je certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje

Cyklisté vítáni je certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů.

Objekty musí mít: kolárnu, zastřešené místo na uzamčení kol v dohledu cyklistů, případně uzamykatelnou místnost či boxy. 

Některé certifikované turistické cíle ve středních Čechách: muzea v Dobrovici, Muzeum Keltů v Dobšicích, muzea v Unhošti, v Jílovém u Prahy, zámky Radim a Kačina, zoopark Zelčín, skanzen v Kouřimi, hrad Kamýk nad Vltavou, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké.

Seznamy míst rozdělené podle regionů: cyklistevitani.cz

Kromě jiného z něj také vyplynulo, že 49 procent cyklistů dává přednost penzionům před kempy a tábořišti.

O náročných cyklistech, kteří jen tak někde své drahé kolo neopřou, už v některých penzionech a restauracích ve středních Čechách vědí. Služby pro cyklisty proto od roku 2005 sledují komisaři z Nadace Partnerství a těm dobrým udělují zmíněnou značku Cyklisté vítáni.

Komisaři certifikovaná místa kontrolují

Zelenou samolepkou s obrázkem kola se může pochlubit například Mlýn Brejlov, rodinný hotel u Týnce nad Sázavou. "Nabízíme obědové balíčky na kola, vegetariánská nesmažená jídla, cyklisté si u nás mohou kolo umýt i opravit, vyprat si věci. Máme cyklistické náplasti, nápoje, mapy, kolárnu i stojany na kola," popsala provozní Ivana Matějovská.

Komisaři z Nadace Partnerství pravidelně jednou za rok provozovatele označených služeb objíždějí a kontrolují, zda slíbenou úroveň dodržují.

Některé podmínky, které musí pro cyklisty přátelský penzion nebo restaurace splnit, jsou snadné: třeba mít lékárničku nebo vařit aspoň jedno lehké jídlo. Ale zřídit kolárnu nebo místo na mytí kol už tak snadné není.

Podle Petra Kazdy z Nadace Partnerství je v porovnání s 12 podobnými certifikáty v Evropě česká značka Cyklisté vítáni nejpřísnější.

"Setkali jsme se i s názorem, že bychom měli podmínky zjednodušit. Nastavili jsme je podle certifikace Bett & Bike, která funguje od roku 1996 v Německu. Chtěli jsme, aby standard, který platí na německých cyklotrasách a cyklostezkách, platil i u nás," řekl Kazda.