Nejlepší podmínky pro cyklisty v rámci středních Čech jsou podle Petra Škrabala...

Nejlepší podmínky pro cyklisty v rámci středních Čech jsou podle Petra Škrabala z Unie amatérských cyklistů mezi Nymburkem a Poděbrady. V sezoně sem vyrážejí celé rodiny. Povrch stezky je vhodný také pro bruslení a další sporty. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Cyklisty ve středních Čechách čekají bezpečnější trasy. Přibudou nové úseky

  • 3
Cyklisté by se letos na středočeských stezkách měli cítit bezpečněji. Nejenže přibudou nové úseky cyklostezek, dojde i změnám značení těch zaběhlých. Cyklostezky v kraji jsou přitom na předních příčkách českých statistik, co do délky a počtu.

Tři sta šestnáct kilometrů. Téměř takovou vzdálenost by musel člověk urazit na kole, kdyby se rozhodl projet kompletně všechny středočeské stezky a trasy určené cyklistům.

Ještě než odstartují dvouměsíční letní prázdniny a s nimi období dovolených, dočkají se Středočeši i návštěvníci z jiných regionů několika novinek. Třeba na rovinatém Kolínsku.

„Sportovci se mohou těšit na dokončení cyklostezky Kolín-Veltrubská, v tomto případě jde o druhou etapu stavby. Nová trasa propojí části cyklostezek vedených podél toku Labe,“ popisuje hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Další atrakcí, která se právě dokončuje, má být cyklostezka podél Vltavy u Lužce. Ve Vrdech pak postaví více než dvoukilometrovou trasu pro cyklisty, která obec propojí s Čáslaví.

Podle vedení krajského úřadu mají být tyto projekty dokončeny už v červnu letošního roku a všechny jsou spolufinancovány z regionálního operačního programu.

Od aut do bezpečí, konec úzkých cest vedle silnice

Předseda regionální Unie amatérských cyklistů Petr Škrabal má k přibývání stezek pro kola jen jedinou výtku.

„Asi to často nejde jinak udělat, ale pomohlo by, kdyby nebyly tak úzké. Když někdo vyrazí s kočárkem nebo jede skupinka, člověk má co dělat, aby se vyhnul.“ Přestože opatrnosti nikdy není nazbyt, je předseda amatérů s nohama na pedálech optimista.

Tvrdí, že cyklisté jsou až na výjimky obezřetní a dávají si pozor. Právě bezpečnost je jedním z hlavních cílů projektu, který má být dokončen už brzy. Jde o spojení Zeleneč – Lázně Toušeň.

Kam v kraji na kolo

Středočeský kraj nabízí přes tři sta kilometrů cyklostezek. MF DNES přináší výběr těch nejzajímavějších z nich. 

Greenway Berounka - Střela 42 kilometrů – zpevněná stezka údolím Rakovnického potoka mezi Senomaty a Křivoklátem. Druhá část vede ze Senomat do Jesenice, lze pokračovat až do Rabštejna nad Střelou

Romantické zámecké parky 100 kilometrů – nejdelší tematická trasa kraje vede přes Konopiště, Ratměřice a Vrchotovy Janovice

Po stopách českých králů 40 kilometrů – vede podél levého břehu řeky Berounky, má několik směrů, na Karlštejn (10,5 km), na Žebrák (19 km), do Nižbora (10,5 km) 

Labská cyklostezka 24 kilometrů – asfaltová, vhodná i pro bruslení, spojuje Poděbrady s Nymburkem a pokračuje do Libice nad Cidlinou

Z Prahy do Mělníka 50 kilometrů – místy asfaltová, místy zpevněná; až na jedno stoupání vede rovinatým terénem podél Vltavy * Po stopách blanických rytířů 27 kilometrů – cyklotrasa vede Blanickem a je velmi dobře značená

„Vybudováním vznikne spojení Prahy a cyklostezek podél Labe bezpečnou komunikací pro cyklisty,“ podotkl Petera.

V letních měsících dojde také na stavbu lávky přes Sázavu a vybudování navazujících cyklostezek u Týnce nad Sázavou v blízkosti hradu Zbořený Kostelec.

„Cyklisté tak budou moci pro jízdu v údolí Sázavy využít bezpečnou trasu po levém břehu řeky místo frekventované a úzké silnice,“ upozornil hejtman.

Nejlepší podmínky mají podle Škrabala cyklisté v kraji mezi Nymburkem a Poděbrady. Nestěžuje si ani na blízké okolí Kralup nad Vltavou, kde unie sídlí.

„I tady jsou pro cyklisty dobré podmínky. Jako běžný uživatel mám v oblibě třeba trasu směrem na Prahu.“

Milovníky cyklistiky letos čeká i několik změn. Už před létem bude nově vyznačena cyklotrasa číslo 17 Greenway Jizera z Prahy podél Jizery do Loukova na hranicích Středočeského a Libereckého kraje.

„K tomu se ještě v létě změní značení cyklotrasy číslo 2 podél řeky Labe. V úseku mezi Mělníkem a Kostelcem nad Labem bude instalováno nové orientační značení a mezi Kostelcem nad Labem a soutokem Labe s Jizerou u Káraného nové značení převede cyklisty na kvalitní cyklostezku,“ vysvětluje chystanou úpravu šéf krajského úřadu.

Kraj je na špici

Loni bylo v kraji otevřeno téměř 34 kilometrů nových cyklostezek, některé z nich si však zájemci neměli čas vyzkoušet.

Třeba jednu z nejvýznamnějších, dokončení cyklostezky Rakovník–Pavlíkov, slavnostně otevírali 16. prosince.

316

kilometrů cyklostezek nabízí milovníkům sportu Středočeský kraj.

Středočeský kraj se podílel i na téměř pětikilometrovém úseku první etapy takzvané Kladenské cyklostezky. Podobně dlouhá je i nově otevřená trasa na Mladoboleslavsku, která vznikla mezi Sýčinou, Nepřevázkou a okresním městem.

Kraj stojí v počtu a délce cyklostezek na předních příčkách českých statistik.

Tam patří také Praha a Moravskoslezský, Jihomoravský nebo Zlínský kraj. Ve výstavbě cyklotras hodlá kraj pokračovat i nadále. Cena vybudování jednoho kilometru cyklostezky se pohybuje kolem sedmi milionů korun.